• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mislenje za upgrade ili nova

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kjushkey

Intern
14 февруари 2019
4
0
Zdravo, shto mislite bi bilo podobro,
Imam
Asus p8h61-m
i3 3220
2x 4 GB RAM DDR3
Asus nVidia GT 630
500GB WD CBlue

kupuvav rx 580 xfx 8 gb gts za evtino od drugar, i sega da probam da najdem i7 3770 i da go pariram so grafickata ili drugata opcija da go prodavam konfiguracijata gore zaedno so 17" LG monitor za evtino i so tie pari da zeam r5 2600
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,071
1,679
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Прво кажи буџет. Второ и7 3770 одат околу 100 евра, воедно ќе ти треба и 8 гига рам, бидејќи веќе е премалце 8гб.
Можностите за надоградба според мене, ти се, и5 3570, 3470, и 8гб рам со едно ефтино ссд.
Доколку ја продаваш конфигурацијава, не очекувај повеќе од 100 евра да и земеш, што не ти ни покрива еден р5 2600.

Доколку имаш веќе буџет од неколку стотки, Дај ја конфигурацијава, и земи рајзен.
Доколку си ограничен, и5 + 8гб рам + ссд ќе те кошта околу 100 евра, при што би немал ботлнек со рх 580
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
685
430
Прво кажи буџет. Второ и7 3770 одат околу 100 евра, воедно ќе ти треба и 8 гига рам, бидејќи веќе е премалце 8гб.
Можностите за надоградба според мене, ти се, и5 3570, 3470, и 8гб рам со едно ефтино ссд.
Доколку ја продаваш конфигурацијава, не очекувај повеќе од 100 евра да и земеш, што не ти ни покрива еден р5 2600.

Доколку имаш веќе буџет од неколку стотки, Дај ја конфигурацијава, и земи рајзен.
Доколку си ограничен, и5 + 8гб рам + ссд ќе те кошта околу 100 евра, при што би немал ботлнек со рх 580
А што ке прави со 17" монитор :(
Јас би те советувал и некој монитор барем фулл хд барем 24"
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

kjushkey

Intern
14 февруари 2019
4
0
Прво кажи буџет. Второ и7 3770 одат околу 100 евра, воедно ќе ти треба и 8 гига рам, бидејќи веќе е премалце 8гб.
Можностите за надоградба според мене, ти се, и5 3570, 3470, и 8гб рам со едно ефтино ссд.
Доколку ја продаваш конфигурацијава, не очекувај повеќе од 100 евра да и земеш, што не ти ни покрива еден р5 2600.

Доколку имаш веќе буџет од неколку стотки, Дај ја конфигурацијава, и земи рајзен.
Доколку си ограничен, и5 + 8гб рам + ссд ќе те кошта околу 100 евра, при што би немал ботлнек со рх 580
Fala za odgovorot, vaka rabotata so budgetoto
А што ке прави со 17" монитор :(
Јас би те советувал и некој монитор барем фулл хд барем 24"
hahahha da be pa taka toa ide gratis samo da ne mi sedi doma :p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

kjushkey

Intern
14 февруари 2019
4
0
Прво кажи буџет. Второ и7 3770 одат околу 100 евра, воедно ќе ти треба и 8 гига рам, бидејќи веќе е премалце 8гб.
Можностите за надоградба според мене, ти се, и5 3570, 3470, и 8гб рам со едно ефтино ссд.
Доколку ја продаваш конфигурацијава, не очекувај повеќе од 100 евра да и земеш, што не ти ни покрива еден р5 2600.

Доколку имаш веќе буџет од неколку стотки, Дај ја конфигурацијава, и земи рајзен.
Доколку си ограничен, и5 + 8гб рам + ссд ќе те кошта околу 100 евра, при што би немал ботлнек со рх 580
Ako zemam novi kje zemam na rati, max 30k
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,071
1,679
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Capture.PNG
Еве ти супер конфигурација за тие пари, под услов да имаш веќе куќиште, напојување и графичката од другарчето. Ако сакаш и тоа, оди без ссд, ќе си земеш покасно, или 2х4 рам па надогради, наместо 2х8
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

kjushkey

Intern
14 февруари 2019
4
0
Погледнете го атачментот 71984
Еве ти супер конфигурација за тие пари, под услов да имаш веќе куќиште, напојување и графичката од другарчето. Ако сакаш и тоа, оди без ссд, ќе си земеш покасно, или 2х4 рам па надогради, наместо 2х8
fala za vremeto, shto mislish na mesto na samsung sata3 ssd da zemam kingston nvme 240 za isti pari?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,336
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно