• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за TP-Link рутер

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,578
3,323
Се мислам помеѓу TP-Link Archer C7 (v5) и TP-Link Archer C80 (v1), некој да каже искуство ако ги има?

Повеќе ми е за да работат како што треба од мајка, мрежата ми е околу 20-тина уреди и сакам малце поголема стабилност ама да не е претерано скапо. Битна ми е поддршката за mesh затоа што имам веќе екстендер. C7 има поддршка за openwrt додека C80 нема, ама не ми е пресудно тоа.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
Моето субјективно мислење и искуство е да се бега од TP-Link. Од искуство со 6 од 6 рикнати уреди во последниве 5 години на неколку мои локации. Се работи за mid-high класа WDR3600 (4500-5000 во тоа време), кој е доста сличен на C7/AC1750 и други 5 буџет TP-Link рутери 800-1200 денари. Сите 6 мртви во рок помал од 5 години. Ниту еден друг бренд не ми рикнал до сега. Ова е само мое искуство и не ти наметнувам ништо.

Eве груба компарација меѓу давата. Горе-доле доста се слични, треба а си одлучиш само кои features ти се побитни.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,578
3,323
5 години во денешно време и не е така лошо, не е ова оригиналниот Linksys WRT54GL. :) Мене повеќе ми е дали во тој период додека цркне комплетно, ќе биде стабилен.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,341
10,248
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
5 години во денешно време и не е така лошо, не е ова оригиналниот Linksys WRT54GL. :) Мене повеќе ми е дали во тој период додека цркне комплетно, ќе биде стабилен.

Кај мајка ми C6 мислам дека беше, нема проблем со години. Откако и го наместив не се пожалила дека нема вај фај. Мада малце уреди се (4). Толку можам да кажам :p
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
205
118
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
5 години во денешно време и не е така лошо, не е ова оригиналниот Linksys WRT54GL. :) Мене повеќе ми е дали во тој период додека цркне комплетно, ќе биде стабилен.
Имам C9 веќе 5 години. Доста стабилен, цело време сум на 5 GHz мрежа. Мислам дека ми рикнаа тие светилките, но тоа нема врска со перформанси. Ако се мислиш дали се добар бренд, тогаш да и тоа како.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
102
209
Гостивар
ntpmk.net
Се согласувам со Psycore, ако имаш можност бегај. Ако мислиш да ставаш OPENWRT или DDWRT, ќе имаш некои си 10-15 посто подобрување, ама па ќе мора секој nightly build т.е кернел да го ставаш(што некогаш доведува да треба factory reset). Ако имаш можност, погледни ги на Xiaomi рутерите. Јас моментално на домашната корисничка мрежа и guest мрежата(не дека мн се користи оваа) зедов Mi AX1800. Значи ја сум неверојатно изненаден ! Од стабилност, simplicity на се, има апп за на телефон со тон корисни опции-мислиш Cisco или Linksys работиш. Исто така има опција за мн мн добар меш со други уреди на Mi. Е сега можда Кинезите не шпионираат али сеедно :)
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
58
81
Досега сум имал еден рикнат TP-Link рутер и од тогаш ги избегавам.

Моментално користам два Xiaomi 4A Gigabit и можам да кажам дека е екстра стабилен рутер.

Во интерфејсот нема кујзнае колку опции/можности али сепак мене ми е битна стабилноста.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,424
3,158
Ресен
C80 го зедов вчера најмногу тоа што е фален за колку домет има. До сега сум имал 5 уреди TP Link и сите се пензионирале пред да се расипат (еден има 8години плус и уште работи).

Да ја прочитав вчера темава, можда ќе се подзамислев малку ама пак сум немал проблем. Претходниот нискобуџетен сакаше рестарт на 2-3 недели, не трпеше повеќе од 10 уреди, овај ќе видиме.

Сетапот е пис оф ќејк.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,854
2,782
Струмица
Ако инсистираш на меш држи се строго до Asus и Netgear.

Пред два месеци се подновив со Mi AX3600, ми беше во план меш ама по Јутуб се критикуваат кинезите оти не работат добро во меш.
Mоментално сум на глобалниот firmware, а на кинескиот е тргнат лимитерот на сигналот, така да планирам да го пробам. (10+ пати појак сигнал)
Долниот спрат е со 60цм ѕидови со камен и 5G ослабнува, ама со 2.4 сигналот е одличен, исто и низ двор.
На стариот Mi3 рутер со Padavan, му направив мост преку 5G со AX3600, така да кога ќе ме исклучи AX3600 одејќи накај улица, 2.4G на Mi3 ме држи некои 30 метра со добар сигнал.
Засега пријатно изненаден од ѕверов.

Прашај во Нексио за посимпатична цена.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
203
108
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Screenshot_20211125-011241.jpg
едно што ми се допадна е xiaomi,си има оперативен систем со openwrt,слично како компјутер имаат рам 256mb на xiaomi рутери.
Tp link малку е стара опција,
Тенда се подобри од tp link со денешните опции.
Xiaomi ако има rp-sma супер би било.
Xiaomi на прво место и mikrotik или ubiquiti.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
102
209
Гостивар
ntpmk.net
Погледнете го атачментот 106580
едно што ми се допадна е xiaomi,си има оперативен систем со openwrt,слично како компјутер имаат рам 256mb на xiaomi рутери.
Tp link малку е стара опција,
Тенда се подобри од tp link со денешните опции.
Xiaomi ако има rp-sma супер би било.
Xiaomi на прво место и mikrotik или ubiqui

Тенда апсолутно се најлоши. Xiaomi се супер, ама далеку од прво место. Нема класично прво место, Mikrotik, Ubiquity, Linksys, Cisco сите се категорија на премиум класа да ја наречеме за home usage.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,555
3,716
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
C7 го имам цирка 5 години и е неверојатен уред. Како е поставен не е чепнат, има преку 20тина уреди врзани, неколку на етернет, неколку на вифи.
Важното за овој рутер е што е со многу добар SoC и радио - Qualcomm Atheros. Не моеш да го споредуваш со жаоми паоми, тенди и асуси од ист ранг на цена, за да добиеш сличен хардвер треба да платиш бар 150 евра за асус.
Кинеските се со медиатек или со ралинк радија, џабе да ти нудат еден куп работи на папир коа се quirky и немаат најдобра поддржка за openwrt.

Згора на тоа, има поприлично големки антени и јак домет. ~80 квадрати покривам комплет 5GHz со полна брзина само со него.

Home - SmallNetBuilder почни со пребарување ревјуа тука инаку. Сериозно добро ги тестира рутерите.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,055
944
Скопје
Избегни го ТП-Линк и земи Асус еквивалент за тие пари. Доста постабилни се и гураат доста повеќе.
Asus се стварно добри додека функционираат. However после неколку години знаат да почнат да прават проблеми (со бандвит , па мора да ги рестартираш се успиваат некако ) - добро ова зборам за поевтините модели и постари што се - можеби новите се сосема ОК - а се слагам ТП-линк избегавај - Тенда - НИКАКО :cautious:
Жаоми - најефтин и најдобар избор за мене или некој од поскапите Асуси. Хуавеј не се лоши исто
Мислењето е автоматски споено:

C7 го имам цирка 5 години и е неверојатен уред. Како е поставен не е чепнат, има преку 20тина уреди врзани, неколку на етернет, неколку на вифи.
Важното за овој рутер е што е со многу добар SoC и радио - Qualcomm Atheros. Не моеш да го споредуваш со жаоми паоми, тенди и асуси од ист ранг на цена, за да добиеш сличен хардвер треба да платиш бар 150 евра за асус.
Кинеските се со медиатек или со ралинк радија, џабе да ти нудат еден куп работи на папир коа се quirky и немаат најдобра поддржка за openwrt.

Згора на тоа, има поприлично големки антени и јак домет. ~80 квадрати покривам комплет 5GHz со полна брзина само со него.

Home - SmallNetBuilder почни со пребарување ревјуа тука инаку. Сериозно добро ги тестира рутерите.
Atheros rules !
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,309
C7 го имам цирка 5 години и е неверојатен уред. Како е поставен не е чепнат, има преку 20тина уреди врзани, неколку на етернет, неколку на вифи.
Важното за овој рутер е што е со многу добар SoC и радио - Qualcomm Atheros. Не моеш да го споредуваш со жаоми паоми, тенди и асуси од ист ранг на цена, за да добиеш сличен хардвер треба да платиш бар 150 евра за асус.
Кинеските се со медиатек или со ралинк радија, џабе да ти нудат еден куп работи на папир коа се quirky и немаат најдобра поддржка за openwrt.

Згора на тоа, има поприлично големки антени и јак домет. ~80 квадрати покривам комплет 5GHz со полна брзина само со него.

Home - SmallNetBuilder почни со пребарување ревјуа тука инаку. Сериозно добро ги тестира рутерите.

A tp-link дека се јапански нели. Иначе и на Шаоми паоми моделите во ранг на цена на C7, па и поефтини се со Qualcomm радио.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

edin.ademovic

Gaining Experience
16 февруари 2014
524
317
A tp-link дека се јапански нели. Иначе и на Шаоми паоми моделите во ранг на цена на C7, па и поефтини се со Qualcomm радио.

Sent from Телефон using Tapatalk
TP-Link се све освен Јапански :D Инаку и ја сум за Xiaomi повеќе.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
832
1,031
orgrimar
за 3 год купив 5 рутери од 4-8000 ден (линксис, шаоми хуавеј...), проблеми со мрежа лагови глупости. 3 компјутери на вифи 1 со кабел 4 телефони и 2 лаптопа поврзани на ASUS RT-AX82U WiFi 6 Gaming Router и повеќе нема проблеми. Менито на рутерот е чуто поготово за гејмање, модови, порт сетинзи нема што нема. Компјутерите се на 5гхз мрежа и пингот и стабилност како да се со кабел, рутерот е чудо
 

ajan

Gaining Experience
16 март 2013
46
84
ajanovski.info
Се мислам помеѓу TP-Link Archer C7 (v5) и TP-Link Archer C80 (v1), некој да каже искуство ако ги има?

Повеќе ми е за да работат како што треба од мајка, мрежата ми е околу 20-тина уреди и сакам малце поголема стабилност ама да не е претерано скапо. Битна ми е поддршката за mesh затоа што имам веќе екстендер. C7 има поддршка за openwrt додека C80 нема, ама не ми е пресудно тоа.
Ако ви гарантира производителот дека ќе имате безбедносни и други надградби онолку години колку што намеравате да го користите рутерот, тогаш openwrt не мора да ви е пресудно.

Имам искуство од Juniper и Cisco па надолу, ако не купувате ентерпрајз категорија рутер и поддршка, тогаш мислам дека е добро поддршката за openwrt да ви биде пресуден критериум за избор на рутер. Освен ако не си склопувате самите рутер, па да си бирате компоненти, драјвери, фирмвер и ОС по своја желба.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,555
3,716
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако ви гарантира производителот дека ќе имате безбедносни и други надградби онолку години колку што намеравате да го користите рутерот, тогаш openwrt не мора да ви е пресудно.

Имам искуство од Juniper и Cisco па надолу, ако не купувате ентерпрајз категорија рутер и поддршка, тогаш мислам дека е добро поддршката за openwrt да ви биде пресуден критериум за избор на рутер. Освен ако не си склопувате самите рутер, па да си бирате компоненти, драјвери, фирмвер и ОС по своја желба.

Па, генерално има корелација меѓу тоа дали еден рутер поддржува опенврт и колку е квалитетен. OpenWRT генерално работи на по high end SoC од квалком и медиатек кои се присутни во по high end уреди и имаат mainline kernel драјвери. После, големина на ром и рам кај овие уреди е поголем - openwrt не работи под 8мб ром.
Обично година до две имаат support рутерите за генерални корисници. Кај нас доаѓаат со пола до година закаснување, значи гледаш само една година support и толку.
За мене лично, убаво е да ја имам опцијата безразлика дали ќе ставам или не (во моментов сум на openwrt).
Друга работа - SQM! Еднаш коа ќе се навикнеш без bufferbloat, нема назад. А тоа е достапно само на најскапите consumer grade рутери (30.000 и нагоре) и на рутерите со openwrt.

Инаку, и жаоми и тп-линк за рутерите користат openwrt основа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,084
Мислења
877,252
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно