• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за TCL TV

filipsam

Intern
14 јануари 2015
7
1
Планирам да го купам телевизорот TCL-L40E5503FS
Link: set.com.mk/TCL-L40E5503FS-40102cm-SMART-TV266759?keyword=tcl
Да ве прашам, дали е добар ?????
Затоа што викаат дека е една од најдобрите ТВ марки?!?!
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,029
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Планирам да го купам телевизорот TCL-L40E5503FS
Link: set.com.mk/TCL-L40E5503FS-40102cm-SMART-TV266759?keyword=tcl
Да ве прашам, дали е добар ?????
Затоа што викаат дека е една од најдобрите ТВ марки?!?!

Кој вика дека се една од најдобрите ТВ марки???
 

filipsam

Intern
14 јануари 2015
7
1
en.wikipedia.org/wiki/TCL_Corporation
Duri i Wikipedia vika a ako bila vo 2010 3ta najdobra sega moze ne e treta ama e na pr 5ta ili 4ta !!!! ;-) :p
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,441
13,517
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
en.wikipedia.org/wiki/TCL_Corporation
Duri i Wikipedia vika a ako bila vo 2010 3ta najdobra sega moze ne e treta ama e na pr 5ta ili 4ta !!!! ;-) :p

Каде виде најдобра?
In 2010 it was the world's 25th-largest consumer electronics producer and third-largest television producer

Јас тука гледам само дека вика, дека во 2010 била трета најголема фирма за производство на телевизори. Ако гледаш така SsangYong е подобар од Bugatti затоа што е поголема фирма и има поголем ревенју итн итн итн... ама не е, јеби га, исто како што и Huawei и Xiaomi се поголеми производители од ЛГ, па незначи дека Redmi 1S e подобар телефон од ЛГ Г3.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,659
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
TCL кај нас ги увезува и Паневропа (увозници и за Sony)
Не знам како котираат меѓу брендови официјално, но од искуство можам да го кажам следново: Имам еден 66 цм CRT флет екран и работи скоро нон стоп едно 12 години без да чуе. Во меѓувреме земав и Самсунг (фала богу се ште работи, малку тонот ме заебава) еден Quart, рикна после година и нешто, па преминав на LCD LG, но за цело тоа време TCL-от ми се покажа најверен:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,029
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
^ А зошто не LG, Sony, Samsung, Philips, Toshiba или Panasonic ?????
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,441
13,517
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
A da ve prasam koj e podobar TCL ili GRUNDIG ????

А зашто постојано се врзуваш со бренд а не со конкретни модели? Тоа не го разбирам... Сигурно најефтиниот самсунг е полош од најдобриот ТЦЛ. Наведи некои модели, цена, карактеристики, што бараш, вака прашањава стварно немаат поента.

П.С. Горниот муабет не важи за Quart, таму се е чкарт, како што и самиот назив кажува.

Едит: Јас би ти препорачал нешто од Филипс да погледнеш ако веќе бараш поефтино, имаад одлична слика, софтверот и брзината и ме така-така, мора да има некој компромис нели и имаат квалитетна изработка, според мене најдобар избор се во буџет класата.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,201
934
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Grunding се шкарт апарати на Beko.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,241
Филипсот изгледа сосема солидно, но доколку се купува основен модел без ништо на него.
Доколку е смарт ТВ, огромно внимание. Многу често се случува Филипсот да има проблем со софтверот, багови, кочење, рестартирање, и еден куп други проблеми. Овој Филипс не е тоа што беше и стариот. Можеби може повеќе да му се верува на ТЦЛ или Вестел одколку на Филипс. ТЦЛ е кина, Вестел е Турција, а што е Филипс во моментот? :)
Нели?

Grunding се шкарт апарати на Beko.

Зошто мислиш така? Имаш некој конкретен аргумент, или онака.?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,441
13,517
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Апсолутно мислев на Филипс без смарт функции, затоа реков како ТВ, буџет класа е топ избор.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,241
Инаку, колку за инфо, од 2012 година Филипс повеќе не е Филипс него е корпорација со TPV, т.е TP Vision, огромна кинеска компанија, трета во светот по производство на телевизори.
http://www.newscenter.philips.com/m...11/20110418_tpv_jointventure.wpd#.VLb3Ki7Xuss

Инаку еве нешто и за компанијата, за оние кои ги интересира:
http://www.tpvision.com/products.html

On the topic:

http://www.tclusa.com/currentmodels/
 

filipsam

Intern
14 јануари 2015
7
1
Ok a sea po televizori koj e najdobar
1. TC-L40E5503FS
2. PHILIPS 40PFH4509/88
3. GRUNDIG 40VLE630BH

Zatoa so baram Smart TV so ne e tolku skap (do 24k denari)
 
Изменето од модератор:

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,241
Ako ти е примарно телевизорот да е смарт, ондак имаш три опции:
1. Samsung
2. Panasonic
3. LG

Друго не гледај, не си го троши времето залудно.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,029
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Не би ти препорачал ефтин смарт телевизор. Шурата има скап Philips 55" смарт па смарт функциите се повеќе малтретирање отколку од корист (бавни, баговити и едноставно одбивно искуство), можам да замислам колку несреќно би изгледало користењето на смарт функции на 40" буџет телевизор од 24.000 денари. На 40“ инчен dumb телевизор за да се симне цената до 24.000 е доста кратено, а не па уште и смарт функции.

За смарт води се по листата на @SaleSk, нудат подобро искуство.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,907
15,218
Сценаρиото тρеба да биде: Што е можно поглуп со убава матρица и бρзи мениа и κупување на додатен смаρт медиа плееρ.

Телевизоρот задолжително да има CI+ слот со DVB-C тјунеρ
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
953
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Јас имам Грундинг од таа серија и телевизорот имат само две маани. Бавно смарт мени и нема подршка за македонски, спрски, хрватски... титлови. Ова второто ми е многу битно али го нема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,116
Мислења
878,088
Членови
30,728
Најнов член
Mario1302
На врв Дно