1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за Ryzen конфигурација (нецелосна)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Ethan, 15 oктомври 2019.

 1. Ethan

  Ethan
  Intern

  15
  11
  31 Мај 2014
  Машко
  Здраво имам во план да ги земам деловиве па ме интересира чисто мислење од останати поискусни дечки.

  • MB: MSI B450M PRO-M2 (можно е да биде заменета со слична од ASUS)
  • CPU: Ryzen 5 3600
  • GPU: ASUS PH-RTX2060-6G
  • Case: Deepcool Dukase V3 Black
  • PSU: NJOY TITAN 600W Active PFC 80 Plus Bronze
  Цена: 43700 ден.

  Матичната најверојатно ќе ја сменам со ASUS PRIME B450M-K или А, ме интересира дали ќе прави некоја посебна разлика?

  За останатите делови сеуште не сум сигурен најверојатно RAM-от ќе биде Silicon Power DDR4 2х8gb 2666 mhz, SSD 256гб и хард диск ќе бидат обезбедени сеа за сеа не сум сигурен кои.

  Дали е океј пондуава според вас?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема да осетиш никаква разлика со промената на плочата. Исто тие е дали МСИ дали АСУС,

  Меморијата не ти чини. Треба да одиш на минимум 3000 CL14 или 3200 / 3600. 2666 ќе го гуши.
   
  borcep, Ethan и на SmartGuru им се допаѓа ова.
 3. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Цели кон RAM со повисоки фреквенции и NVME.
   
  gOJDO, borcep и на Ethan им се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,654
  1,084
  28 ноември 2015
  Машко
  Ryzen бара брз рам моја препорака g.skill aegis 3000mhz cl 16 neksio.
  Матична не игра никаква улога за перформанси,освен во features. Таков процесор не бара јака матична ,така што и да одбереш стави го најновиот бипд ..
  Графичка е твој избор но 5700 е боље него 2060.
   
  На SmartGuru и Ethan им се допаѓа ова.
 5. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  61
  83
  3 oктомври 2018
  Машко
  Здраво,
  Скоро двојна е разликата во цена помеѓу првата плоча на мси што си ја пишал и асус б450м-а. Ако имаш доволно буџет секако би ти препорачал мси томахавк макс или асус туф б450 или гигабајт со таа цена околу 6-7 илјади денари затоа што добиваш доста повеќе во однос на тие плочи од 3-4 илјади.
  За рамот некој во друга тема спомна дека има 2х8гб гскилл мислам на 3600мхц за 5500 во нексио што би ти препорачал одма да си ги земеш ако го планираш овој систем.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На Astro и Ethan им се допаѓа ова.
 6. Ethan

  Ethan
  Intern

  15
  11
  31 Мај 2014
  Машко
  За жал не можам до толку да се опуштам и јас првo целев на томахавката а еве сега и со рамовиве кои мислам дека се побитни во случајов...така да најверојатно останувам на некоја од тие матични
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  61
  83
  3 oктомври 2018
  Машко
  Тогаш би одел или со мси или со асус к моделот. Не гледам голема разлика во поскапиот а модел на асус.
  Рамот дефинитивно во нехио DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz G.SKILL RipjawsV F4-3600C18D-16GVK чини 5.220,00 денари (превземено од друга тема).
  Инаку не знам дали смеам да го кажам ова ама за тој буџет гојдо има сличен пц нс форумов што би го одбрал во моментов наместо склопување нов.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  StefAngel, gOJDO и на Ethan им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  Матичната дефинитивно НЕ MSI и НИКАКО НЕ Tomahawk!!! Имаат багосани биоси кои горат процесори и најтопло ти препорачувам да седиш настрана со 300/400 серија од чипсети од MSI и 3-та генерација на Ryzen.
  RAM дефинитивно не тој, оди на 3200MHz, мала е разликата во цена, се исплати.
   
  DJovan0v, Ace Lud, SmartGuru и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,202
  21 Јануари 2009
  Земи втора генерација Рајзен.
   
 10. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  221
  445
  3 Март 2015
  Машко
  Да неотворам нова тема ќе пишам во оваа.
  Решив да земам Ryzen 3600 но се двоумам за матична,дали Б450 аурус про или томахак мах но на залиха само аурус про ја има во Анхоч.Вреди томахкот или може во анхоч да апдејтнат биос на Aurus pro?
   
  Последна промена: 30 oктомври 2019
 11. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Можат да ти направат upgrade по твое барање. Нема голема разлика меѓу двете.
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mao

  Mao
  On your way to fame

  969
  504
  5 Јуни 2007
  Машко
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Во принцип двете плочи се добри, која и да ја земеш нема да згрешиш. Генерално Аорус ПРО е подобра плоча, има 2 х M2 слотови, има подобра мрежна и звучна карта (Интел и Реалтек флагшип, наспроти обични реалтек кај Томахавк).
  Ако тоа не ти е битно, земај што има на лагер и што ти фаќа повеќе око на естетика. Немој да згрешиш да го возиш рајзенот со сток кулерот.
   
  На Chicco69 и Vlad944 им се допаѓа ова.
 14. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  221
  445
  3 Март 2015
  Машко
  Мене ми треба да биди стабилен да не крашова како со томахак обичната што се жалат.А за кулер ќе му земам одма некој.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема да крашнува. Таа нестабилност кај Томахавк е привремена ради лош биос ама ќе се среди или е веќе средено. А таа Томахавк Макс мислам дека никогаш го немаше тој проблем.

  Јас би избрал секако Аорус ПРО, има подобар избор на компоненти и 2 М2 слота кои можат во РАИД да работат.
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mao

  Mao
  On your way to fame

  969
  504
  5 Јуни 2007
  Машко
  Сток кулерот е најдосаден кулер што го имам осетено во живот. Палиш хром и одма слушаш боинг 777 кај полетува, и така цело време на рандом ситуации. Јас тој проблем го решив со AIO ладење (Deepcool Gamer Storm Maelstrom 240T) али имав сличен проблем со сток кулерите на радијаторот па ги заменив со два Deepcool CF 120 1500rpm Super Silent RGB LED кулера и од тогаш немам проблем со галама од кулерот.
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  221
  445
  3 Март 2015
  Машко
  Размислував за водно но се предомислив.Ќе одам на поефтина варијанта со Deepcool gammax gte.За сток ко за мене ќе е воред мислам.
   
 18. Mao

  Mao
  On your way to fame

  969
  504
  5 Јуни 2007
  Машко
  Немора водено да е, али би ти препорачал екстра кулер за да си мирен во поглед на галама. Gammax GTE е одличен избор.
   

Сподели

Вчитување...