1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за РАМ

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од bh1rk0ff, 19 Август 2019.

 1. bh1rk0ff

  bh1rk0ff
  Intern

  17
  4
  24 Јуни 2019
  Машко
  Дечки сакав да ве прашам имам 4 РАМ плочки во компјутер 2 од 4GB и 2 од 2GB двете од 4GB се на 1600Mhz а тие од 2GB се на 1333Mhz се вкупно имам 12GB дали е подобро да ги извадам тие од 2GB така да тие двете од 4GB работат на 1600 бидејќи кога е со тие сите работат на 1333 по мое мислење подобро би било 8GB на 1600 отколку 12GB на 1333. Ми треба вашето мислење.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Cyb3rAng3l му/ѝ се допаѓа ова.
 2. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  158
  1 Март 2013
  Машко
  Ако ти се доволни 8гб ондак извади ги, ќе добиеш некоја ситница во перформанси (латенција и бендвит).

  Ако јас ја имав оваа дилема не би ги вадел бидејќи мене не ми се доволни 8гб рам.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Пробај дали можат клокнати овие две на 1600 да ги донесеш сите. Јас и да се на 1333 би ги оставил, нема преголема разлика да добиеш за 300MHz, а добиваш 4гб плус.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  638
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  А зш не собереш 1.5-2к и да земеш уште 2х4 и мирна глава? Барем рамот денес е смешна цена
   
  RoninMK, Daniel86 и на Astro им се допаѓа ова.
 5. bh1rk0ff

  bh1rk0ff
  Intern

  17
  4
  24 Јуни 2019
  Машко
  На план сум да земам SSD од 512GB пошо сега имам 120GB и Хард ама некако многу зуење ми ствара хардот и прво би зел SSD па потоа RAM оти не користам повеќе од 8GB никад.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...