• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mislenje za procesor i ram

Статус
Затворена за нови мислења.

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
немора да се од ист модел мемориите. треба да се со ист капацитет и ист број на банки, а може да се различна фирма, па дури и различна брзина и тајминзи.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,528
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Новите чипсети ќе поддржуваат и дуал чанел ддр на различни модули - пример на 512ка и на 1 гига. Ова го читав некаде, ама заборавив каде...
Не верувам. Новите server/high-end/performance desktop/mobile процесори на Intel ќе имаат вградени мемориски контролери на процесорот, однсно чипсетот нема да потдржува RAM. Кај AMD од K8 па натаму, сите процесори се со вграден(и) мемориски контролер(и). Ич не ми е веројатно дека за буџетните Nehalem процесори, Intel би се замарале да го редизајнираат меморискиот контролер од X48.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не верувам. Новите server/high-end/performance desktop/mobile процесори на Intel ќе имаат вградени мемориски контролери на процесорот, однсно чипсетот нема да потдржува RAM. Кај AMD од K8 па натаму, сите процесори се со вграден(и) мемориски контролер(и). Ич не ми е веројатно дека за буџетните Nehalem процесори, Intel би се замарале да го редизајнираат меморискиот контролер од X48.
Ќе да беше во некое од списанијава по дома. Мислам Svet Kompjutera. Ај ќе побарам па ќе пишам.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
немора да се од ист модел мемориите. треба да се со ист капацитет и ист број на банки, а може да се различна фирма, па дури и различна брзина и тајминзи.
Нормално.

Се работи за два посебни мемориски контролери, независни еден од друг (гледано од страна на меморијата).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #55

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Izlisno e poveke da se debatira,taka da zatvorete ja temava.Ako mi dozvoli fondot,ke zemam 6550,ako ne athlon 5000.Fala na site sto se proiznesoa:bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,549
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно