• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mislenje za procesor i ram

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Sakam da kupam nov komp. pa ne znam seuste kakov procesor da stavam.Imam dve opcii.AMD ATHLON minimum 5000ka,znaci okolu 100eur. ili INTEL CORE 2 DUO minimum 6320ka,okolu 150 eur.Znam deka core 2 duo konkretno 6320 raboti so 4 mb cashe,a atlonot so 1mb.Vredi li da se dade 150-170 eur za core 2 duo ili atlonot ke zavrsi rab?

Okolu ram memorijata.Dali da stavam 2 po 1gb ili 2 po 2gb ddr2 na 800 mhz.Barem sega ramot e gjabe.Dali vredi da se stavat 4gb i dali voopsto ke gi iskoristam.Operativen sistem bi stavil Vista.

I za kraj me intersira od kaj da go kupam.Razgleduvav na int. i uvidov deka Revolution ima najniski ceni za komponenti,a do sega imam 3 komp. kupeno od River soft i se ok,ali za nijansa poskapi,a plus i nemaat dobri graficki vo ponudata

Fala odnapred za vaseto mislenje
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Jas imam kupeno kompjuter od revolution i super im se delovite, a baska imaat mnogu garancija. Cim si stavas Vista, zemi si 2X2GB RAM na 800MHz, iako nema da gi iskoristis ke ti se najdat za ponatamu. A inace Athlonot ke ti zavrsi rabota!
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
и јас се согласувам со 386ka, ќе си ставиш 2x2gb ram на 800MHz, добро ќе ти дојдат на Виста, а AMD-то ќе ти заврши работа...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ех па и 2 po 1gb е доволно иако имаш Виста. И оваа меморија дали некогаш ќе ја искористиш 100%, али ако парите не се проблем стави си 2x2gb ram.:bravo:
Што се однесува до процесорот јас би ти препорачал АМД. :rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Ok,gledam deka povekje ste za Athlon,ne za Core 2 Duo.Zosto,radi cenata ili nesto drugo?
Prijatel mi kaza deka kako tehnologija core 2 duo se ponapred od Athlon.Vo pravo e ili ne?Do sega sum koristel Intelovi procesori,ali ako Athlon e podobar,takov bi zel.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
moe mislenje e deka e povazno koja ploca ke ja uptrebis za da gi iskoristis site moznosti na procesorot i sto e uste povazno za sto ke go koristis kompjuterot ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Ke go kupam za domasna upotreba(internet,igri-pojaki itn),a ploca soodvetna na procesorot,70-90 eur.Devete stranici gi pominav od temata Amd ili Intel procesor i me zdobole glava :LOL: Tek sega ne znam sto da zemam.Vo konkurencija mi ostanuvaat Athlon 5200 ili Core 2 duo 6550 ili 6750.
A ram ke si stavam 2 po 2gb.Graficka 8600 gt 512 ddr3 ili 1gb ddr2,ne znam koja e bolja.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Зависи за што ќе го употребуваш. Плочите за Интел се поскапи. Процесорите се поскапи. Да, ќе добиеш перформанси, ама за тоа ќе треба да платиш повеќе.
АМД е добар избор за домашна употреба - интернет, игри и сл.
Графичата е подобра да биде 512 со ддр3
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Sakam da kupam nov komp. pa ne znam seuste kakov procesor da stavam.Imam dve opcii.AMD ATHLON minimum 5000ka,znaci okolu 100eur. ili INTEL CORE 2 DUO minimum 6320ka,okolu 150 eur.Znam deka core 2 duo konkretno 6320 raboti so 4 mb cashe,a atlonot so 1mb.Vredi li da se dade 150-170 eur za core 2 duo ili atlonot ke zavrsi rab?
Од двата процесори кои ги наведе, Athlon64 X2 5000+ е побрз во СЕ! Еднсотавно тој што ти го понудил Е6320 за 150 евра, сака да те заколи како што искусен касап коли младо пиле.

Ако не планираш да го оверклокуваш компјутерот, би ти препорачал AMD, затоа што имаат најдобар однос на перформанси/цена.
Ако инсистираш за Intel Core2 Duo тогаш, за 150 евра ќе земеш E6550(2.33GHz FSB 1333, 4MB L2), кој е за 25% побрз од E6320(1.86GHz, FSB 1066, 4MB L2). Но и за помалку пари можеш да земеш пречиси исто брз процесор - Intel Core2 Duo E4500 (2.4GHz, FSB 800, 2MB L2).

Okolu ram memorijata.Dali da stavam 2 po 1gb ili 2 po 2gb ddr2 na 800 mhz.Barem sega ramot e gjabe.Dali vredi da se stavat 4gb i dali voopsto ke gi iskoristam.Operativen sistem bi stavil Vista.
Ако не работиш нешто професионално кое јаде многу рам(пр. Premiere, PhotoShop, Cubase, AutoCAD и сл.), џабе ќе ги скурцаш парите на 4GB RAM. На главната машина користам 4GB година дена, но сеуште реално неможам да ја приметам разликата од претходно кога имав 2GB.

I za kraj me intersira od kaj da go kupam.Razgleduvav na int. i uvidov deka Revolution ima najniski ceni za komponenti,a do sega imam 3 komp. kupeno od River soft i se ok,ali za nijansa poskapi,a plus i nemaat dobri graficki vo ponudata

Fala odnapred za vaseto mislenje
RiverSoft се ОК, Anhoch се ок. НИКО не се ОК, а AMC нека ти биде последната опција, кога ќе немаш друг избор, а мораш да купш нешто(па макар и штравче).

Некој ги споменува "revolution". Таква фирма, физички не постои. Момците препродаваат евтин хардвер САМО преку интернет. Купуваат(најмногу од СЕТ) дилерски од фирмиве кај нас. Цените им се повисоки од продажните цени на фирмите од кои купуваат.

Исто така гледам спомнуваш графичка картичка и тоа ја спомнуваш 8600GT. Ќе ти препорачам да НЕ купуваш таква картичка. Едноставно НЕ вреди за парите!
Во зависност од буџетот, разгледувај ги следниве графички картички: ATi Radeon 3850 256MB/512MB(кон 150 евра) и nVidia GeForce 8800GT(кон 200 евра). 3850 е над дупло побрза од 8600GT, а 8800GT е над три пати побрза.

Ако планираш да играш игрици и си тенок со пари, земи поевтин AMD процесор (4200+ или 4400+). Ќе добиеш многу, многу повеќе со добра графичка, а речиси ништо нема да изгубиш ако земеш 4200+ наместо 5000+.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Некој ги споменува "revolution". Таква фирма, физички не постои. Момците препродаваат евтин хардвер САМО преку интернет. Купуваат(најмногу од СЕТ) дилерски од фирмиве кај нас. Цените им се повисоки од продажните цени на фирмите од кои купуваат.
So treba da ti znaci ova fizicki ne postoi? Jas od prodavnica si go zemav kompjuterot. Od kade znaes od kade oni se snabduvaat so delovi? Ke kazam pak, imam zemeno super kompjuter od tamu i super mi ide. Da ne me svati nekoj pogresno, ova ne e reklama za firmata!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
386-ка, во право си. Сега гледам(на веб страната) дека имаат локација. Порано немаа, а продаваа само онлајн.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Jas bi ti preporacal Intel(E6550) so 2x2GB. Zatoa sto Vista zima ogromen del od RAMot. Posebno ako stavis Ultimate. AMD za zal zaostanuvaat vo sposledno vreme, iako sum fan na AMD, ti preporacuvam Intel, dokolku 60/70 evra povece ne ti se problem. Ako vece sakas AMD, zemi si FX procesor. Imav odlicno iskustvo so ovie procesori. I plus sega im se padnati cenite.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Jas bi ti preporacal Intel(E6550) so 2x2GB. Zatoa sto Vista zima ogromen del od RAMot. Posebno ako stavis Ultimate.
Јас имам Vista Ultimate и сеуште неможам реално да ја приметам разликата помеѓу 2GB и 4GB. Ако не работи нешто кое бара премногу RAM, како што наведов горе, НЕМА да примети разлика.

AMD za zal zaostanuvaat vo sposledno vreme, iako sum fan na AMD, ti preporacuvam Intel, dokolku 60/70 evra povece ne ti se problem.
Ако не оверклокува, не постои единствена објективна причина(глупоста и пристрасноста се субјективни) зошто да фрли 60-70 евра повеќе, а да не добие нешто за возврат.

Ako vece sakas AMD, zemi si FX procesor. Imav odlicno iskustvo so ovie procesori. I plus sega im se padnati cenite.
FX е последното кое би му го препорачал. Athlon64 FX-62(има само еден модел на FX за sAM2), во архитектурата е абсолутно идентични како и класичните K8 X2 90nm 2x1MB L2 Rev. F2. Единствената разлика е тоа што има отклучен множител, со што е овозможен оверклок преку множител, но тој процесор воопшто не е добар за оверклокување. После таа ревизија е излезена F3 ревизија која троши помалку енергија и помалку грее, а потоа излезе нов stepping, односно 65nm G1, па потоа G2. Новото име за "FX" процесорите од AMD е Black Edition, и токму од G2 има Athlon64 5000+ Black Edition кој има отклучен множител. Се оверклокува неспоредливо многу подобро до FX, троши на пола од енергијата и грее напола, а за сметка на тоа е 2-3 пати поефтин.

Сепак, ако сака да оверклокува, би му препорачал Core2 Duo FSB1066/FSB800 и ништо друго.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Decki,sekoja cest za vasite znaenja,ali sepak jas ne sum strucnak za komp.,iako sekoj den doma i na rabota sum vrzan za komp.Pojma nemam sto e overklokuvanje,ako moze nekoj neka mi pojasni.Ako moze nekoj toa da go napravi(overklokuvanje) koga ke mi go prodade komp.,sekoja cest ako zgolemi performansi.Drugo,nekoj spomna ati radeon 3850,ja razgledav na net,10000 den,premnogu.Ddr3,ali premnogu.Plus,ja nema nigde osven vo Ahhoch.A tamu konfiguraciite se izgor.Sakam dobra konfiguracija sto ke trae barem 2 godini bez nisto da pipnam,znaci soliden procesor.
Pred 3-4 godini kupiv P4 3.0 ghz so 1mb cashe i sekoja cest,dobro drzi.Skap bese,ali se uste moze da se nosi so se i sesto.Znaci,sakam dobar procesor,4gb ram i ne premnogu skapa graficka,a dobra(okolu 100eur)

P.s Go zaboraviv monitorot.Asusot e gjabe,ama dali vredi?Da ne izlezat mnogu mrtvi pikseli itn....???
Sum cul ubavi muabeti za Samsung i Lg.Ako ima dobar model do kaj 200 eur(19 ili 20 incen) pisete.

Fala odnapred
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
samsung и LG се меѓу најлошите модели кај нас. се сретнуваат од време на време солидни примероци, али најчесто се нерационално скапи. останатите се обичен чкарт.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За помалку од 100 евра треба да најдеш GeForce 7900GS. Нема DX10, ама и тоа не е битно затоа што во нареднава година нема да излезе саглам DX10 игра, а дури и да излезе, 8600GT е премногу спора за да можеш да си дзоволиш бар еден DX10 детаљ.
7900GS е 50% побрза од 8600GT. Ако можеш да си дозволиш кон 120 евра, барај Radeon 1950Pro, таа е скоро дупло побрза од 8600GT.

За монитор, зависи колку пари имаш. Има разни модели од разни марки кои се добри. Имаш многу фалш Samsung, па затоа и vladomkd ги става во категорија најшкарт, но има многу добри и квалитетни модели на Samsung. Всушност Samsung во светот се сметаат како најдобра mainstream класа на монитори. Добри модели од Samsung се кон 300 евра: 2ms 22" 206BW, 205BW, 2032BW. За 260 евра, можеш да земеш Asus монитор со исти перформанси и сличен квалитет 2ms 22" MW221U или за 230 евра 5ms VW223S.
За помалку од 200 евра можеш да земеш 20" Asus VW202S, кој е помалку квалитетен од VW223S, нема DVI и има 5ms response time.

За LG има оригинали, ама има такви ѓубриња, што ти доаѓа да го фрлиш во канта. Незнам дали се фалични произведени, но јас земав еден 22" L222WS за помалку од 200 евра по дилерска цена (продажна е кон 200) и го сменив за неколку дена.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
или за 14.000 може да земе hanns-g 22" и да види што е монитор. за парите се фантастични, им парираат на 30-50% поскапи монитори (а од повеќето се и подобри).
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Прв пат слушам за таа марка, ќе прогугла сеа. А кај има да се купи тоа?

BTW, завчера за 13168 + ДДВ, дилерски, и купив MW221U на мајка ми :)

Од прво што најдов, можам да кажам дека воопшто не е конкуренција на моделите кои ги наборојав погоре.

Има чкарт, скратен 21.6" TN панел, истиот кој се користи во ѓубрето од LG 222WS. Има 1000:1 динамичен контраст и 5ms response time. За псоредба Samsung 226BW и MW221U имаат 22" панел, 3000:1 динамичен контраст и 2ms response time.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
hanns-g ги има во TDK. не знам за кој модел си успеал да најдеш информации (пошто се ретки) али од она што го знам за нив hanns-g не користат динамички контраст (што е добро, динамичкиот контраст е живо срање и ја расипува сликата) и плус имаат сопствени hannstar панели од тајванско производство. дијагоналата не е ни 1мм помала од декларираното, дури често е и поголема и имаат 5ms респонс тајм. разликата меѓу 2 и 5ms не е ни достојна за спомнување, камо ли за приметување со око.

на хартија ASUS секогаш имале подобри спецификации, само што ми се чини дека hanns-g имаат далеку подобри панели со одличен контраст, осветление и бои.

еве едно ривју што успеав да го најдам: http://www.itsvet.com/tekst/hanns.g-hi221dp/648/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,376
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно