• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за половна конфигурација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dusty

Intern
1 март 2021
2
0
Здраво дечки може ли да ми дадете мислење за оваа половна буџет гејминг конфигурација. Цената на конфигурацијата е околу 300е дали се исплати за некоја почетничка гејминг конфигурација, како ќе се однесува со поновите игри ?
-Gigabyte A320m-h rev2
-Ryzen 3 1200 3.1 0c 3.5gh all cores
-cooler AMD Stealth Wraith
-8Gb DDR4 2666 Gail oc 3000Mhz
-Asus dual RX 580oc 4Gb Hdmi Dvi Dp
-250Gb Wd veloci Raptor 10000rpm sata
-250Gb Seagate 7200rpm sata
-Chiftec 550w modular power 85+
-Deepcool matrexx30 Glass mini tower
-Deepcool 12sm fan
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
59
97
Многу зависи од тоа што планираш да играш, најновите игри секако нема да ги тера солидно. Графичката е супер за почетнички риг во 2021 со оглед на ретардираноста на маркетот моментално, али останатото дефинитивно ќе почуствуваш потреба да го апгрејдаш во скоро време за солидни перформанси во игрите од последните 2-3 години.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,412
1,046
Неврленд
Намали му троа некоја иледарка пошто тие два хард диска од 250 GB се стари и скоро безвредни оти ќе ставеш 5-6 игри и тоуку, аш место.
Кe ти треба да си купеш обавезно SSD.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

dusty

Intern
1 март 2021
2
0
Фала за советите не планирам јас да играм нешто на фулхд со голем фпс, се надевам овие игри како гта5,код и слични ке работат на некој лоу-мед поставки.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,412
1,046
Неврленд
GTA V на хај сетингс ќе оде со таа графичка. Али таа конфигурација као половна ипак е ногу 300 евра.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
59
97
Gta V ќе ја вози супер, ако зборуваш за warzone тогаш тешко. Проблемот е процесорот и рамот и исто ќе те кочат хард дисковите, колку и да ги менуваш сетинзите ќе има многу stutters во понови игри и постари потешки игри. Графичката би требало скоро сите игри до 2020та без тешки проблеми да ги тера на добри сетинзи доколку останатите компоненти се на место.
Мислењето е автоматски споено:

GTA V на хај сетингс ќе оде со таа графичка. Али таа конфигурација као половна ипак е ногу 300 евра.
Сигурно со графичката ја форсира цената, во нормални времиња максимум 250 еу дали би одел.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,470
Мислења
845,150
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно