Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог mislenje za pc

damjan19

Intern
2 февруари 2023
27
20
zdr sakam da zemam pc pa dali e ok pc, ke se koristi samo za igranje
Gigabyte Z270-HD3P
Intel i5 7600k 4.6GHz Overclocked
Cooler Master Hyper 212 EVO cooler
16gb(2x8gb) 2400mhz DDR4 RAM
Nvidia GTX 1060 6GB WINDFORCE OC
Kingston 120gb m.2 SSD
WD Blue 1tb HDD
Deepcool 500W 80plus bronze PSU
Deepcool Kendomen Case
Cooler Master Hyper 212 EVO cooler
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Колку е PC-to, и колкав буџет имаш?
Во зависно кој игри ќе се играат, и дали со 144hz монтор или повеќе?
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.742
1.502
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Доста outdated компоненти, нема да ти врши работа ако планираш да играш ААА игри на ултра сетингс на 1080р.

Овој ти е доста солиден избор за таа цена (моментално не е на лагер)

Друга опција ти е да си купиш Xbox Series S за 15к од Анхоч или Жирафа50
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.374
14.563
zdr sakam da zemam pc pa dali e ok pc, ke se koristi samo za igranje
Gigabyte Z270-HD3P
Intel i5 7600k 4.6GHz Overclocked
Cooler Master Hyper 212 EVO cooler
16gb(2x8gb) 2400mhz DDR4 RAM
Nvidia GTX 1060 6GB WINDFORCE OC
Kingston 120gb m.2 SSD
WD Blue 1tb HDD
Deepcool 500W 80plus bronze PSU
Deepcool Kendomen Case
Cooler Master Hyper 212 EVO cooler
Претпоставувам дека

Gigabyte Z270-HD3P и
Intel i5 7600k 4.6GHz Overclocked

Ти ги нудат по слична цена по која можеш да земеш A320 плоча плус Ryzen 3100/3600.

Иако и понуденово не е ужасно, се зависи од цената.
 

damjan19

Intern
2 февруари 2023
27
20
Претпоставувам дека

Gigabyte Z270-HD3P и
Intel i5 7600k 4.6GHz Overclocked

Ти ги нудат по слична цена по која можеш да земеш A320 плоча плус Ryzen 3100/3600.

Иако и понуденово не е ужасно, се зависи од цена
Мислењето е автоматски споено:

How much is the PC-to, and what is your budget?
It depends on which games will be played, and whether with a 144hz monitor or multipc e
Мислењето е автоматски споено:

300 evra go prodava pc inace samo AAA igri ke se igra na 27 1080P 144hz monitor,buget mi e 20k
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Мислењето е автоматски споено:


Мислењето е автоматски споено:

300 evra go prodava pc inace samo AAA igri ke se igra na 27 1080P 144hz monitor,buget mi e 20k
Не вреди компјутерот, немаш простор за надградба на процесор а и да има се многу скапи оти се ретки.

Би ти препорачал нешто вакво
Понатака можиш добар упгрејд на процесор, ryzen 5600 или слчино.

Исто така ако не си купил веќе монитор, земи го тој што го препорачав 27 1440p 144hz 13k денари или ќе гледаш пиксели во игрите на 27 инчи 1080p.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.374
14.563
Не вреди компјутерот, немаш простор за надградба на процесор а и да има се многу скапи оти се ретки.

Би ти препорачал нешто вакво
Понатака можиш добар упгрејд на процесор, ryzen 5600 или слчино.

Исто така ако не си купил веќе монитор, земи го тој што го препорачав 27 1440p 144hz 10k денари или ќе гледаш пиксели во игрите на 27 инчи 1080p.
Се сложувам за ПЦ-то, ова е подобра варијанта ама не се сложувам за мониторот. Нема да гледа никакви пиксели во игри на 27" при FullHD. In fact, подобар е 27" за игри FullHD отколку 24"
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Нема да гледа никакви пиксели во игри на 27" при FullHD. In fact, подобар е 27" за игри FullHD отколку 24"
Активира dust of appearance, сега rikimaru ќе ти објасни поубаво.
Никој нема да се сложи со тоа што го кажа сега, напротив е обратно.
Поубаво ќе изгледа 1080p на помал екран, а на поголем нормално ќе се познаваат пикселите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.374
14.563
Активира dust of appearance, сега rikimaru ќе ти објасни поубаво.
Никој нема да се сложи со тоа што го кажа сега, напротив е обратно.
Поубаво ќе изгледа 1080p на помал екран, а на поголем нормално ќе се познаваат пикселите.
И во игри? На 144hz? Не биди толку сигурен :)
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.742
1.502
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit

+


друг начин да играш ААА игри за 20к тешко, освен ако некој не ти донира 3070ка.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.805
17.493
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Овој компјуер со доплата од 1500 денари можам да го направам со Ryzen 5 1600AF

 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.374
14.563
Hz нема врска, ppi е битно. Стави го мониторот твој од 1440p на 1080p па кажи ми.
Ги имам и двата, еден до друг се ;)
За текст и броусање да, се приметуваат малце пиксели ако се помачиш да ги видиш. Во игри и филмови воопшто не се приметува
 

damjan19

Intern
2 февруари 2023
27
20
Ги имам и двата, еден до друг се ;)
За текст и броусање да, се приметуваат малце пиксели ако се помачиш да ги видиш. Во игри и филмови воопшто не се приметува
eve zemav 27 144hz ips 1080p so freesync 1ms,vo igri ne se gledaat pikseli samo na tekst a za igranje 27"si e taman
Мислењето е автоматски споено:

eve najdov delovi za pc

Ryzen 1600AF​

MSI B450 TOMAHAWK MAX​

Cooler Master G550M Bronze​


16GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX XMP Predator, uste gpu i ssd mi treba pa vajda po dobra opcija e ova nego i5 7600k,inace 10k se delovive
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.196
4.178
Скопје
hackitfree.github.io

Ова ти е евтино.. Купи го па после може и да си надградиш графичка а оваа да ја продадеш..
Важно за да „тера„ - ќе тера и RTX 3070 ..
1600 Ryzen не е доста за 144фпс
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.374
14.563
eve zemav 27 144hz ips 1080p so freesync 1ms,vo igri ne se gledaat pikseli samo na tekst a za igranje 27"si e taman
Мислењето е автоматски споено:

eve najdov delovi za pc

Ryzen 1600AF​

MSI B450 TOMAHAWK MAX​

Cooler Master G550M Bronze​


16GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX XMP Predator, uste gpu i ssd mi treba pa vajda po dobra opcija e ova nego i5 7600k,inace 10k se delovive
Далеку подобра опција е ова, можеби дупло подобра. А и со мониторот паметно си направил со 27-ката.
 

Igor6

Intern
24 мај 2020
67
42
ако имаш уште 10к буџет, имаше некаде на форумот 5600xt за околу 10к како шо видов. за 1080 ке биде beast. За мониторот ако ти е ок алал да ти е. Користам 27 1080p едно 5 години и го чекам да изгори па да зеам 2к. од 22 1080 се префрлив на ова, за острина е катастрофа, зависи шо играш. Јас играм battlefield и можам да ти кажам дека главите не им се гледаат баш добро ради низок ppi
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.972
Мислења
972.531
Членови
35.319
Огласи
2.919
Најнов член
kamper
На врв Дно