• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за ова напојување

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Abkanis

Intern
22 септември 2016
30
36
Здраво. Ме интересира какво мислење имате за ова напојување линк. Претпоставувам дека моето е слабо зашо на графичката тоа лед диодчето што е показател за проток на струја трепка кога ќе оставам некоја игра да тера без ништо да правам. Графичката е Gigabyte GTX 1060 6GB G1 Gaming, купена е пред неколку месеци, се надевам дека не е некој фабрички проблем.

Конфигурацијата е следнава:

Процесор: i5-4570 @ 3.2 GHz ладен со Deepcool Gammax 400
Матична: Gigabyte GA-P85-D3
РАМ: 3 x 4GB DDR3 Kingston HyperX Fury Blue @1866 MHz
ХДД 1: 1TB Western Digital Caviar Blue 7200rpm Sata3
ХДД 2: 1TB Toshiba 7200rpm Sata3
ССД: KingDian 250 GB
Вентилатори: 2 напред, еден позади

Заборавив да напоменам дека моменталното напојување е DeepCool DA500-M Modular 500W Real Power без сертификат, користено околу 5 години.

EDIT: Сега приметив дека има тема посветена за напојувања. Замолувам да се префрли таму истово прашање.
 
Последна промена:

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,054
715
Напојувањето на линкот што си го ставил ке немаш проблем да ја тераш конфигурацијата.
Но јас би играл од 600W+80W па нагоре(Bronze-Silver-Gold). :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Abkanis

Intern
22 септември 2016
30
36
Буџетот е околу 4500, сила 5к денари така да, знам овие поснажните се по солени.
 
Последна промена:

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,095
1,880
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
1060-ката и i5 ката не се некој потрошувачи, тоа што некоја лед диода светнува не го гледам како особен проблем.
Сепак, ако си одлучил да менуваш, тоа од линкот погоре е сосема солидно, сепак за некоја стотка + земи нешто малце помоќно EVGA B3 650 W треба да го има во нексо за нешто под 5.000 ден. Не дека 550w нема да заврши работа туку да имаш простор за некој иден upgrade.
Можеш да си помиеш и поефтино ако не мора да е модуларно. 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Abkanis

Intern
22 септември 2016
30
36
Вчера имав еден поспецифичен проблем кај што се замрзна цел ПЦ кога излегов од игра, не можев да кликнам никаде, морав хард ресет. Не секојдневна работа ама ете, се деси, малку да го замисли чоек. Инаку некаде по форумов читав дека по нарачка работат од Нексио, јас не сум од Скопје па можда малце проблем ќе претставува тоа, освен ако може со достава. Дали имаат некој онлајн ценовник или само таму лично се проверува шо-како? Фала на помошта.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,095
1,880
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Е тоа е глупото со Нексио, немаат онлине ценовник, пиши им email, ќе ти пратат сигурно, еве ти еден постар ценовник од пред месец дена и нешто...
 

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,913
11,269
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
16 мај 2018
59
25

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,208
1,810
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Cooler Master MasterWatt 750W

ова напојување со попуст во сетек го зедов за 4200, полумодуларно, од ѕид со ватметар не надминува 400 вати во играње со слична конфигурација, рх 580, и5 3570.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,095
1,880
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Мастерват колку што знам не се баш квалитетни... Нека ме поправи некој ако знае повеќе. Ги сметаат за долна класа

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
Напротив, CM masterwatt се сосема солидни напојувања, middle class,истите се замена за GM серијата со зголема ефикасност и нешто подолги кабли.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,970
9,500
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Gx Lite 700w и Silent Pro m2 600w купени во исто време пред скоро 6 години супер работат. Чистени редовно нормално и визуелен преглед на кондензаторите.

Уствари м2 е постаро можда.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

Abkanis

Intern
22 септември 2016
30
36
Благодарам многу за советите и за мислењата. Гледав баш на страната од линус на листата за квалитет овие MasterWatt сериите се на трета, што значи би требало да е добро. Најверојатно ќе одам со тоа ради друга надградба во иднина, само останува уште некоја дијагностика да направам за целосно да сум сигурен дали е тоа или нешто друго (матична во најлош случај). Денес извадов 8 пинскиот PCIe струен кабел од графичката, го ставив пак назад, пристегнав позади на напојувањето од другиот крај, направив еден брз бенчмарк и се беше ок. Ако се повтори ќе пробам и графичката да ја мрднам од сокетот.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,739
3,628
Gx Lite 700w и Silent Pro m2 600w купени во исто време пред скоро 6 години супер работат. Чистени редовно нормално и визуелен преглед на кондензаторите.

Уствари м2 е постаро можда.
Исто имам дома едно GX Lite 500W, 6-7 години старо, работи без проблем. Едно од најтивките напојувања што сум имал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,580
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно