• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за нова конфигурација

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
898
1,235
Во право си, не нуди ништо друго освен подобар IPC, повеќе јадра, PCI-Epress 4, троши помалку струја. Вистина, сеедно.
Интересно како одбегна 95% од коментарот и одбра да одговориш на тие 5%. Имам аргументи и против ова зошто е извадено од контекст, ама сѐ се сведува на фактот дека ќе бидат претворени во монолог.

Се одјавувам од темава.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,435
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Интересно како одбегна 95% од коментарот и одбра да одговориш на тие 5%. Имам аргументи и против ова зошто е извадено од контекст, ама сѐ се сведува на фактот дека ќе бидат претворени во монолог.

Се одјавувам од темава.
Ајде помогни ми малце, што е тоа 95% што одбегнав и што е тоа што извадив од контекст, не се откажувај толку лесно од темата.
Ајде да го разјасниме ова затоа што ова штотуку започнува да биде актуелна тема: Интел или АМД со оглед на тоа дека АМД со Зен3 прави голем скок а интел е заштрафен за земја и заглавен на 10нм процес.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #28

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
Само немојте да се заколете за томос на крај.

Корисникот горе наредил „се на најјако“, иако скоро ништо од тоа реално неможе да го купи тука, а графичката ни од странство.
Јас во нитуеден момент не реков дека ќе биде сега.Кога ќе стигнат тука тогаш ќе ги купам, а не ми е ништо проблем да ги нарачам.
Мислењето е автоматски споено:

Желио је речи ваљда да че узети и ХДД и ССД по један ТБ.
Тоа мислев :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Најдобро е да почекаш до Ryzen 7 8800X, сигурно ќе е подобар од 5800X. Кај и да е за година-две ќе излезат, а во меѓувреме ќе си имаш парица-кеш можда и ќе ги инвестираш во нешто па ќе ги умножиш. Што се година-две со ваков развој на технологијава, нели?!

Никако не купувај она што во моментот е на лагер и чувај ги парите за нешто што не е излезено зошто сигурно ќе е подобро од она што е моментално. Така никогаш нема да изгубиш со технолошка застареност и добиваш максимум од парите. Repetitio ad infinitum.

My name is LinusMethTips, thanks for coming to my TED Talk. Погледнете го атачментот 92767
За 1-2 год ќе искочат 300 нови ствари,па потоа за 3-4 год уште 300. Јас сакам сега да го купам компјутерот а за 1-2 год ќе мислиме тогаш што ново може да се купи и што ќе биде изборот, а и веќе не постои тоа како што кажа членот "Future proof".
Сепак фала на идејата и мислењето.
Appreciated(y)
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,182
8,387
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас во нитуеден момент не реков дека ќе биде сега.Кога ќе стигнат тука тогаш ќе ги купам, а не ми е ништо проблем да ги нарачам.
Мислењето е автоматски споено:


Тоа мислев :ROFLMAO:
Само ти земи, па пофали се после.

1. Прво мислење на форумов ти е во темава.
2. Немаш баш некоја конструктивна тема, повеќе е фалење што ќе земеш.
3. Ако е дилемата AMD или Intel има веќе таква тема.

Е од таму скептицизмот, слободно докажи дека грешам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
Само ти земи, па пофали се после.

1. Прво мислење на форумов ти е во темава.
2. Немаш баш некоја конструктивна тема, повеќе е фалење што ќе земеш.
3. Ако е дилемата AMD или Intel има веќе таква тема.

Е од таму скептицизмот, слободно докажи дека грешам.
Ништо не е фалење,јас чисто си прашав што мислат членовите зошто не се работи за евтин компјутер.А тебе ако ти смета темата или те иритира слободно можеш да ја прескокнеш и да не коментираш.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,121
3,274
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,435
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ништо не е фалење,јас чисто си прашав што мислат членовите зошто не се работи за евтин компјутер.А тебе ако ти смета темата или те иритира слободно можеш да ја прескокнеш и да не коментираш.
У реду е другар. Не мораш да одговориш па на се, без нервози. Бидејќи ти се први постови и не си активен, затоа си третиран на скептичен начин и нема потреба да му кажуваш на ветеран дали да прескокне или да коментира.
Фрустрацијата е во тоа што многу често се отвара иста ваква тема, дури со идентичен наслов. И тука некој нешто прашува, вообичаено трола или е неискрен и на крај го снемува. Не кажува ни што купил ни дали е задоволен ни дали му се исполниле Очекувањата. Затоа разбери го скептицизмот и продолжи на цивилизиран начин.
Мислењето е автоматски споено:

:unsure:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
У реду е другар. Не мораш да одговориш па на се, без нервози. Бидејќи ти се први постови и не си активен, затоа си третиран на скептичен начин и нема потреба да му кажуваш на ветеран дали да прескокне или да коментира.
Фрустрацијата е во тоа што многу често се отвара иста ваква тема, дури со идентичен наслов. И тука некој нешто прашува, вообичаено трола или е неискрен и на крај го снемува. Не кажува ни што купил ни дали е задоволен ни дали му се исполниле Очекувањата. Затоа разбери го скептицизмот и продолжи на цивилизиран начин.
Мислењето е автоматски споено::unsure:
Во ред нема проблем да сум третиран така сфаќам тоа ама немора он да кажува дали јас ќе купам нешто или не.Океј е да се има скептицизам не реков ништо против тоа јас.На многу дрзок начин го прави тоа, тоа беше зборот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,435
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во ред нема проблем да сум третиран така сфаќам тоа ама немора он да кажува дали јас ќе купам нешто или не.Океј е да се има скептицизам не реков ништо против тоа јас.На многу дрзок начин го прави тоа, тоа беше зборот.
Океј, нека заврши тоа тука.

Туку кажи, ќе одиш прво на Zen2+ или ќе чекаш Zen3?
Знаеш дека пред фебруари кај нес тешко дека ќе ги има, а и да ги има цените ќе бидат леле мамичке.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #35

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
Океј, нека заврши тоа тука.

Туку кажи, ќе одиш прво на Zen2+ или ќе чекаш Zen3?
Знаеш дека пред фебруари кај нес тешко дека ќе ги има, а и да ги има цените ќе бидат леле мамичке.
Зен 3 сакам да земам, таман ако искочат тој период ќе ми биде таман зошто тогаш ми беше и планот да го спојам компјутерот иако мислам дека ќе бидат побрзо тука затоа што графичките RTX прилично брзо стигнаа.А за цените 10700к е 25к,а ако е стварно толку подобар зен 3 како што викаат тогаш нема проблем да доплатам за да го земам.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,098
3,094
Битола
тука затоа што графичките RTX прилично брзо стигнаа
2 картички во цела држава не ја оправдува изјавата: „RTX 3000 стигнаа“.

Ќесе полно пари за Ampere имам нема на што да ги потрошам. Да не беше Короната на певаљки ќе ги фрлев.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #37

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
2 картички во цела држава не ја оправдува изјавата: „RTX 3000 стигнаа“.

Ќесе полно пари за Ampere имам нема на што да ги потрошам. Да не беше Короната на певаљки ќе ги фрлев.
Е да и тоа што викаш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,435
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
а ако е стварно толку подобар зен 3 како што викаат тогаш нема проблем да доплатам за да го земам.

Погледни колку е добар и што му прави на интел :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #39

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56

Погледни колку е добар и што му прави на интел :)
Дада го имам видено ова.Ќе ги почекам нека искочат.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Z490 е мртва платформа.
Z490 е тековна платформа на интел, не знам како тоа е мртва?

Која е жива платформа? Онаа како АМ4 што беше па да имаш можност да надградиш понатаму?

Еве и ова е последна генерација АМ4, и LGA1200 изгледа ќе нема можност за надградба бидејќи интел ќе извадат нов сокет и чипсет за понатаму (согласно досегашна пракса, освен ако во случајов не е).

Значи во моментов сите платформи се мртви и да не купуваме ништо ново? :)
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,151
1,372
Сите коментари за бранење на z490 се од луѓе што имаат интел процесор купено изгледа.
Од другата страна амд имаат купено и не го спомнуваат 3700x кој можеби послаб но има најдобри перфоманси спрема цена.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Сите коментари за бранење на z490 се од луѓе што имаат интел процесор купено изгледа.
Од другата страна амд имаат купено и не го спомнуваат 3700x кој можеби послаб но има најдобри перфоманси спрема цена.
Ја уопште не бранам никој, да би земал на ново веројатно би земал од црвените, ама ме интересира која е жива платформа во моментов?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,151
1,372
Па имам b450 матична ако сакам зен 3 можам кога сакам апгрејд да направам. Ама што ќе ми е кога и ова што го имам е доволно.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,929
5,328
Мелмак
На тие што не ви е валидна споредба на 10700К со Рајзен 5800Х, ако аргументите се:

1. Достапност - имаш и моментално подобри рајзен процесори од 3ХХХ серија кои се достапни веднаш.

2. Цена - ако 50 еур разлика во цена се многу, за нешто што е многу подобро - ќе има и 5600Х кој е пак подобар од 10700К, а поевтин; ако имате замерка и за таа споредба вратете се на точка 1 - достапни се 3600Х, 3700Х и 3800Х да си купите уште денес.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,435
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Z490 е тековна платформа на интел, не знам како тоа е мртва?

Која е жива платформа? Онаа како АМ4 што беше па да имаш можност да надградиш понатаму?

Еве и ова е последна генерација АМ4, и LGA1200 изгледа ќе нема можност за надградба бидејќи интел ќе извадат нов сокет и чипсет за понатаму (согласно досегашна пракса, освен ако во случајов не е).

Значи во моментов сите платформи се мртви и да не купуваме ништо ново? :)
Факт е дека и двете платформи нема да видат нови процесори и двете се генерално мртви. Но B550 е помалку мртва од Z490. Пишав погоре зошто, B550 има подобри процесори, PCI-E 4 и Multiple graphics поддршка (ма да само експериментално). Овие предности можеби во моментот изгледаат далеку, ама рачунајте дека за 2-3-4 години и тоа како ќе бидат актуелни а истовремено и B550 плочите ќе бидат сеуште актуелни. Resale вредноста на AMD ќе биде повисока тогаш, кога Ryzen5000 ќе се рине со лопата и кога сите ќе кршат врат да ги купат. Тогаш веројатно 8 и 12 јадрените процесори ќе бидат многу почести и ќе ги газат Core-10 процесорите во секој поглед.

Така да споредено сега, B550 има многу повеќе смисла од Z490. Според мене, ако сметате дека не сум во право пишете.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Факт е дека и двете платформи нема да видат нови процесори и двете се генерално мртви. Но B550 е помалку мртва од Z490. Пишав погоре зошто, B550 има подобри процесори, PCI-E 4 и Multiple graphics поддршка (ма да само експериментално). Овие предности можеби во моментот изгледаат далеку, ама рачунајте дека за 2-3-4 години и тоа како ќе бидат актуелни а истовремено и B550 плочите ќе бидат сеуште актуелни. Resale вредноста на AMD ќе биде повисока тогаш, кога Ryzen5000 ќе се рине со лопата и кога сите ќе кршат врат да ги купат. Тогаш веројатно 8 и 12 јадрените процесори ќе бидат многу почести и ќе ги газат Core-10 процесорите во секој поглед.

Така да споредено сега, B550 има многу повеќе смисла од Z490. Според мене, ако сметате дека не сум во право пишете.
Само со Интел секоја генерација нов сокет за преименуван процесор.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
898
1,235
Се присетив пред малку на муабетиве што ги водевме во темава и сакам да направам мал осврт врз она шо сметам дека треба ние како заедница на ентузијасти да го остраниме како условна аномалија, професионална деформација ако сакате. Зборувам за замислување на некои хипотетички можни сценарија што немаат (или имаат мала) допирна точка со реалноста.

Цените на графичките се превисоки, залихата за никаде. И, се поставува прашањето: зошто упорно се инсистира да се предложи нешто што не е (или било) воопшто на залиха да се купи или не е воопшто излезено во продажба? Што корист имаме ние од тоа дека 5600X бил „појак“ од 10700K кога тешко може да се добие и цената за нов на европскиов пазар нестабилна со голема веројатност да е повисока одошто препорачаната заради побарувачка?!

Сметам дека како членови на IT форум и познавачи на тековните настани на пазарот за хардвер, треба да ги насочиме луѓето што бараат совет со корисни солуции и совети, не со хипотетички што е неизвесно дали ќе можат да бидат осварливи кај нас. И пак се навраќаме на мојот прв саркастичен коментар од темава што најверојатно ќе испадне како еден од неколкуте условно-релевантни одговори, што е жално.

Оправдана ли е разликата во перформансот меѓу процесорите да вреди да чекаш и седиш без современ хардвер со месеци? Кој реално ќе застане да ја примети разликата меѓу 155 и 160 FPS; меѓу 2:10 и 2 минути рендер?

Не тврдам дека е лошо да се дава предлог за производи што треба брзо да излезат за брзо, само да се направи мала анализа и дистинкција меѓу она што е реално/фактички остварливо и нешто што е неизвесно е она што е целата замисла на мислењево.

Сега, кој ќе му ги обезбеди предложениот хардвер на членот и најважно: по која цена? Ве молам сфатете го ова како конструктивна критика со тоа што и јас се стремам да го применам истово што го сугерирам. Ваков тренд гледам веќе некое време и честопати истиот е негиран од фактичката состојба на пазарот, така што одлучив да напишам на кратко чисто како репер за тоа како треба да ги формираме препораките врз членови на кои се потребни истите.

Ја почитувам, сакам и го ценам времето на секој еден од заедницава. Затоа одвоив време за нешто што сметам дека можеме да се согласиме, не нужно во целост зошто така нема да добиеме никаков интелектуален напредок. :)

Да не испадне мемиња од типот: Someplace, sometime in 2090 still waiting for the newer Ryzen:
idkdd.jpg
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,182
8,387
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,210
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно