• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за нова конфигурација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Freaken

Intern
6 декември 2017
10
0
Здраво дечки,
Сакам да составам ново компјутерче па се мислам дали да го земам и7 10700к или да ги чекам новите Ryzen
Конфигурацијата би изледала вака:
CPU: i7 10700k/ Ryzen 7 5800X
GPU: RTX 3080
MB:MSI Z490-A PRO LGA1200/Gigabyte B550M AORUS ELITE AM4
RAM:16gb 3200MHz CL16 Kingston HyperX
HDD: M2 1TB(Ако има потреба покасно ќе додадам плус 500ГБ ссд)
700W Deepcool 80Plus Bronze
И некое убаво куќиште :)

Дали би било добро да ги почекам новите Ryzen или сепак да си го земам интелот?
Ви благодарам однапред
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како сакаш, сеедно ти е. B550 и Рајзен ти даваат подобри перформанси и сигурна патека за идни генерации процесори. Z490 е мртва платформа.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Како сакаш, сеедно ти е. B550 и Рајзен ти даваат подобри перформанси и сигурна патека за идни генерации процесори. Z490 е мртва платформа.
Ако не се лажам и 5000 серија е последна на ам4 сокет, така што ја прави технички мртва платформа?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
126
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Како сакаш, сеедно ти е. B550 и Рајзен ти даваат подобри перформанси и сигурна патека за идни генерации процесори. Z490 е мртва платформа.
Оваа генерација на Ryzen е последна на AM4.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако не се лажам и 5000 серија е последна на ам4 сокет, така што ја прави технички мртва платформа?
Оваа генерација на Ryzen е последна на AM4.
Уствари да, во право сте, го испуштив тој момент. Но сепак мислам дека е подобра платформа од Z400 бидејќи има PCI-Ex 4.0, што ја прави подобра мртва платформа од веќе мртвата на Интел. Башка утре може да земе 3800x па да го смени за 5800x за година-две, да не мора да го чека и да плаќа price premium. 3800x нема да изгуби значајно на вредност уште минимум 5 години.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,125
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
HDD: M2 1TB ?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
126
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Уствари да, во право сте, го испуштив тој момент. Но сепак мислам дека е подобра платформа од Z400 бидејќи има PCI-Ex 4.0, што ја прави подобра мртва платформа од веќе мртвата на Интел. Башка утре може да земе 3800x па да го смени за 5800x за година-две, да не мора да го чека и да плаќа price premium. 3800x нема да изгуби значајно на вредност уште минимум 5 години.
Баш заради тоа зедов 3600X за да имам фора барем за 1 upgrade на CPU. Башка што не ми се чекаше дури да дојдат Zen 3 во МК.

Реално веќе нема добар период за да чекаш и да правиш future-proof PC. Веќе почнаа да вадат DDR5 за тестирање, ќе ги има кај и да е. Нема да биде долг период ни за PCIE 5.0.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,125
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,663
2,171
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
745
1,001
Најдобро е да почекаш до Ryzen 7 8800X, сигурно ќе е подобар од 5800X. Кај и да е за година-две ќе излезат, а во меѓувреме ќе си имаш парица-кеш можда и ќе ги инвестираш во нешто па ќе ги умножиш. Што се година-две со ваков развој на технологијава, нели?!

Никако не купувај она што во моментот е на лагер и чувај ги парите за нешто што не е излезено зошто сигурно ќе е подобро од она што е моментално. Така никогаш нема да изгубиш со технолошка застареност и добиваш максимум од парите. Repetitio ad infinitum.

My name is LinusMethTips, thanks for coming to my TED Talk. LinusMethTips.png
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
163
104
Најдобро е да почекаш до Ryzen 7 8800X, сигурно ќе е подобар од 5800X. Кај и да е за година-две ќе излезат, а во меѓувреме ќе си имаш парица-кеш можда и ќе ги инвестираш во нешто па ќе ги умножиш. Што се година-две со ваков развој на технологијава, нели?!

Никако не купувај она што во моментот е на лагер и чувај ги парите за нешто што не е излезено зошто сигурно ќе е подобро од она што е моментално. Така никогаш нема да изгубиш со технолошка застареност и добиваш максимум од парите. Repetitio ad infinitum.

My name is LinusMethTips, thanks for coming to my TED Talk. Погледнете го атачментот 92767
Не тропај глупости. Ако не се лажам рајзен 5 серија испаѓа на 5 Ноември. Се работи за 15тина дена, не за месеци или години. Како што гледам не му треба итно сега и може да почека неколку денови.
Оди со Рајзен.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Најдобро е да почекаш до Ryzen 7 8800X, сигурно ќе е подобар од 5800X. Кај и да е за година-две ќе излезат, а во меѓувреме ќе си имаш парица-кеш можда и ќе ги инвестираш во нешто па ќе ги умножиш. Што се година-две со ваков развој на технологијава, нели?!

Никако не купувај она што во моментот е на лагер и чувај ги парите за нешто што не е излезено зошто сигурно ќе е подобро од она што е моментално. Така никогаш нема да изгубиш со технолошка застареност и добиваш максимум од парите. Repetitio ad infinitum.
Саркастичен си ама стварно нема потреба ниту смисла муабетот.
Човекот си постави легитимно прашање и се изнесоа продуктивни коментари. Ми изгледа како да се одговорени сите прашања.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
745
1,001
Саркастичен си ама стварно нема потреба ниту смисла муабетот.
Човекот си постави легитимно прашање и се изнесоа продуктивни коментари. Ми изгледа како да се одговорени сите прашања.
Нема смисла единствено аку се алиенираме од реалноста, а гледам горе многумина тргнаа по тој пат.

По која логика Z490 мртва платформа?! Зошто би одбрал Ryzen 5800X што вреди 450€ надвор, кај нас околу 500€ (со голем прашалник). Процесор што е 8/16 c/t и уште нема никаков легитимен бенчмарк или воопшто е во продажба. Аку мислеа AMD дека ќе ни требаат повеќе јадра, ќе го направеа 3800X 12/24, што е јасен индикатор дека во наредниве 3-5 години овие спецификации ќе бидат доволни.

Има 10850K што вреди 435€, а кај нас може да се најде за ~480€ преку Нексио (прашано веќе). Има 10/20 c/t, интегрирана графичка и вреди помалку од таа на Ryzen што треба да го чека минимум еден месец и дали воопшто ќе го има кај нас. Кој му гарантира дека ќе го добие тука па за да чека? Имаш 10700К на лагер помалку од тоа што Ryzen ќе чини. И едниот и другиот се 8/16, со тоа што Intel има интегрирана графичка што дава предност во одредени апликации. Практично ќе бидат исти.

Патем, имајте на ум дека ова е последната генерација од АМ4. Сѐ наредно ќе биде на следна AMX платформа. Така што мене повеќе ми изгледа дека AM4 мртва платформа, а за Intel ништо не е потврдено. Проблемот е што едната (Ryzen) ќе чекаш да дојде на лагер (и дали ќе дојде), не ја знаеш цената и ќе платиш поскапо во однос време/пари.
 
Последна промена:

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
291
217
Нема смисла единствено аку се алиенираме од реалноста, а гледам горе многумина тргнаа по тој пат.

По која логика Z490 мртва платформа?! Зошто би одбрал Ryzen 5800X што вреди 450€ надвор, кај нас околу 500€ (со голем прашалник). Процесор што е 8/16 c/t и уште нема никаков легитимен бенчмарк или воопшто е во продажба. Аку мислеа AMD дека ќе ни требаат повеќе јадра, ќе го направеа 3800X 12/24, што е јасен индикатор дека во наредниве 3-5 години овие спецификации ќе бидат доволни.

Има 10850K што вреди 435€, а кај нас може да се најде за ~480€ преку Нексио (прашано веќе). Има 10/20 c/t, интегрирана графичка и вреди помалку од таа на Ryzen што треба да го чека минимум еден месец и дали воопшто ќе го има кај нас. Кој му гарантира дека ќе го добие тука па за да чека? Имаш 10700К на лагер помалку од тоа што Ryzen ќе чини. И едниот и другиот се 8/16, со тоа што Intel има интегрирана графичка што дава предност во одредени апликации. Практично ќе бидат исти.

Патем, имајте на ум дека ова е последната генерација од АМ4. Сѐ наредно ќе биде на следна AMX платформа. Така што мене повеќе ми изгледа дека AM4 мртва платформа, а за Intel ништо не е потврдено. Проблемот е што едната (Ryzen) ќе чекаш да дојде на лагер (и дали ќе дојде), не ја знаеш цената и ќе платиш поскапо во однос време/пари.

Друже едноставно е многу, види вака на таа платформа 10c/20t ти е крајот нема повеќе.
АМ4 имаш 16c/32t
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,125
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Само немојте да се заколете за томос на крај.

Корисникот горе наредил „се на најјако“, иако скоро ништо од тоа реално неможе да го купи тука, а графичката ни од странство.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
745
1,001
Друже едноставно е многу, види вака на таа платформа 10c/20t ти е крајот нема повеќе.
АМ4 имаш 16c/32t
Главен акцент ставам на фактот што ова е последна генерација на AM4. Аку мислиш дека вреди да инвестираш во поскапа матична за во некоја непредвидлива иднина да надоградиш 16/32 тогаш немам контра аргумент. Само тврдам дека последнава серија е неопрадвана според мене заради фактот што е поскапа и не нуди ништо плус во однос на Intel во ценовен ранг од 500€.

Кој знае што ќе има за две години па за да планираш да надоградуваш 16/32 во иднина? Живееме сега и со овој хардвер што е на располагање. Сѐ друго е „кроење капа на нероден Петко“. AMD веќе го постигнаа CPU таргетот и следно најмногу ресурси ќе вложат на GPU технологијата, така што не очекувам нова AMD серија следниве две години.

Како и да е, ќе видиме што на крај ќе купи членот ако одлучи да сподели... следната година.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
не нуди ништо плус во однос на Intel во ценовен ранг од 500€.
Во право си, не нуди ништо друго освен подобар IPC, повеќе јадра, PCI-Epress 4, троши помалку струја. Вистина, сеедно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,653
Мислења
822,554
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно