• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за нов компјутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
160
143
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & CM Hyper 412s
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
CoolerMaster Vanguard V750
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G602
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & ASUS Xonar DX
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
So mislite za kompjuterov, go zemam utre i kosta 510 evra

Sapphire ATi Radeon HD 3870 PCI-E 512MB GDDR4
AMD Athlon x2 6000+ 3.0Ghz
Kingston DDR2/800 1GB PC6400 Non-ECC CL6 DIMM x2
ATX Case DLC-MF420, 450W PSU (krs ama nema pari za podobro)
MSI K9A2 Platinum AM2+ Phenom,790FX/SB 600
250GB SATA-II, 7200RPM, 8M, Caviar
DVD-RW Samsung
Logitech tastatura i maus

i +
Samsung 2032BW
POV Gaming Headset 5.1
(Ovie veke gi imam kupeno)
 
Мониторот ти е промашај, а напајањето ке ти експлодира со тој терет. Процесорот и плочата ти се оверкил, боље земи 5200+ со 780G чипсет, и вишокот инвестирај го за +2GB рам и 320 или 500GB хард, пошто се гага. Режач Пионир нека биде.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ДА за режачи е во право samsung не се покажаа добро како режачи
hard disk ти е сосема доволно

и инвестирај некој денар во ладење иде лето горештини :)
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Najvazno ti e ram zemi sto e mozno poveke 2 3 ili 4 GB, ke ti treba :p , HDD e dosta 320 a nadvoresen izgled na PC ne ti e vazen zatoa zemi go najevtinoto kolku da stojat komponentite vo nego :D i rezacot menjaj go ASUS ili Pioneer drugoto ti e OK
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
160
143
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & CM Hyper 412s
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
CoolerMaster Vanguard V750
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G602
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & ASUS Xonar DX
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
So ladenje da zeam ventilatorcinja nesto?:D
PS monitorov e top zaso mislis deka e promasaj?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако си во можност гледај напојувањето да биде најмалку 600W за да си немаш проблеми. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
160
143
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & CM Hyper 412s
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
CoolerMaster Vanguard V750
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G602
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & ASUS Xonar DX
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Haha:LOL:
Od kade pari be za cooler master 4000/5000 najveke so mozam da zeam e od 500-500W
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
а ако може да знам за што ке го користиш PC-во,за игри,за работа(каква работа),можда ке можам да помогнам,а и другите кои повеке се разбираат може ке помогнат појше.
ПС: ако сакаш конфигурација за игри,графичката не ти е на место баш(според мене),боље е две Saphire Radeon 3870 X2 во CrossfireX мод,отколку таа која ја имаш наведено,или ако сакаш една картица онда земи некоја од nVidia 8500,8600,сериите(само пази да е добра,прашај некој кој се разбира у тоа,ама ептен да се разбира),напајање појше,RAM 2GB,и уште некои работи на кои не ми текнува у моменатов.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
8600 серијата, ептен никако уште кога се појавија беа промашај, Crossfire или SLi уште помалку.

Мој совет за графичка е да почекаш уште некое време и 4850 од ATi да си ја купиш, околу 200 евра ќе биде.
епа ако не тоа што му кажав нека иде и нека се "изгори" и нека си купи 8800 Ultra,и баш ке гуглам малце и ке побарам за 4850 од ATi,да видам што ке биде тоа,можда со право викаш да почека.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
@The Shadow
Самсунгов ги има следниве карактеристики а според мене овие карактеристики и според тоа што го видов не се чист промаршај.

- Viewable Area: 20” Widescreen (1680x1050 Resolution)
- Interface: Analog / Digital
- Response Time: 2ms
- 16.7M Colours
- Contrast Ratio: 3000:1
- Viewing Angle (H/V): 170°/ 170°
- Brightness: 300cd/m2
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Јас имам Samsung таков, само 22 инчен, и сега за сега задоволен сум :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Арно ти вика Sephirot. Напајањето е катастрофа. Земи си бренд, а пари за него делумно ќе обезбедиш со помал процесор и плоча со 780 чипсет. Разликата во цената помеѓу 5200+ и 6000+ е несоодветна со минималната разлика во перформансите.
Не е само Cooler Master (кој имаку топло го препорачувам). Имаш солидни напојувања и од ASUS, од 450 W (~2.500,oo па нагоре), 550 W (~4.000,oo)....цени со ДДВ.
 
Прават, само кај нас ретко ги има. Иначе напајањето е НАЈВАЖНАТА компонента во компјутерот, запамтете го тоа и не се ********* со супер ефтинија.

За мониторот велам дејка е промашај затоа што има слична цена на 22ка, резолуција на 22ка, А НЕ Е 22ка!!! Требал да земе 22 инчи да го види господ. Вака е ни ваму ни таму.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас имам delux напојување, сега засега да чукнам во дрво се држи, ама со страв спијам навечер :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ Freaker
А да си земеш некое посаглам и да спиеш на раат? Најпријателски совет.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
јас имам delux напојување, сега засега да чукнам во дрво се држи, ама со страв спијам навечер :)
haha i jas imav delux porano ali 3 para isti gi smeniv dobri se ali mn brzo im se rasipuva perkata i brcat posle toa i sega zemav nekoe germansko nz so marka e i veke go imam 1 godina i nema gajle dobro e i za 450 w barem ne mi se restartira i ne kreva temp.!:):p
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,273
333
слушај вака.. тастатура и маус не мора да ги купуваш сега.. земи ги од твојот компјутер, и тој не го користи.. туку новиот.. па попосле ќе купив нова тастатура и маус.. за куќиштето земи некое шкартно, но без напајање..на пример од пентиум тројка или некое друго.. јас една грешка направив и купив куќиште од пентиум двојка ама задниот панел не беше стандарден... земи режач Пионир.. најдобри се .... мислам долго време ќе ти трае..хард дискот пази која марка зимаш, земи од некоја позната марка, на пример Макстор или Вестерн Дигитал, матична земи некоја од Асус или Гигабајт... ќе ти траат.. и за графичка земи некоја од Нвидиа... и напајање обавезно Спире Рокетер... Но све ова зависи од тоа колку пари си спремен да изгориш (и твоите нерви) :D:D


уствари, кажи за што ќе го користиш компјутерот, дали ќе биде за гејмување, интернет или мултимедија. на пример, ако ти е за мултимедија, земи нешто послаб хардвер, за играње овој ти е ок.. и ако таа најгорната конфигурација ќе биде готова конфигурација, плати-земи или некој ќе ти ја склопува. + како што кажа МеталГеар, инвестирај во појако ладење затоа што за ваква конфигурација ладењето ќе биде проблем... :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно