1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мислење за Nikon L310, Nikon D3000 или D3100

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од username, 23 Јануари 2013.

1. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Го видов во амц, интересна цена. 9000.

Не би ми требал за кој знае какви профи слики. Бар да вади подобри од оние од 5000-6000 дигиталните би бил задоволен. Ми се свиѓа тоа што барем наликува на професионален апарат. Би го користел за секојдневна употреба наваму натаму.

Ме интересира колку добри слики ваѓа (да не бидат крш туку онака задоволителни) и како стои со квалитет.

Исто така препорачајте некој бар до 200 евра подобар но со ваквов или сличен изглед.Не од оние малите.

Фала.

2. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,589
    5,109
    20 Април 2007
    Машко
    За жал ова е најголемиот маркетинг на Никон кој го имам видено...
    Овој апарат не вади подобри слики ни од оној најефтиниот канон од 3999 денари, а до 5000 или 6000 имаш уште фора...

Премногу шум, премногу хроматски аберации, доволно да се откажам уште од старт...Барем за мене е така..

Моја топла препорака за апарат до 200 евра:

http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=36590&id=86&l=3&q=&SupplierArticleID=m02470052&Action=

Можеш и поефтиниот да го земеш ако сакаш и ако има црна боја:

http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp...l=3&q=&SupplierArticleID=AJ5663B002AA&Action=

Повеќе инфо на : www.dpreview.com

xenon, FLEGMA и на mdeni им се допаѓа ова.
  3. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    фала на инфо, само кажи ми вака, кој би бил најефтиниот али добар според тебе апарат што би бил сличен на изглед со никонот. Овој канонов не спорам дека не чини (пошто и не се разбирам многу во апарати) али не ми прави мерак на изглед. За разлика од никонот онака баш изгледа профи (иако е далеку од профи по перформанси), а и имам мерак на таков некој со изглед сличен на тој

4. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Како на пример овој
    NIKON Dig L810

5. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,703
    1,777
    8 Мај 2007
    Машко
    на форумов се продава еден апарат за 9000
    тоа е сосем ок апаратче.
    ако си за ново...
    во ценовниот ранг и во државата во која живееме, канон. кој било, само внимавај да не е модел од пред 5 години.
    sx150 / sx160 (во зависност од парите)

На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,589
    5,109
    20 Април 2007
    Машко
    Не би знаел да ти кажам. Работите не ги гледам според изгледот, него според квалитетот, функционалноста, намената, цената...
    Ако толку ти се допаѓа, купи го...Не сваќај толку трагично, сепак не е толку лош. Но неможе да го споредиш во ниеден сегмент со предлогот кој ти го дадов...
    И мислам дека само Никон има за толку малку пари таков изглед, и GE ако не се лажам, ама кој е тој апарат GE стварно немам појма... :)

7. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,195
    2,895
    24 Септември 2012
    „Сличен на изглед“. Јако.

8. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Не мислев буквално, туку на таква серија на апарати кои изгледаат на професионални а не се.

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,479
    2 Август 2012
    Машко
    Да, јас го имам SX130IS (кој не е лудо поназад од поновите модели) и ако не ти смета гломазноста тогаш напред.
    Купив Sanyo Eneloop, картица од 8 гига и ...мераци :D
    Иначе не е фул ха-де (мене не ми смета) и снима во .mov формат и во исто време прави безобразно големи фајлови
    Аутофокусот за време на снимање видео знае да биде ератичен (се збунува и спор) и на тивки сцени се слуша моторот од зумот и фокусот.
    Како што реков не ми е битно ова затоа што имам Sony HD камера и со неа снимам ама кога си „на лицу места“ а мора да снимаш со апаратот знае да засмета (посебно спориот аутофокус)

Сликите (за клaсата на идиоти!) е супер. Има мануелно штелување и нормално потпполно автоматско (прочитај на нет)
    Во слаби светлосни и збунувачки услови дава супер слики (на пример на ISO250)
    Моќен зум, хроматска аберација ич или ако ја има тоа ќе се случи екстремно ретко на пример во високо контрастни сцени > хипотетски >> ако сликаш жици од бандера на сончев ден :)
    Единствено ми смета времето на „полнење„ на блицот кога батериите се при крај.

[edit]
    Макро, 100% crop не обработувано
    IMG_2038.png

10. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,703
    1,777
    8 Мај 2007
    Машко
    sx130 ти го опишаа
    150 е понапреден, 160 истотака

11. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    фала на одговорите, ке размислам па ке видам.

12. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,479
    2 Август 2012
    Машко
    Само заборавив да кажам дека има лош дисплеј со катастрофални агли на гледање и многу пати тоа што не ти се допаѓа на дисплеј, нормално, е прекрасно на монитор.
    Можеби досега на поновите модели имаат ставено подобри. Читај ривјуа на нетов.

13. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Ме интересира како стојат погорните спомнати апарати со батериите?

Случајно ме советуваа да земам дигиталка со литиумска заради тоа што дури и алкалните батерии кај останативе правеле проблеми и премногу малце држеле и ќе сум се здробел од полнење.

14. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,589
    5,109
    20 Април 2007
    Машко
    Предложените од Канон користат 2 АА батерии, кои можеш и да ти се потрошат оние што се полнат да си купиш од најблиска трафика.
    Инаку...
    Ке си купиш 2 Sanyo eneloop и ке заборавиш и да ги полниш...Најбитна карактеристика на овие е тоа што немаат self discharging или пак тој е сведен на минимум.

15. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,195
    2,895
    24 Септември 2012
    Литиумска или Енелуп. Други батерии се за даљинско само.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Дали со овие енелооп би добил солидно времетраење на апаратот па и приближно исто како кога и би користел апарат со литиумска батерија. Знам дека има и други фактори тука али чисто да расчистам дека тие се доволно квалитетни и доволно држат батерија за едно нормално користење на апаратот.

17. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,195
    2,895
    24 Септември 2012
    Ништо не е ни слично со литиумска батерија. Но Енелуп е најблиску.

18. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,479
    2 Август 2012
    Машко
    Без многу ламентирање и филозофии. Eneloop-ите се супер доволни за целодневно користење
    Мана е спорото полнење (како кај сите) од 10-12 часа и цената но како што кажав се исплати.
    Како што рекоа на форумов „Eneloop па два прста празно и останатите“. Во продавниците на ONE ги има и пази да не купиш фалсификат на друго место.

Како што кажа mdeni литиумските се неспоредливо подобри но треба да водиш сметка за начинот на полнење. Во планина или на плажа баш и ќе немаш можност да поднаполниш додека „опремен“ со Eneloop-и и обични батерии кои ги има секаде ќе се снајдеш некако.

19. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,589
    5,109
    20 Април 2007
    Машко
    eneloop слободно може да се носи со било која литиумска батерија...+ Литиумската има само празнење поголемо одколку енелопот, тоа е и научно докажано...
    Единствена предност на литиумската е компактноста во однос на енелопот кој е класика АА...
    Све друго останато е на страна на енелопот...
    :)

На username му/ѝ се допаѓа ова.
  20. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Наидов на FujiFilm FinePix SL300

Дали може да добијам мислење за овој апарат, ми го препорачаа како многу подобар избор од Никонот.

Благодарам

21. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,703
    1,777
    8 Мај 2007
    Машко
    На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
  22. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
  23. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,703
    1,777
    8 Мај 2007
    Машко
    воопшто не вреди за тие пари.
    купи си канон ко што ти препорачаа.

На Audiofil и FLEGMA им се допаѓа ова.
  24. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,479
    2 Август 2012
    Машко
    Земи си Canon нема да бидеш разочаран. За цените отвори ширум очи затоа што може да варираат осетно од продавница до продавница.
    И Login е застапник а не само оние циганите Genel

25. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Како што се мислам се повеке се поскапи апарати гледам.

Ај сменете го насловов и ако може да добијам мислење за Nikon D3000 или D3100 како и за неговата цена во однос на тоа што добивам.

Би го купил на ново и некаде би бил 23 000 за D3000 и 25 000 за D3100

Сподели

Вчитување...