• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за неотел интернет

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1.220
1.095
Ист е како на Телеком. Знае да варира +-10мс поради network load во одредени часови, но нема проблеми.

Земи си рутерче со QoS , пожелно OpenWRT + Cake QoS , да немаш client-side проблеми.
Како го користиш рутерот со неотел? Router mode и DMZ отворено? Не сакаа да го префрлат во bridge mode модемот кога бев кај нив.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
122
232
Скопје
Како го користиш рутерот со неотел? Router mode и DMZ отворено? Не сакаа да го префрлат во bridge mode модемот кога бев кај нив.
Не сум на оптика. Користам Long Range WiFi. Бори се да добиеш пристап до рутерот. Не може да те одбијат доколку сакаш да направиш надоградување на мрежниот уред од твоја страна.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Не сум на оптика. Користам Long Range WiFi. Бори се да добиеш пристап до рутерот. Не може да те одбијат доколку сакаш да направиш надоградување на мрежниот уред од твоја страна.
Кај го пишува тоа дека не може да те одбијат?
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1.220
1.095
Не сум на оптика. Користам Long Range WiFi. Бори се да добиеш пристап до рутерот. Не може да те одбијат доколку сакаш да направиш надоградување на мрежниот уред од твоја страна.
Таа им е полисата бидејќи во мојот случај користеа мрежа од телеком. За нивна мрежа немам искуство. Rip
 

naumovski-andrej

Gaining Experience
26 април 2021
30
118
Таа им е полисата бидејќи во мојот случај користеа мрежа од телеком. За нивна мрежа немам искуство. Rip
И кај мене користат мрежа од Телеком и ако треба за тоа ќе се карам жими се, канта им е рутерот. Јави се и побарај им некое техничко лице што се разбира да правиш муабет со него.
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
27
4
Дечки, неотел оптика имам, и малце чуден проблем имам, не е поврзан со интернетот и брзината туку со локацијата. Дали гугл мапс локацијата ја вади преку ip адреса? Пошто на десктоп пц не знам на каков друг начин би можело. Дали се поврзани работиве или друго чаре да барам? :)
 

godovic

Intern
5 септември 2007
36
2
Снема струја во Центар и немаше околу 1 час. После тоа, цел ден, оптиката на неотел, е едвај 3Mbs од платени 100Mbs.

Во status на модемот сите параметри се во нормала, што значи физички оптиката е во ред.

Тоа е тој квалитет на Неотел, грижа за корисници и support, поготово после работно време или за викенд. Дно!
Како трето разреден кабловски оператор во Свирипичино.

Ова често се случува, затоа е овој револт.

Ако имате друга опција, размислете пред да се договарате со Неотел
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
921
371
Попустов од цели 50% кој го даваат за првите 12 месеци од 2 годишниот договор зборува колку малку корисници имаат:
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Попустов од цели 50% кој го даваат за првите 12 месеци од 2 годишниот договор зборува колку малку корисници имаат:
за иста цена има телеком 100мб и цената е за 2 години иста, а и подобар е и може бриџ мод
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
27
4
Има некој неотел оптика во хром? дали инфраструктурата и брзината им варира по населби или имаат стандард?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.415
1.495
127.0.0.1
petrov.mk
Има некој неотел оптика во хром? дали инфраструктурата и брзината им варира по населби или имаат стандард?
близу хром сум, кај полицијата во ѓорче.
никогаш немало прекин, брзината неспоредлива со тоа што претходно бев на вип.
ич не му ја мисли, скроз стабилно и брзо, позиривно сум изненаден.
последнава случка кога пола скопје немаше струја ниту интернет, неотел цепаше.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.315
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно