• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за неотел интернет

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
@steelseries неотел не иде да ти собира потиписи од станари , ако нешто ново направиле во ред ама дека неотел ќе иде од врата на врата да собират потписи тоа тешко.
Тоа ти треба да одиш и да собереш затоа што кога ќе дојдат да бушат и ставаат каналчиња да не излезе некој партизан да ги прска со мокрача и мава со гомна.
Имале одговорно лице кое што требало да иде, али еве ми звони 1 неделно ми вика згрешив зграда, ваљда драпа мадиња.
Мене не ми е проблем али затоа и го плаќаат а не јас да идам. + нема куќен совет, ХХХ компанија се грижи за трошоците на зградата и се остало.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
@steelseries неотел не иде да ти собира потиписи од станари , ако нешто ново направиле во ред ама дека неотел ќе иде од врата на врата да собират потписи тоа тешко.
Тоа ти треба да одиш и да собереш затоа што кога ќе дојдат да бушат и ставаат каналчиња да не излезе некој партизан да ги прска со мокрача и мава со гомна.
Ова знам дека јас сакав кај мене во мојата зграда 10катница да ставам НИВНИ оптички кабел , а не преку телеком мрежата ми кажаа дека прецедателот треба да собере потписи и да удри потпис дека тие потписи се валидни и дека кога ќе се дојде да работат нема да има проблем никаков.
идат сами одамна, јас кога се приклучив пред скоро година ваљда, нивни човек идеше по зграда да собира потписи, јас не правев ништо околу тоа.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
идат сами одамна, јас кога се приклучив пред скоро година ваљда, нивни човек идеше по зграда да собира потписи, јас не правев ништо околу тоа.
апсурдно чекам, поминати се 13 дена, не е отиден човекот да збира потписи. Се надевам во рок од 30 дена нема да стават па со кејф да го раскинам. Уште посрамота е, на две локации потпишав договор. Барем да си ги ценат муштериите тро.(3 Години користам нивна услуга во Скопје)
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.107
1.027
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@VerGer ова моево сигурно беше пред 2 до 3 години сигурно.... на нив проблем кај мене им беше што се 50 стана и мораа потписи да соберат , а не им беше проблем кабелот да го донесат како што разбрав и не успеав пошто кај мене во зграда живеат партизани, мрднати, пијаници , наркомани и на крај тако звано кажано ГАНГСТЕРИ кои недајбоже палка ти маваат.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
@VerGer ова моево сигурно беше пред 2 до 3 години сигурно.... на нив проблем кај мене им беше што се 50 стана и мораа потписи да соберат , а не им беше проблем кабелот да го донесат како што разбрав и не успеав пошто кај мене во зграда живеат партизани, мрднати, пијаници , наркомани и на крај тако звано кажано ГАНГСТЕРИ кои недајбоже палка ти маваат.
Јас со телеком се бркав 2 години пред да ги откажам, има одамна тука преку улица (малска) ама цело време ме убедуваа дека неможело да се пушти дур не се направел детален план за сите згради од оваа страна на уличката и како тоа било компликовано.

И .. од кога наместија Неотел нивно за две недели, после еден месец, одкако изгубија пола зграда што беа на бакар, одма се нацртаа они да собираат потписи за да пуштат оптика :D и сега наместија, и тоа со канали до секој стан се ау, арно ама немаат ниту еден приклучок во зградава веке ..
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Гомно од народ, од 33 стана 4 се потпишаа остали не се согласија лол....
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
@steelseries некој партизан да ги прска со мокрача и мава со гомна.
Гомно од народ, од 33 стана 4 се потпишаа остали не се согласија лол....
@DemoUser :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:. Е ова нема никад да го разберам ама стварно никад. Само сакам да ги прашам Зошто? 5Г ќе ги зрачи?
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.107
1.027
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@TexasUS друже има луге кои се душевно болни едноставно со такви луге џабе правиш муабет на дрво да му збориш ќе процвета, ама од него нема леб ..... он е партизан друже тито митисекунемо и тоа е тоа он знае како треба најдобро и заради него цела држава ќе пати ако треба , а и до некаде во право е така е од тие партизани како него се пропадна.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Се осеќав дека фби ме испрашува, кој се тие а, а кој си ти станср си или газда, низ балкон да не бушат а....од кај потекнуваат, има овде интернет....
Ми иди да ги линчовам
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
@DemoUser :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:. Е ова нема никад да го разберам ама стварно никад. Само сакам да ги прашам Зошто? 5Г ќе ги зрачи?

Јас за телекабел требаше да соберам потписи и им ја земав хилтата направив дупка на моја одговорност, они продолжија. Цел влез е со оптика на телеком и телекабел и А1 (првите две благодарение на мене).

До сега не ме тужеле. Се радуваа на поефтин интернет. Тој листот со потписи го потпишав дијагонално како она на сметкопотврда линијата.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
504
376
Јас чекав точно 1 година и 8 месеци за да ми одговорат дали може или не да направат приклучок(разводната кутија им е до мојата ограда). Откако добив позитивен одговор поминаа уште 34 дена додека ме поврзаа
За сета ситуација зошто е така, добив одговор дека немаат доволно вработени
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
, ама од него нема леб ..... он е партизан друже тито митисекунемо е од тие партизани како него се пропадна.
Добро бе ова сериозно има жив партизан ? :eek:
Немогуче...
 
Последна промена:

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Сума сумарум, преку телеком ќе ме поврзеле, значи со хуавеито опеттт
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.049
1.383
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Сума сумарум, преку телеком ќе ме поврзеле, значи со хуавеито опеттт
Huawei-то во bridge-mode користи го како модем, рутирањето нека оди преку друг уред. Од досегашно искуство Huawei-во што го ставаат со оптикава смрзнува кога се користи како рутер (посебно во случаи кога се користи повеќе од еден уред).
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.107
1.027
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Хуавеито за кабел си е ТОП но за вифи не е бидејќи толку му е силата и да земете бајачка на него да му бае џабе ви е.
Хуавеито го користам дома на кабел и освен кога менува ип адреса јас не гледам никаков проблем се дур сум на кабел.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
122
294
Скопје
Сума сумарум како сте задоволни од интернетот од нетоел / брзина/ пинг / стабилност ? ? ?
2 години сум корисник. Ниту еднаш нема паднато нет, ниту сум имал проблеми со пинг или брзина. Центар, Скопје.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
2 години сум корисник. Ниту еднаш нема паднато нет, ниту сум имал проблеми со пинг или брзина. Центар, Скопје.
Kако си задоволен од пингот ме интересира и јас во центар живеам , ме интересира на CS:GO , Dota2 , Warzone ?
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
122
294
Скопје
Kако си задоволен од пингот ме интересира и јас во центар живеам , ме интересира на CS:GO , Dota2 , Warzone ?
Ист е како на Телеком. Знае да варира +-10мс поради network load во одредени часови, но нема проблеми.

Земи си рутерче со QoS , пожелно OpenWRT + Cake QoS , да немаш client-side проблеми.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Ист е како на Телеком. Знае да варира +-10мс поради network load во одредени часови, но нема проблеми.

Земи си рутерче со QoS , пожелно OpenWRT + Cake QoS , да немаш client-side проблеми.
Многу ја напнавте со темата за bufferbloat. И со рутер од 200 евра нема да има разлика во споредба со тој што ќе му го дадат.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
122
294
Скопје
Многу ја напнавте со темата за bufferbloat. И со рутер од 200 евра нема да има разлика во споредба со тој што ќе му го дадат.
Не збори глупости, смешно изгледа.
Пробај земи 50 мегабитен интернет и стримај на twitch, додека жена ти симнува некоја нова нетфликс серија.

И не ти треба рутер од 200 евра. Ако ти работи "кликерот" (надежно), ќе завршиш работа и со рутер од 2000.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Не збори глупости, смешно изгледа.
Пробај земи 50 мегабитен интернет и стримај на twitch, додека жена ти симнува некоја нова нетфликс серија.

И не ти треба рутер од 200 евра. Ако ти работи "кликерот" (надежно), ќе завршиш работа и со рутер од 2000.
Прашува за пинг за играње ти му викаш земи рутер нов. Која е логиката?
Дали доколку е единствен корисник на интернетот (или единствен што навистина ја оптеретува линијата до максимум) нов рутер ќе му смали пинг макар 1 ms? Не.
QoS ставаш ако имаш повеќе машини, што значи ти стримаш од втора машина? Дај линк да те видиме во тој случај, пофали се.
Топ си ми е интернетот мене и без инсталирање third-party firmware-и.
 

naumovski-andrej

Gaining Experience
26 април 2021
30
118
Kако си задоволен од пингот ме интересира и јас во центар живеам , ме интересира на CS:GO , Dota2 , Warzone ?
Просек 30-50 милисекунди до германски/француски/холандски FACEIT сервери. Британија и Шведска до кај 70. Ма да јас имам 5-6 уреди активни на мрежа цело време дома од кои едниот е уклучен на 4К Нетфликс дур гејмам така да моментално чекам нов рутер да се тргнам од Хуавеито.
Мислењето е автоматски споено:

Заборавив да напоменам, Неотел Оптика 300/300
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Во моментов нема членови онлајн.

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно