• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за монитор

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
81
117
Skopje
имам asus rog strix 1070 8gb пари за монитор докај 17к со големина 32 инчи да биде, овој ми прави мерак ASUS 32inch Wide VA326HR 1800R Curved Монитор
не се разбирам многу ако може да дадете некој совет
за играње и гледање филмови
 
Последна промена:

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612
За што ќе се користи? овакви комбинации 1080p на 32" може само за гејминг, за се друго ќе биде ужас.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
451
1,054
Битола
Доколку не се битни перформансите на мониторо,слободно оди со кој било 32" монитор.
Но доколку се битни перформанси,тогаш до 17к денари барај 24" IPS panel 1080p или половно 27" 2560х1440 IPS panel.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,550
4,258
Скопје
Сакав овој да ти го предложам.

Ама сега гледам дека конечно се продаде, освен ако не си го земал ти :)
 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
81
117
Skopje
Последна промена:

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
451
1,054
Битола
ми го лапнаа пред очи, не било пишано за мене:cry:
иначе дали ке можам со мојта графичка 10 70 да игррам игри на 144херци никој не даде мислење или дали е добар ASUS 32inch Wide VA326HR 1800R Curved Монитор
или AOC FullHD Curved LED Backlit Gaming monitor C32G2ZE
Убај се за PS4-PS5 Онака ефтинки со 144Hz+ 32" да седиш на двосед и да плескаш God Of War.
Доколку ги користиш за на PC не би ти ги препорачал поради големината а мала резолуција.Барај 32" но барем 2560Х1440.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,550
4,258
Скопје
ми го лапнаа пред очи, не било пишано за мене:cry:
иначе дали ке можам со мојта графичка 10 70 да игррам игри на 144херци никој не даде мислење или дали е добар ASUS 32inch Wide VA326HR 1800R Curved Монитор
или AOC FullHD Curved LED Backlit Gaming monitor C32G2ZE
1080р можеби, 1440р тешко. Јас имам ultrawide 3440x1440 со 1070 Стрикс и се мачи на „ултра“. На малку пониско тера океј.
 

SYM_J

Intern
3 декември 2012
39
13
Да не отворам нова тема, ќе прашам овде. Дали некој има искуство со 23.8" Xiaomi Desktop Monitor 1C? Конкретно ќе го користам за работа во Visual Studio. Или сепак да барам нешто друго?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,488
1,931
Да не отворам нова тема, ќе прашам овде. Дали некој има искуство со 23.8" Xiaomi Desktop Monitor 1C? Конкретно ќе го користам за работа во Visual Studio. Или сепак да барам нешто друго?
Има доволно ривјуа по нет, барај друго и кажи буџет.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да не отворам нова тема, ќе прашам овде. Дали некој има искуство со 23.8" Xiaomi Desktop Monitor 1C? Конкретно ќе го користам за работа во Visual Studio. Или сепак да барам нешто друго?
Ми изгледа од око дека е генерички Самсунг монитор, треба да е океј. Ивде на форум не верувам дека некој го има.
 

SYM_J

Intern
3 декември 2012
39
13
@DarthJe5us барам 24ка со буџет до кај 8000 денари. Чекав на блек фрајдеј да не излези некој со попуст ама немаше ништо интересно. Xiaomi-во моментално е 6800 денари што мислам дека е ок цена.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,488
1,931
@DarthJe5us барам 24ка со буџет до кај 8000 денари. Чекав на блек фрајдеј да не излези некој со попуст ама немаше ништо интересно. Xiaomi-во моментално е 6800 денари што мислам дека е ок цена.
Се помешав со 34ката, за таа цена веројатно нов подобар нема да се најде.
 

Divinemkd

Intern
4 октомври 2014
48
23
Скопје
Divinemkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5900x + Arctic Liquid Freezer ii 360 rev. 4
Motherboard
Gigabyte b550 Aorus Pro v2
Storage
Samsung Pro 980 NVME PCIE 4.0 500GB + Samsung 980 NVME PCIE 3.0 500GB + 2TB WD Black
PSU
NZXT C850 80+ Gold
RAM
4x8GB Ripjaws 3600 Mhz CL16
Video card
MSI RTX 3080 Gaming Z Trio 10 GB
Case
Be Quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Naga Pro Wireless
Keyboard
Razer Blackwidow Chroma V2
Audio
Creative Sound Blaster Z + Sennheiser HD 518
Monitor
Gigabyte G27Q 27" 1440p 144Hz
OS
Windows 10 Pro
имам asus rog strix 1070 8gb пари за монитор докај 17к со големина 32 инчи да биде, овој ми прави мерак ASUS 32inch Wide VA326HR 1800R Curved Монитор
не се разбирам многу ако може да дадете некој совет
за играње и гледање филмови
Ја имав 1070 стрикс и можам да потврдам дека за 1440p не е добар избор. Би препорачал да бараш најмногу 27'' за 1080p зошто на 32ка ќе гледаш пиксели. Добри монитори имаат Gigabyte околу таа цена 144hz 1080p.
и малку подобра варијанта според мене:
За вториов не сум сигурен, но можно е да е со GBR наместо RGB subpixel layout, како поскапио M27Q. На повеќето не им менува, но јас осеќав поголем замор кога го пробав М27Q.
 

Coach

Gaining Experience
6 декември 2020
51
64
Skopje
@DarthJe5us барам 24ка со буџет до кај 8000 денари. Чекав на блек фрајдеј да не излези некој со попуст ама немаше ништо интересно. Xiaomi-во моментално е 6800 денари што мислам дека е ок цена.

Можеби малку над споменатиот буџет ама испробана варијанта.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,350
Членови
30,794
Најнов член
meli2011
На врв Дно