1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за монитор AOC C27G1

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Kaurex, 30 Мај 2020.

 1. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  38
  10
  19 oктомври 2017
  Машко
  Здраво дечки, гледам го имаат Сетек на лагер мониторов, па доколку некој го има да ми помогне какво искуство има со истиот, како и дали е добро да го земам од Сетек, дека имам слушано некои негативни коментари за нив. Сакам да зеам некој budget 144hz монитор па видов reviews за мониторов доста го фалат, ама сакам да слушнам од некој од форумов доколку има искуство.
   
 2. Grimriper

  Grimriper
  Gaining Experience

  70
  197
  23 Април 2015
  Машко
  Front-End Developer
  Другар го имам истиот. Избегнувај 27" 1080p резолуција. Можеш многу лесно да ѓи приметиш пикслите. Се на се да би бирал пак, би направил skip на овој модел.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Kaurex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  61
  82
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  curved 1080p на 27 инчи, не
  барај монитор со една од овие технологии https://blurbusters.com/faq/motion-blur-reduction/ (BenQ DyAc е најдоброто нешто досега од наведените на линкот)
   
  На Pane-G и Kaurex им се допаѓа ова.
 4. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  38
  10
  19 oктомври 2017
  Машко
  А што мислиш за 24 инчната верзија од истиот монитор, дали ќе биде подобро или да барам друго нешто? И ако знаете некои добри монитори што се продаваат кај нас праќајте во порака слободно :)
   
 5. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  За монитор ако сакаш 27инч подобро гледај со 2к резолуција и со најмалку 350cd/m2 додека за 1080 за 27инч батали, за таа резолуција подобро помалку 24инч да не се препознава пиксели . За буџет колку-толку јас би бирал ова
  ASUS 27" Wide PB277Q with Stereo Speakers 2W x 2

  Ако сакаш Curved подобро издвој поголем буџет ,но според мене curved е глупост за ПЦ монитор за ова треба над 50инч за подобар ефект curved на пример curved монитор е најдобар ова за над 32инч
  https://www.amazon.com/LG-34WN80C-B...words=4k+curved+monitor&qid=1590868931&sr=8-5
   
  Последна промена: 30 Мај 2020
  На Grimriper и Kaurex им се допаѓа ова.
 6. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  38
  10
  19 oктомври 2017
  Машко
  Не ми е толку битно curved или 27 инчен, по важно ми е да е 144hz или барем 120ка, чим на 27инч до толку се познаваат пикселите може да зеам некој 24 инчен 144hz. Гледав во Анхоч имаат добри од MSI, конкретно MSI G241, некој ако има таков или сличен да пише дали е задоволен или не.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Прво за што ви е потребна за ПЦ монитор ? За игри,фотошопирање,видео обработка и така натака , и каква графичка го користиш оти и тука игра улога за подобар приказ на мониторот зависи што подршка има на графичката ,а што за монитор?!
   
 8. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  38
  10
  19 oктомври 2017
  Машко
  Главно ми е за гејмање, глеање серии понекогаш, ретко нешо за фотошоп онака for fun ништо сериозно. Иначе сега моментално имам RX 470, ама планирам летово да ја мењам да си зеам 2060ка обична или супер зависи до буџетот
   
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Ако го користиш ПЦ за чат-пат игри и таа графичката што ја имаш РХ470 сосема ти е доволна таа Асус како што постирав , но со таква графичка 470 ефектот над 144хц нема да се забележува разлика дури и со апгрејд за 2060-ка пак нема разлика бидејќи во самиот монитор треба подршка модул G-Sync или FreeSync ама тие се над вашиот буџет и некој земаат на рати во Нептун или Сетек околу 500 евра со вграден G-Sync за Geeforce или FreeSync за АМД Радеонки .
  Монитор ACER 27 XB271 HUB, 144Hz, QHD, 4ms со G-Sync подршка
  ASUS 27" ROG SWIFT PG278QE

  ASUS 27" ROG STRIX XG27VQ со FreeSync

  Како и да е ,ако не си хард кор гејминг дволно ти е ова
  ASUS 27" Wide PB277Q with Stereo Speakers 2W x 2
  Само гледај да е со ips panel или VA panel,а за TN panel се напумпани цени што не вреди толку пари за TN panel иако за буџет не се толку лоши. Подобро на половно и сочувано да купиш се разбира со можност под гаранција и ем ќе имаш повисока класа буџет
   
  На Kaurex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  21
  22
  17 Февруари 2018
  Машко
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Ама ова не е 2к и згора на тоа 27 инч ќе се гледа пиксели подобро со 2к како што постирав и башка со вграден звучник ако значи нешто иако е со 75хц ама графичката е ткава и нема разлика

  ASUS 27" Wide PB277Q with Stereo Speakers 2W x 2
   
 12. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  38
  10
  19 oктомври 2017
  Машко
  Може да се затвори темата, земав MSI G241, па ќе видиме како ќе се покаже
   
  На Grimriper, MadBuldog, SpiritBond и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  21
  22
  17 Февруари 2018
  Машко
  Пане
  Секако дека 2к е подобар од 1к
  ама и цената е доста поголема
  еве што има за 21000ден.
  ама вака ако продожиме сигурно ке дтигнеме до 1000евра
  AOC WQHD LED Backlit Gaming monitor AG241QX
   
 14. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,002
  1,253
  9 Јуни 2015
  Машко
  супер избор!
   

Сподели

Вчитување...