• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за Matrix PSU (напојување) .

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Поздрав.

Сакам мислења за следнава конфигурација и дали би било ОКЕЈ да се користи Matrix 800 W напојување. Знам дека името не е познато па затоа и барам некои мислења од вас.


Процесор: I5 2320

Матична : Asrock H61M-VG3

РАМ : 4 GB DDR3

Графичка: HD 7770 1 GB DDR5

Буџетот е ограничен па и затоа се мислам дали да користам Матрикс напојување.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
687
434
Ако го имаш моментално и немаш пари за ново,користи. Но ако планираш да купуваш НЕ
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Саглам 800W напојување под 8000 нема. Ако си ограничен до 2000 денари подобро купи половно напојување. За тие пари ќе најдеш некое 450–500W.
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Саглам 800W напојување под 8000 нема. Ако си ограничен до 2000 денари подобро купи половно напојување. За тие пари ќе најдеш некое 450–500W.
Знам но сепак сакав мислење... можеби некој корисник на Matrix PSU ќе се вмеша да каже нешто.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Што да ти каже, дека е најголемо срање кое може да се купи во Р. Македонија и пошироко, и дека тоа од ”800”W испорачува едвај 200W континуирано, дека нема никаква заштита и дека потенцијално при проблем со електричната енергија може да ти ќумурдиса други компоненти?
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Што да ти каже, дека е најголемо срање кое може да се купи во Р. Македонија и пошироко, и дека тоа од ”800”W испорачува едвај 200W континуирано, дека нема никаква заштита и дека потенцијално при проблем со електричната енергија може да ти ќумурдиса други компоненти?
Почит за мислењето.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Може живее во куќа...
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Знам но сепак сакав мислење... можеби некој корисник на Matrix PSU ќе се вмеша да каже нешто.

Јас имав такво и во рок од една година 2 пукнаја на слична конфигурација како твојата при гејминг. Не би одел на ништо под Deepcool DN500 или CM B2 RS500 кои се наоѓаат за 40-50 евра. Подобро собери + 1к и купи салам напојување одколку да редиш C4 во куќиштето и со тоа ризикуваш и другите компоненти.
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Јас имав такво и во рок од една година 2 пукнаја на слична конфигурација како твојата при гејминг. Не би одел на ништо под Deepcool DN500 или CM B2 RS500 кои се наоѓаат за 40-50 евра. Подобро собери + 1к и купи салам напојување одколку да редиш C4 во куќиштето и со тоа ризикуваш и другите компоненти.
Фала.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,262
Напојувањето е премногу сериозна компонента за да правиш компромиси. Ако си со стегнат буџет тогаш е најдобро да одиш со напојување на старо но овде од форумов. Има дечки со одлична репутација и нема да бидеш зезнат.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,335
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Нема гајле, нека не те лажат душманите. Во Анхоч ги нудат, ок се за тие компоненти што ги користиш. Јас возам i5-6500, 4x4gb ram, 7750 silent, Z170 со такво напојување. Реално е 200W, не е 800, затоа и цената е таа што е.

99% компјутери на планетава се со вакви џкарт ѓубриња, ако се палеа или уништуваа се како што се тврди ќе беше глобален проблем.

Третирај го како 200W и не очекувај повеќе, односно не би додал некој монструм од графичка што троши 250W. Со таа конфигурација што ја имаш нема гајле.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,170
574
Скопје
Јaс имaм гoдинa денa беше сo i7 950кa и 660кa, реaлнo е некaде oкoлу 300W ќе немaш прoблем сo твoјaтa кoнфигурaцијa тoa е сигурнo
 
S

Sukhoi

Гостин
Провери дали има Corsair VS450 во сетек до 3к или CM B500 v2 исто околу таа цена. Имаше добри deepcool до 2,5к во Анхоч ама нема на лагер. Под тоа не би одел. Со овие ако ништо друго сигурна ти е куќата од пожар :) , можеш да надоградиш графичка, имаш гаранција 2-3 години.
Овие кинеските напојувања можат само во конфигурации без дискретна графичка.
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
Имаш и 700 и 800W такво исто, 800W е малце потешко може да има некоја бетонска плочка, компонентите внатре се исти, види која е разликата во цената и размисли, 300-350W max ти се и едното и другото.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,804
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Cooler Master GM или Antec VP PC.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Нема гајле, нека не те лажат душманите. Во Анхоч ги нудат, ок се за тие компоненти што ги користиш. Јас возам i5-6500, 4x4gb ram, 7750 silent, Z170 со такво напојување. Реално е 200W, не е 800, затоа и цената е таа што е.

99% компјутери на планетава се со вакви џкарт ѓубриња, ако се палеа или уништуваа се како што се тврди ќе беше глобален проблем.

Третирај го како 200W и не очекувај повеќе, односно не би додал некој монструм од графичка што троши 250W. Со таа конфигурација што ја имаш нема гајле.

Ќе тера година дена (можеби 2) додека не деградира напојувањето после нека очекува дефинитивно да се рестартира компјутерот да не снабдува доволно напон или евентоално да пукне. HD7770 100-110w троши за разлика од 7750 што е на 75 само со напон од матична. Нека оди на ризик ако сака, вака за 1000-ка плус, ќе си има мирна глава.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,180
3,457
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
За офис конфигурација има да тера и повеќе од 2-3 години, за гејминг со појака графичка пократко ќе трае, или воопшто нема.
Ако не си при пари а ти треба компјутер тогаш зимај го, ама ако не ти се брза и можеш да собереш некој денар земи си од оние погоре што ти ги напиша psyside.
Инаку тоа е народната колку пари толку музика. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,150
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно