• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за матична?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bojan_an

Intern
5 јануари 2008
96
1
Zdravo
mi treba Vase mislenje za maticnava sakam da se podnovam so nova konfiguracija pa ovaa maticna mi fati oko :)
eve gi podole specifikaciite inace cenata i e 4200 denari, dali e dobra i dali vredi za tie pari??

MB ECS GF8200A So. AM2+
3 x PCI slots
2 x PCI Express X 1 Gen1.1 slot
STORAGE Support by NVIDIA GeForce8200
2 x Ultra DMA133/100/66 devices
5 x Serial ATA 3.0Gb/s devices
1 x eSATA
RAID0, RAID1, RAID0+1, RAID5 configuration
AUDIO IDT 92HD206 (Co-lay 92HD202)
Compliant with 8CH HD audio specification
LAN Realtek RTL8111B Gigabit Fast Ethernet Controller (Co-lay RTL8101E)
REAR PANEL I/O 1 x PS/2 keyboard & PS/2 mouse connectors
1 x Audio port (Line-in, Line-out, Mic-in)
1 x VGA port
1 x Ethernet Port
1 x External SATA port
6 x USB ports
1 x HDMI Port
INTERNAL I/O CONNECTORS & HEADERS 1 x 24-pin ATX Power Supply connector
1 x 4-pin ATX 12V connector
1 x Front panel audio header
1 x Front panel switch/LED header
1 x IR header
3 x USB headers
1 x SPDIF out header
1 x IDE connector
1 x Speaker header
1 x 3pin SYS_FAN connectors
1 x 4pin CPU_FAN connectors
1 x FDD connector
5 x Serial ATA connectors
1 x COM1 header
1 x Clear CMOS header
1 x CD in header
1 x 3-pin PWR_FAN connector
1 x 3-pin NB_FAN connector
1 x onboard power button
1 x onboard reset button
CPU AMD Phenom™ processor (Socket AM2+)
AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core/ Athlon™ 64 / Sempron processor
High-performance HyperTransport 3.0 CPU Interface
Support transfer rate up to 5200 mega-transfers per second
Note: This board supports CPU up to 95W TDP only; you can refer to AMD website to check your CPU.
CHIPSET NVIDIA GeForce8200 Series
NVIDIA MCP78S Single Chipset
GRAPHICS On Chip ( NVIDIA GeForce8200 based with 2D/3D graphic engine)
Integrated DirectX10 graphics processor
Share Memory: Maximum up to 512MB
MEMORY Dual-channel DDR2 1066 memory architecture
4 x 240-pin DDR2 DIMM socket support up to 32GB*
Support DDR2 1066/800/667/533/400 DDR2 SDRAM *
*(Due to the DRAM maximum size is 2GB at present, the memory maximum size we have tested is 8GB)
*(Due to AMD CPU spec limitation, please refer to Memory QVL for more information)
EXPANSION SLOT 1 x PCI Express x16 Gen2.0 slot (Support Hybrid SLI)
 
1 октомври 2008
278
9
Може некој ќе ме осуди но секогаш сум имал лошо искуство со ECS матични плочи.. многу брзо прегоруваат
незнам за другите но јас не би зел ваква матична плоча
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
Па најмногу зависи од тоа како ќе ти се погоди можеш да земеш и дупло појака плоча али ако немаш среќа и таа ќе ти прегори

Иначе:
®P5K PREMIUM/WIFI-AP, LGA775, Intel P35, System 1333/1066/800, Memory DDR2 1066/800/667, Graphic slot 1xPCIe x16,[email protected], SATA II*6(RAID 0, 1, 0+1, 5, JBOD), SATA II*2 RAID 0, 1, JBOD (both external SATA), 1394 2 x 1394a, Audio 8-CH(HD), Lan Gb Marvell PCIe + Gb Realtek PCI, CPU Pentium 4/PenAsus
Цена (со ДДВ) 5.654 ден. / 86,89 €
Гаранција 90 дена
ДДВ 5%
Шифра 24436


Што викаш за ова а?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Не е лош асусов, али некако шубе ми е поради гаранцијава... :ermm:
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
кај се видело бре 90 дена гаранција, па треба уште гаранција како на јогурт или кисело млеко да добиваат овие елементи, али како тргнало не е далеку :D
 
Zdravo
mi treba Vase mislenje za maticnava sakam da se podnovam so nova konfiguracija pa ovaa maticna mi fati oko :)
eve gi podole specifikaciite inace cenata i e 4200 denari, dali e dobra i dali vredi za tie pari??

MB ECS GF8200A So. AM2+
Каде бре за 4200 ова чоече? За тие пари 2 вакви плочи моеш да земеш!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Плочата не е ништо особено, да не речам дека е тиња. Било која друга марка со истиот чипсет е подобра.

Иако е sAM2+, може да работи со 95W TDP процесори, односно можеш слободно да заборавиш на Phenom или некој побрз 90nm Athlon64 X2.

Што се однесува за парите, не вреди 4000 и кусур.
ОСТАНАТИТЕ: Доста му предложувате НЕКОМПАТИБИЛНИ плочи на човекот. Бара sAM2+, а не LGA775.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,691
Мислења
855,791
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно