• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за Macbook Air M1

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Абе сега претерувања има и во двете насоки. И лајт и хеви. Јас мојата работа сум ја вршел и на Acer Netbook со Atom N270 и сум ја завршил. Сиротињата има и лан и усб порти. Студент за било што реално нема потреба од лаптоп како M1 ама ај.

Баш денес. Пошто ми рокна стариот латитуд 7480. Да не би дудлале аппле со адаптерите од 70-100$, би го земал ама кога видов дека нема ни официјален RS232 адаптер тури му пепел.


Види лепота. Му шибнав батерија со 6 ќелии од анхоч и работи 2-3 дена

1631972530864.png


1631972846722.png
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,045
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Абе сега претерувања има и во двете насоки. И лајт и хеви. Јас мојата работа сум ја вршел и на Acer Netbook со Atom N270 и сум ја завршил. Сиротињата има и лан и усб порти. Студент за било што реално нема потреба од лаптоп како M1 ама ај.

Баш денес. Пошто ми рокна стариот латитуд 7480. Да не би дудлале аппле со адаптерите од 70-100$, би го земал ама кога видов дека нема ни официјален RS232 адаптер тури му пепел.


Види лепота. Му шибнав батерија со 6 ќелии од анхоч и работи 2-3 дена

Погледнете го атачментот 104249


Погледнете го атачментот 104250
Не се гледаат сликите.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
664
842
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Абе сега претерувања има и во двете насоки. И лајт и хеви. Јас мојата работа сум ја вршел и на Acer Netbook со Atom N270 и сум ја завршил. Сиротињата има и лан и усб порти. Студент за било што реално нема потреба од лаптоп како M1 ама ај.

Баш денес. Пошто ми рокна стариот латитуд 7480. Да не би дудлале аппле со адаптерите од 70-100$, би го земал ама кога видов дека нема ни официјален RS232 адаптер тури му пепел.


Види лепота. Му шибнав батерија со 6 ќелии од анхоч и работи 2-3 дена

Погледнете го атачментот 104249


Погледнете го атачментот 104250

шо копаш и колку mh/s вади на ерго?
 

tino.od.ohrid

Intern
7 август 2021
3
1
Некој да продава асален адаптер со hdmi, usb 3.0 i usb c? Да не е од оние од Анхоч по 990 ден. Или предлог од кај можам да купам освен istyle?
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
490
137
Ај со здравје да се работи новиот м1. Внимавајте ако работите повеќе саати со оптеретување кога ќе ставате рацете на прекрасниот мек да не ги изгорите дланките. Ама зима иди така да не е страшно… летото беше критично.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ај со здравје да се работи новиот м1. Внимавајте ако работите повеќе саати со оптеретување кога ќе ставате рацете на прекрасниот мек да не ги изгорите дланките. Ама зима иди така да не е страшно… летото беше критично.

Јас имам мбп со м1 и најголема температура која сум ја видел е 47 степени а генерално е оклу 40 до 44 за време на видео повици. Кулерот дреме, 92,4% од времето е на 0 рпм. Со мојот начин на работа терам 8-10 саати на батерија.
Ќе мора да најдеш нешто друго за хејтање и ширење негативна енергија. Еве можеш за портите да се фатиш.

П. С. Интеловите греат ко луди.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Внимавајте ако работите повеќе саати со оптеретување кога ќе ставате рацете на прекрасниот мек да не ги изгорите дланките

Од каде ова? Го имаш користено MBP M1? Кој ти кажал дека ова се случува?

До сега мене ниту еднаш ми се нема ни воопшто уплаено кулерот, а лаптоптот не качува поголема темпетатура од тоа како што пиша погоре Брус Вилис. За разлика од Брус, јас имам помалку интензивен workflow, hence the reason што никогаш ми се нема активирано кулерот. :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Сигурно не зборува за М1 туку за интелите. Очигледно.

Ова можам да потврдам, кај интеливе е хаос, мислам дека со новите верзии на Mac OS и намерни ги „дупат“. Пример кај мене е 15% CPU, 10% GPU usage, а гори на 90 степени по 5-10 минути.

Ништо, јас чекам М2, па после не им праам муабет на овие како @Oktar и @TheMarshal со М1, newbs.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Ништо, јас чекам М2, па после не им праам муабет на овие како @Oktar и @TheMarshal со М1, newbs.

Мене најмногу ме нервира опцијата што немам native dual-external-display support. Тоа најмногу ме јаде да не можам целосно да се префрлам на Mac-от. Ако тоа биде решено со M2/M1X комонтно немој да ми правиш муабет. :LOL:
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
За разлика од Брус, јас имам помалку интензивен workflow

Па и јас да бев млад директор кој целата работа ја завршува од ајфон само со неколку повици во текот на денот и мене мекбукот ќе ми беше само за во локалното фенси кафуле во комбинација со кључ од BMW, макар било и Икс Петица. И шо да грее лаптопот кај тебе? Јас кој морам да копам во рудникот секој ден... подруго е.
Слика како мене ми завршува денот:
Srekjno.jpg

Како @TheMarshal го завршува напорниот ден...
Screenshot 2021-09-20 at 20.27.31.png

Иначе еве ја фактичката состојба која пред некој ден му ја покажував на извесен член, заинтересиран за набаФка на М1/М1Х/М2
Со работа почнувам околу 9, 9 и нешто, цел ден бев на батерија и секако дека правев паузи.
Battery.png
А еве го пропелерот:
Propeler.png
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
490
137
Сигурно не зборува за М1 туку за интелите. Очигледно.
Од каде ова? Го имаш користено MBP M1? Кој ти кажал дека ова се случува?

До сега мене ниту еднаш ми се нема ни воопшто уплаено кулерот, а лаптоптот не качува поголема темпетатура од тоа како што пиша погоре Брус Вилис. За разлика од Брус, јас имам помалку интензивен workflow, hence the reason што никогаш ми се нема активирано кулерот. :)

Се извинувам, со интел греат….м1 немам користено
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
450
353
Skopje
Мислење за што е попаметно.. да се земе МБП М1 16гб 256ГБ или да се почека Октомври (најверојатно) или Ноември (песимистички) да искочи новиот со М1Х. Лаптопот не е итен, само мислам дека новиот според најавите ќе биде 14“ и доста по солен.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
664
842
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Мислење за што е попаметно.. да се земе МБП М1 16гб 256ГБ или да се почека Октомври (најверојатно) или Ноември (песимистички) да искочи новиот со М1Х. Лаптопот не е итен, само мислам дека новиот според најавите ќе биде 14“ и доста по солен.

И да излези тогаш, кога ќе биди достапен тука? Па ако не е скроз од обичните опции кои ги нудат, колку време ќе те влечкаат од iStyle додека го донесат?
Чекањето е многу подолго од шо изгледа, ако си за купвање. Земај :D
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,021
998
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
И да излези тогаш, кога ќе биди достапен тука? Па ако не е скроз од обичните опции кои ги нудат, колку време ќе те влечкаат од iStyle додека го донесат?
Чекањето е многу подолго од шо изгледа, ако си за купвање. Земај :D

Досегашната пракса покажала дека макс до 1 месец од излегување ги донесуваат и тука новите модели, така да јас ќе си почекам и ќе си грмам 14" наместо 13" и општо подобрен мекбук.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Досегашната пракса покажала дека макс до 1 месец од излегување ги донесуваат и тука новите модели, така да јас ќе си почекам и ќе си грмам 14" наместо 13" и општо подобрен мекбук.
Од прилика која цена би можеле да ја очекуваме ?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Мислење за што е попаметно.. да се земе МБП М1 16гб 256ГБ или да се почека Октомври (најверојатно) или Ноември (песимистички) да искочи новиот со М1Х. Лаптопот не е итен, само мислам дека новиот според најавите ќе биде 14“ и доста по солен.

Зависи за што ти треба. М1 е одличен и цените на Air се доста ниски во моментот со попусти.

Новиот M1X или М2 веројатно ќе биде дел од PRO line-up, бидејќи ми нема логика да направат Air лаптоп со појак процесор од iMac. Тоа значи 1500+ еур територија, ако не и повеќе.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,130
561
Зависи за што ти треба. М1 е одличен и цените на Air се доста ниски во моментот со попусти.

Новиот M1X или М2 веројатно ќе биде дел од PRO line-up, бидејќи ми нема логика да направат Air лаптоп со појак процесор од iMac. Тоа значи 1500+ еур територија, ако не и повеќе.
Не може никој ништо да тврди за Apple и цените, но мислам дека секогаш ќе имаат уред наменет за америчкиот студент за цена од 1.000 USD.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Не може никој ништо да тврди за Apple и цените, но мислам дека секогаш ќе имаат уред наменет за америчкиот студент за цена од 1.000 USD.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk

Точно, затоа уредите што ќе бидат презентирани сега се M1X/M2 MacBook Pro со 14/16 инчи екран, а Air верувам ќе си остане.
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Air M1 ми е најдобрата инвестиција во животот. Лаптопот е класи појак од било кој гејмерски интел лаптоп што сум го користел. Игрите што ги играм на Steam се 5 пати побрзи на Air-от отколку на претходните лаптопи. Само позитивно искуство имам досега.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,578
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно