1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мислење за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од gocetan, 22 Август 2019.

1. gocetan

gocetan
    Gaining Experience

172
    164
    6 oктомври 2011
    Машко
    Барам лаптоп долго време и никако да се решам. Барам бизнис класа со мин. И5, 16ГБ и нормално м.2 ссд. Денес случално го видов овој :
    Lenovo ThinkPad X1 EXTREME/Windows 10 Pro (Black) - Intel® Core™ i7-8850H Processor (9M Cache
    Со сет соработуваме долго време,сме имале и добри и лоши искуства. Прашав,го имаат на лагер во главен магацин, гаранција 720дена, малку тоа ме плаши,треба 3год, и цената што е далеку пониска од се што најдов на нет.

Sherminator, architect, b.a и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

903
    481
    12 Април 2017
    Машко
    Најверојатно имаат некоја грешка. Нема шанси тој лаптоп да е толку ефтин, барем + 40,000 треба да биде.

3. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

150
    173
    3 Јануари 2019
    Машко
    Леново се refurbished во СЕТ.

На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gocetan

gocetan
    Gaining Experience

172
    164
    6 oктомври 2011
    Машко
    Цената е таа, лично се јавив и прашав,проверија за цената и дали има лагер, (само не добив информација дали е refurbished)

5. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

316
    372
    10 oктомври 2011
    Машко
    Цената на лаптопот е предобра да биде вистинита :) Ги разгледав моделите кои ги нуди Lenovo Macedonia и цените не се ни блиску. Провери дали е refurbished и дали конфигурацијата се поклопува со напишаното во спецификациите.

П.С. Сомнително е што нема ни слика ставено.

gocetan, Sherminator и на DonFrozex им се допаѓа ова.
  6. gocetan

gocetan
    Gaining Experience

172
    164
    6 oктомври 2011
    Машко
    И мене ми е многу сомнително, денес разбрав дека другиот thinkpad модел x1 carbon, кој исто се нуди по добра цена е refurbished,така да постои голема шанса и Extreme моделот да е refurbished. :(

7. marick14

marick14
    Gaining Experience

162
    55
    2 Март 2011
    Јас користев таков лаптоп од Америка. Ништо немаше проблем, 3.5 години го користев.

8. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

103
    67
    20 Септември 2013
    Машко
    Колку за инфо, многу сличен модел во Инет: INet » 20MF000WRI – ThinkPad X1 Extreme 1st Gen Black
    Цената е дупло од овој. Плус како и секаде 3 години гаранција. Нешто е премногу сомнително со овој. Плус имаат само едно парче, така да ...
    Најдобро ако можеш да го видиш моделот, да провериш сериски на интернет. Според серискиот ќе успееш да најдеш барем нешто информации за конкретно тоа парче.
    бтњ, Провери и Анхоч би требало да можат да ти набават некој модел што го имаат Инет (Lenovoonline.mk). Плус гаранцијата имаш од Инет, а немам слушнато некој да каже некој лош збор за него.

9. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

316
    372
    10 oктомври 2011
    Машко
    Спомна дека бараш бизнис класа на лаптоп, па претпоставувам бараш стабилност, зошто било каков дефект ќе ти значи загуба на време и ефективно со загубата на време, загуба на пари. Ако е refurbished, доаѓа со одреден ризик.

Со тоа што лаптопот кој го постираше ОП, има 1 GB SSD и малку подобар процесор :D. Зделка на векот е лаптопов ако нема нешто сериозно утнато во понудата.

10. gocetan

gocetan
    Gaining Experience

172
    164
    6 oктомври 2011
    Машко
    Зделката е таа ( 1ТБ ССД-то е м.2, во оваа серија x1 extreme нема место за 2.5" драјв) ,односно по дилерска цена е уште поефтин. Разговарав со сет големопродажба, може да се види на лице место, не ми напоменаа дека е последно парче, ама најверојатно е. Ако најдам време ќе отидам да го видам( од кога сменија локација не сум бил, не ме водел патот натаму). Инаку имаме и дилерски статус во Инет, ама за таа цена има top spec "Е" или евентуално најефтината "Т" серија.

11. architect

architect
    Unstoppable

1,921
    2,268
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Прво и основно правило при купување електроника но и други производи бела техника за домаќинство = Никогаш не го купувај производот кој е последен на лагер, зашто секогаш тоа значи дека производот наверојатно има скриен дефект, истиот е враќан повеќе пати и најверојатно ќе подлежи на дефект на прво уклучување а со тоа повлекува оставање на сервис наредниот ден во време траење од 30 дена :)
    Инаку под бизнис класа јас подразбирам стриктно DELL (gaming) :p
    Anhoch PC Market Online - Notebook Dell 5587 G5 Gaming i7-8750H 16GB/1TB+256GB SSD/GTX 1060 6GB/15.6" Full HD IPS/Backlit KB

На Sherminator и SmartGuru им се допаѓа ова.
  12. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

103
    67
    20 Септември 2013
    Машко
    Ептен зделка на векот. Ова магацин, значи дека на Рузвелтова го има? И јас случајно сум со кола на работа, би прошол да го разгелдам.
    Плус моделот има место за два m.2 уреди и плус Intel® Dual Band 9560 Wireless AC. мх мх мх ептен хардкор порничи

На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gocetan

gocetan
    Gaining Experience

172
    164
    6 oктомври 2011
    Машко
    Не,само во главен магацин го има
    Google Maps

На Kazaam му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

103
    67
    20 Септември 2013
    Машко
    tnx @gocetan , и јас сум на тој крај, така што дефинитивно мислам дека би пошол да го разгледам. Ако стигнам денес, ако не и утре.

15. RoninMK

RoninMK
    Gaining Experience

78
    81
    20 Април 2016
    Машко
    Да како што кажаа повеќето тоа е најверојатно Refurbished лаптоп кој има 90 дена гаранција а тоа 2 години го даваат од нив за да те маткаат низ нивен сервис ако има проблем.
    Генерално 50%-50% се шансите да ти се погоди ова се мои искуства со такви лаптопи.

На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

240
    171
    15 ноември 2015
    Машко
    Во Сетек шансите да ти се погоди се 5% а не 50%.
    Ви се чудам што мислите дека Од Роми ќе земете евтино :D:D

17. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

103
    67
    20 Септември 2013
    Машко
    Денес го видов спомнатиот "лаптоп".

Го распакуваат пред мене и само ми паѓа сомнителен додека го вадат. Некако едниот дел ми е чуден, како да има линија попреку на средина. И после ми текнува, не е лаптоп, ТАБЛЕТ е. Ми паднаа сомнителни дел од спецификациите, и очекував дека имаат нешто утнато, али не до волку.
    Како што можев да приметам i7-8Gen, 16GB ram, 1GB ssd, Win10. Таа е конфигурацијата до тука, но се останато е различно. Барем две работи погодиле во конфигурацијата. Ок, ThinkPad X1 е, ама Tablet (3th-gen).
    ЈБГ, кај нас нешто ако излгеда како премногу добро да е вистина обично е така. Ова беше преееееееемногу премногу добро, така да и нормално испадна дека не е вистинито тоа што го пишува. А да, ќе заборавев, уште одма ми спомнаа дека е "refurbished" и стварно имаше лепенка на него :)

btw, на УС страната на Леново, имате огромен промо код за X1 Extreme 2nd Gen (со 9 gen intel cpu и gtx 1650) со почетни цени со попуст од ~1500 долари. Само ќе треба некој од таму да договорите да им стигне, па да ви го препратат или донесат.

На RoninMK и TheMarshal им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...