1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Goki Poki, 12 Декември 2018.

 1. Goki Poki

  Goki Poki
  Intern

  46
  32
  14 Јули 2016
  Машко
  Го гледав овој модел од Нептун и многу ми се допадна.
  Лаптоп ACER 17.3", i7-7700HQ-8GB/1TB/GTX1060-6GB NH.GPFEX.001
  Добра метална изработка,голем екран,супер спецификации (што дури и ме зачуди).Совет дали вреди да се купи.Искуство со Acer лаптопи.Можеби некои линкови од форуми со искуство на други луѓе.
  Или пак овој модел. Лаптоп ACER 17,3", i7-8750H, 8GB/1TB HDD, GTX1060-6GB NH.GXEEX.019
   
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,519
  15 Јануари 2011
  Машко
  8750h е 6 јадрен, што сакаш повеќе дискусија
   
  На SiPy` и Arabian им се допаѓа ова.
 3. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  553
  266
  5 ноември 2013
  Машко
  Ако не ти претставува проблем цената, земи го вториот, подобар процесор носи. Понатаму ке ставиш едно ссд(м.2 би требало да има) и уживај.
   
 4. Goki Poki

  Goki Poki
  Intern

  46
  32
  14 Јули 2016
  Машко
  Мислам... онака како Ацер поднсеува игри и долготрајна работа ? Дали се загреваат многу Ацер лаптопите.Какво ви е искустовото со нивните екрани.Аудио,Вифи конекција,блутут.Дали запишуваат добро меморија на хард дискот.Тастатура проблеми или некои корекции при брзо пишување.Отрпилика температура на загревање (ако некој има гејмерски лаптоп од оваа компанија) и така.
  Пред некое време го видов видово и во коментари мана нашле во предгревање при повисок напон при играње.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=PI3WW9QjeE8

  Ама ете да слушнам од вас.
   
 5. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  270
  283
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  ВхатДфак???????? превод
   
  На Astro и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,035
  8,183
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Acer се генерално многу добри лаптопи за парите. Ама мислам дека треба да пребараш наинтернет ривјуа баш за конкретниот модел.
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  739
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Искрено аспајр 7 ми е некако нескладен. 1060 графика на 60хз монитор ? Хелиосот има 144хз дисплеј и 8 ген цпу. Јас би одел на хелиос, за парите е одличен, освен ако ти смета изгледот.
   
 8. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  540
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  Таа графичка тешко да може да прикаже 144+ фрејма во било која нова ААА игра. Искрено никад не сум разбирал гејмање на 15/17 инчно мониторче...
   
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  739
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Да се согласувам за гејмање на 15/17. Но не знам зошто сите мислите дека ако е 144хз панел, треба да се игра на 144+. 144 е максималниот рејт. Ако се игра и на 100фпс, ќе се примети големо подобрување на тој панел. накратко се што е над 60, е искористливо од 144ка.
   
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  553
  266
  5 ноември 2013
  Машко
  Офф топи
  Да се искористи 144hz екран на лап топ, што графичка треба да носи минимум? 1070?
   
 11. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  540
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  Неможам да најдам не е објаснето убаво али у сличниот ценовен ранк идат со 1050ти предаторите, не знам дали се 144Hz. Али ако е нешто нескадно тоа е 144 херцен монитор со таа графичка, не обратно ко што ти наведе погоре..
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  739
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  зависи од играта, секоја графичка што ќе вади од 60-144 фпс. Пример, на рх 550 2гб, играм дота на 144хз монитор со 100-150 фпс. Од друга страна на рх 580 со Асасин крид Одисеја, вадам 60-70 фпс, за кои нема потреба од 144 хз монитор.
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,842
  6,433
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што е тоа хелиос. Кога препорачувате ставајте линк или барем точен модел.

  Мобилните графички не се исти со десктоп. 1060 во лаптоп е ~20-30% поспора од 1060-6гб десктоп. И тоа во најдобар случај. Кога ќе земеш впредвид дека ни 1060 десктоп неможе да тера 144 фрејма, мобилната нема да преоѓа 60 ни во една понова игра.
   
 14. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  553
  266
  5 ноември 2013
  Машко
  Да .. те сфакам се што на 60фрејма што е окај за гејминг.. но ме интересираше дали постои графичка што ке го вади максимумот на мониторот
   
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,842
  6,433
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не сум пробал 1070-ка така да незнам. GTX 1080 на 1080p панел би требало да работи 144 со Gsync перфектно.

  За 4к не баш.
   
 16. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  646
  673
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Нема шанси 1060 да работи на 144 фрејма за таков панел... одлично е складен така. Јас еве на 1050ти сум одприлика знам како е со фрејма...
   

Сподели

Вчитување...