Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за куќиште

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
Дали досега некој имал искуство со ова ова. Воглавно, идејата е, пошто има можности за 2х14ки вентилатори, а јас имам Cooler Master Nepton 140XL, дали би било попаметно да го зеам ова куќиште, и да го ставам ладењето внатре, пошто моментално сеа некако „штрчи“ надвор - нагоре...малку грдо е... иначе моменталното куќиште е она од потпис што ми е.
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
Дали досега некој имал искуство со ова ова. Воглавно, идејата е, пошто има можности за 2х14ки вентилатори, а јас имам Cooler Master Nepton 140XL, дали би било попаметно да го зеам ова куќиште, и да го ставам ладењето внатре, пошто моментално сеа некако „штрчи“ надвор - нагоре...малку грдо е... иначе моменталното куќиште е она од потпис што ми е.

Ма го хард ор го хоум, земи таму Сама Тенк ко ја што фатив. Инаќе, мислам исти се од позади моево со тоа, мене да кажам го набутав еден 140мм од ДипКул од Анхоч шо го има, али вентилаторот не се удира или нешто, си работи топ и на макс брзина, па би рекол дека ќе ти влезе. Ја би се верификувал со еден вентилатор 140ка и да идиш у шити мал или во центар да провериш (ова дипкул силиконскиве вентилаторчиња јаки биле ееј.)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
Ма го хард ор го хоум, земи таму Сама Тенк ко ја што фатив. Инаќе, мислам исти се од позади моево со тоа, мене да кажам го набутав еден 140мм од ДипКул од Анхоч шо го има, али вентилаторот не се удира или нешто, си работи топ и на макс брзина, па би рекол дека ќе ти влезе. Ја би се верификувал со еден вентилатор 140ка и да идиш у шити мал или во центар да провериш (ова дипкул силиконскиве вентилаторчиња јаки биле ееј.)
тебе да ти влезе :p хахаха се зезам, работава е што нептонот со двата вентилатори е ~ 7cm во дебелина, ме интересира дали ќе има простор и протокот на воздух како ќе е...тоа ме мачи највеќе. неможам на лице место да отидам со нептонот во рака да пробувам ...
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
тебе да ти влезе :p хахаха се зезам, работава е што нептонот со двата вентилатори е ~ 7cm во дебелина, ме интересира дали ќе има простор и протокот на воздух како ќе е...тоа ме мачи највеќе. неможам на лице место да отидам со нептонот во рака да пробувам ...

Ќе штрчи, дебел е радијаторот. Евентуално ако фатиш од напред да го ставиш па малце ќе биде покриен од капакот, проток си е топ, како што е кај мене собно греење само компјутер
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
ваљда едниот ќе стои од надворешна, радијаторот и другиот вентилатор од внатре, ќе се заштеди на простор така барем мислам ...
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
ваљда едниот ќе стои од надворешна, радијаторот и другиот вентилатор од внатре, ќе се заштеди на простор така барем мислам ...

Да, така ќе заштедиш простор, али, барем кај мене, само од напред ќе можеш тоа да го изведеш, одозгора филтерот ми покрива се и е низок, неможам ни од потенкиве да бутнам, јас така ставив пуш/пул со 240мм
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.871
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно