Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за конфигурација

kikopinki

Intern
15 јануари 2022
3
7
Kumanovo
Поздрав дечки, оваа ми е првиот пост на форумов па како за прв ми треба малку помош. Склопив некој ПЦ за "Гејминг" пред некој месец со следниве спецификации.
МБ: Asus Tuf Gaming h310 plus
Процесор: I7-8700
ГПУ: XFX-RX 580 8gb
Знам дека имам ботл нек од графичката но во монентот кога го склопував ПЦ-то толку ми остана од буджетот па затоа ја земав. Сега планирам да земам некоја друга графичка, па се мислам помеѓу 2070, 1080Ti,3060ti. Според вас што мислите која графичка најдобро би одела со овој процесор, нормално зборам за перформанси по цена. Така да доколку имате некое мислење или предлог пишете ми. Може да дадете и предлог од некоја АМД карта не ми е битно, и да не сум алергичен на мининг хардвер така да секој предлог е добредојден.
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Поздрав дечки, оваа ми е првиот пост на форумов па како за прв ми треба малку помош. Склопив некој ПЦ за "Гејминг" пред некој месец со следниве спецификации.
МБ: Asus Tuf Gaming h310 plus
Процесор: I7-8700
ГПУ: XFX-RX 580 8gb
Знам дека имам ботл нек од графичката но во монентот кога го склопував ПЦ-то толку ми остана од буджетот па затоа ја земав. Сега планирам да земам некоја друга графичка, па се мислам помеѓу 2070, 1080Ti,3060ti. Според вас што мислите која графичка најдобро би одела со овој процесор, нормално зборам за перформанси по цена. Така да доколку имате некое мислење или предлог пишете ми. Може да дадете и предлог од некоја АМД карта не ми е битно, и да не сум алергичен на мининг хардвер така да секој предлог е добредојден.

@Pane24

Една 3060Ti супер ќе ти дојди :)
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.742
1.502
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Најдобар избор би ти било некоа 3060Ti да купеш на старо од форумов
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.742
1.502
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Според ова компјтуерот со 3060Ti би трошил нешто под 400W. Така да било кое напојување од <450W (освен кинеските од 1000мкд) би завршило работа.
 

kikopinki

Intern
15 јануари 2022
3
7
Kumanovo
Најдобар избор би ти било некоа 3060Ti да купеш на старо од форумов

Супер е предлогот за графичка и понудата на Пане, ама не кажа што напојување и куќаре имаш @kikopinki
Не одев толку во детали ми требаше само предлог за ГПУ но како што мислев 3060 ти ке ја заврши работата. Куќиштето ми е Inpower sama точниот модел не го знам доколку ве интересира можам да ја потражам фискаланата и да ви го кажам. Напојувањето е Hantol 800w Silver, (ке го сменам у секој случај старо е 8 години може да цркне у секој момент). A eве ги детални спецификации за пцто:
CPU: I7-8700
CPU Cooler: Coller Master Seidon 120v V3 Plus
GPU: XFX RX 8GB (Моментално ми е OC доколку некој е заинтересиран може да пратам и screenshot од мси афтербуренер)
NVMe :M.2 2280 Gigabyte NVMe 128GB (Само за windows)
SSD: Kingston A400 Series 240GB
HDD: 1TB Western Digital WD Blue
Што се однесува за графичката во секој случај ке земам од Пане, до сега зедов 3 580 од него и за другар 3080, едноставно човекот има најповолни цени и не сум слушнал некој да има проблем со карта што ја купил од Пане :).
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.742
1.502
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Ќе работи и со Кантолот, но во наредна прилика земи некое подобро напојување.. можеш и некое 500-550W DeepCool од Анхоч како минимум.
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
718
1.425
Битола
www.instagram.com
Не одев толку во детали ми требаше само предлог за ГПУ но како што мислев 3060 ти ке ја заврши работата. Куќиштето ми е Inpower sama точниот модел не го знам доколку ве интересира можам да ја потражам фискаланата и да ви го кажам. Напојувањето е Hantol 800w Silver, (ке го сменам у секој случај старо е 8 години може да цркне у секој момент). A eве ги детални спецификации за пцто:
CPU: I7-8700
CPU Cooler: Coller Master Seidon 120v V3 Plus
GPU: XFX RX 8GB (Моментално ми е OC доколку некој е заинтересиран може да пратам и screenshot од мси афтербуренер)
NVMe :M.2 2280 Gigabyte NVMe 128GB (Само за windows)
SSD: Kingston A400 Series 240GB
HDD: 1TB Western Digital WD Blue
Што се однесува за графичката во секој случај ке земам од Пане, до сега зедов 3 580 од него и за другар 3080, едноставно човекот има најповолни цени и не сум слушнал некој да има проблем со карта што ја купил од Пане :).
Дефинитивно би го менал тоа бомба напојување.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.378
7.322
Скопје
www.facebook.com
Што се однесува за графичката во секој случај ке земам од Пане, до сега зедов 3 580 од него и за другар 3080, едноставно човекот има најповолни цени и не сум слушнал некој да има проблем со карта што ја купил од Пане
Почнав да барам по фиокиве некоја 750ка чим прочитав дека си имал хантол :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.477
14.763
Поздрав дечки, оваа ми е првиот пост на форумов па како за прв ми треба малку помош. Склопив некој ПЦ за "Гејминг" пред некој месец со следниве спецификации.
МБ: Asus Tuf Gaming h310 plus
Процесор: I7-8700
ГПУ: XFX-RX 580 8gb
Знам дека имам ботл нек од графичката но во монентот кога го склопував ПЦ-то толку ми остана од буджетот па затоа ја земав. Сега планирам да земам некоја друга графичка, па се мислам помеѓу 2070, 1080Ti,3060ti. Според вас што мислите која графичка најдобро би одела со овој процесор, нормално зборам за перформанси по цена. Така да доколку имате некое мислење или предлог пишете ми. Може да дадете и предлог од некоја АМД карта не ми е битно, и да не сум алергичен на мининг хардвер така да секој предлог е добредојден.
Добар ти е и процесорот нема да имаш ботлнек некој значаен освен ако не играш Battlefield или слично. Гледај или 2070 или 3060Ti, не се занимавај со археологија.
И мењај го фор факс сејк тоа напојување пред да земеш графичка, да не испадне твојата да биде првата графичка од Пане што цркнала.
Мислењето е автоматски споено:

Добра корикција
 

kikopinki

Intern
15 јануари 2022
3
7
Kumanovo
Ќе работи и со Кантолот, но во наредна прилика земи некое подобро напојување.. можеш и некое 500-550W DeepCool од Анхоч како минимум.
Добар ти е и процесорот нема да имаш ботлнек некој значаен освен ако не играш Battlefield или слично. Гледај или 2070 или 3060Ti, не се занимавај со археологија.
И мењај го фор факс сејк тоа напојување пред да земеш графичка, да не испадне твојата да биде првата графичка од Пане што цркнала.
Мислењето е автоматски споено:


Добра
Почнав да барам по фиокиве некоја 750ка чим прочитав дека си имал хантол :D
Имам ја Saphire Radeaon HD 7870 си ја чувам у рамка, печена е едно 5 пати минимум да не претерувам. А што се тиче хантолот едно 3 пати го има гром удрено, веќе 2 месеци го менувам ај денеска ај утре и никако да му дојде време имам и спремно кулер мастер 700 w, но куќиштето е pain in the ass, треба да го вадам AIO-то за да можам фа ги уштекам каблите, па планирам сега кога ке земам куќиште да средам тоа се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.826
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно