Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за конфигурација

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
215
175
Во наредниве денови конечно ќе склопувам нова конфигурација, па доколку можете да ми кажете мислење / препораки за дали нешто би требало да се смени. Конфигурацијата ќе се користи за гејминг и за работа (веб програмирање).

Конфигурацијата е следната:

 • MB: MSI B660 Tomahawk Wifi LGA 1700 DDR4
 • CPU: i5-13600k
 • RAM: 16 GB (2x8) Kingston Fury Beast CL16 3200 MHz DDR4
 • GPU: MSI Radeon RX 6700 XT Gaming X 12GB
 • Cooler: DeepCool LT720 360mm AIO
 • Case: NZXT H710
 • PSU: 850W Gigabyte P850GM
 • SSD: Samsung M.2 NVMe 980 Pro 1TB

Се одлучив за DDR 4 рам бидејќи по видеата кои ги изгледав нема да добијам некои значајни разлики во перформанси што ќе ми го сменат животот, а вкупната цена испаѓа поскапа.

Дали имате некакви искуства со ова AIO? Изгледав неколку видеа и сите го фалеа, првично сакав да одам со Kraken X53 ама го немаат на залиха во Анхоч, а и немаат најава кога ќе го добијат. Од другите што ги имаат на залиха, немаат компатибилни за LGA 1700 socket. Едно време се мислев за Dark Rock Pro 4 од Нексио, ама мислам дека ќе имам проблем понатака со рам-от доколку сакам да додадам уште 2 плочки.

Исто така за монитор се одлучив за Dell S2722DGM - 1440p 165hz.
 

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
137
67
Не ти треба АИО за тој процесот стави си обичен до 50 евра, исто така фрлаш пари безвезе ви куќиштето вожи си ги парите во појака графичка.ж
Инемој да те мами ѓавол бомби да ставаш во куќа.
View: https://www.youtube.com/watch?v=aACtT_rzToI&ab_channel=GamersNexus
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
215
175
Не ти треба АИО за тој процесот стави си обичен до 50 евра, исто така фрлаш пари безвезе ви куќиштето вожи си ги парите во појака графичка.ж
Инемој да те мами ѓавол бомби да ставаш во куќа.
View: https://www.youtube.com/watch?v=aACtT_rzToI&ab_channel=GamersNexus
Го сменив PSU-то со Anhoch PC Market Online - PSU 750W Corsair RM750 80 Plus® Gold Fully Modular White

Некоја препорака за кулер? Го гледам BeQuiet! Dark Rock 4 од Нексио, ама ми е мисла дека ако сакам да додадам уште 2х8 плочки рам, дека нема да ги собере заради кулерот..?

EDIT: Сега видов дека уствари можам и да ги помрднам кулерите нагоре на самиот heatsink во случај да не ги собира.... така да мислам дека ке одам со овој кулер.

Фала ти што ми ги посочи работиве, поготово за PSU-то.
 
Последна промена:

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.388
6.548
Да сум на ѕвое место би земал матична со DDR5 рам и наместо 360, би одел со 240 AIO или саглам воздушен.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.293
14.421
Не ти треба АИО за тој процесот стави си обичен до 50 евра, исто така фрлаш пари безвезе ви куќиштето вожи си ги парите во појака графичка.ж
Инемој да те мами ѓавол бомби да ставаш во куќа.
View: https://www.youtube.com/watch?v=aACtT_rzToI&ab_channel=GamersNexus
Значи не ширете дезинформации молам.


Какви бомби во куќа жити се.
 

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
137
67
Го сменив PSU-то со Anhoch PC Market Online - PSU 750W Corsair RM750 80 Plus® Gold Fully Modular White

Некоја препорака за кулер? Го гледам BeQuiet! Dark Rock 4 од Нексио, ама ми е мисла дека ако сакам да додадам уште 2х8 плочки рам, дека нема да ги собере заради кулерот..?

EDIT: Сега видов дека уствари можам и да ги помрднам кулерите нагоре на самиот heatsink во случај да не ги собира.... така да мислам дека ке одам со овој кулер.

Фала ти што ми ги посочи работиве, поготово за PSU-то.
Имаш кулери што нема да ти сметаат за рамот не се брзај буквано ти е фрлање на пари.
Anhoch PC Market Online - Cooler Noctua NH-U9B Intel/AMD

Anhoch PC Market Online - Cooler Be Quiet! Shadow Rock 3 White

Исто така не го загледав рамот ако планираш да одиш со ддр4 барај побрзи 3200 се малку за 12 и 13 ген на интел како што слуишнав подобро работата со 3600 или 3800.
Мислењето е автоматски споено:

Значи не ширете дезинформации молам.


Какви бомби во куќа жити се.
На другар му црка плоча со се комплет делови од напојувањето, можда ги подобриле али би се држел подалеку од гигабајт барем за напојувања.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw
20 јуни 2008
553
597
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
215
175
Земав Lian Li Lancool 2 Mesh-C RGB куќиште, што доаѓа со 3 вентилатор (ARGB) инсталирани од напред. ARGB-то им е поврзано (daisy chained?) на сите 3, ама не се поврзани меѓусебно и за струја па да можам со еден fan приклучок да ги поврзам во еден CASE_FAN приклучок на матичната.

Како резултат на тоа, сите 3 кулери светат, ама само еден ми врти :) Како да ги поврзам сите 3 кулери (или барем 2 од нив, бидејќи едниот кулер што веќе врти секако ми е приклучен на CASE_FAN во матичната)?

Имам само уште еден CASE_FAN slot слободен на матичната (вкупно се 3, со исклучок на CPU_FAN и CPU_OPT). На едниот CASE_FAN ми е приклучен издувниот кулер од задната страна на куќиштето што го докупив, а на другиот слот ми е приклучен едниот кулер од вградените 3 од предната страна (бидејќи мислев сите 3 ке добиваат струја преку него).
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.066
Скопје
hackitfree.github.io
Земав Lian Li Lancool 2 Mesh-C RGB куќиште, што доаѓа со 3 вентилатор (ARGB) инсталирани од напред. ARGB-то им е поврзано (daisy chained?) на сите 3, ама не се поврзани меѓусебно и за струја па да можам со еден fan приклучок да ги поврзам во еден CASE_FAN приклучок на матичната.

Како резултат на тоа, сите 3 кулери светат, ама само еден ми врти :) Како да ги поврзам сите 3 кулери (или барем 2 од нив, бидејќи едниот кулер што веќе врти секако ми е приклучен на CASE_FAN во матичната)?

Имам само уште еден CASE_FAN slot слободен на матичната (вкупно се 3, со исклучок на CPU_FAN и CPU_OPT). На едниот CASE_FAN ми е приклучен издувниот кулер од задната страна на куќиштето што го докупив, а на другиот слот ми е приклучен едниот кулер од вградените 3 од предната страна (бидејќи мислев сите 3 ке добиваат струја преку него).

Абе Брусли - јако дете си ти :p - шо таксират те снајде сеа..
Кога ќе ги исклучиш двата - само едниот добро врти ? Претпоставувам дека со додавање на другите два се преоптеретува приклучокот и паѓа напонот на другите два...
Посебно сите фенови се функционални сигурно ?
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
215
175
Кога ќе ги исклучиш двата - само едниот добро врти ? Претпоставувам дека со додавање на другите два се преоптеретува приклучокот и паѓа напонот на другите два...
Посебно сите фенови се функционални сигурно ?
Не е тоа проблемот, едноставно не се струјно поврзани 3те вентилатори. Фабрички се поврзани само за RGB функционалноста (затоа и сите 3 светат). Ама кога ќе поврзам еден од струјните приклучоци, од еден од вентилаторите, само тој еден вентилатор врти, бидејќи не се поврзани струјно и другите два па да можам преку еден струен приклучок да ги напојувам сите 3.

Најверојатно ми треба некаков fan splitter, освен ако не сум грешка нешто...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.066
Скопје
hackitfree.github.io
Не е тоа проблемот, едноставно не се струјно поврзани 3те вентилатори. Фабрички се поврзани само за RGB функционалноста (затоа и сите 3 светат). Ама кога ќе поврзам еден од струјните приклучоци, од еден од вентилаторите, само тој еден вентилатор врти, бидејќи не се поврзани струјно и другите два па да можам преку еден струен приклучок да ги напојувам сите 3.

Најверојатно ми треба некаков fan splitter, освен ако не сум грешка нешто...
fan splitter 100% ќе заврши работа - туку да не има некој workaround па да се заврши така работа.
Дај барем линк од феновите па да видиме какви приклучоци имаат..

Еден кабел би требало да заврши работа - ај види нешто видеово дали ќе ти помогне ?

View: https://youtu.be/1vYbC5D43pE
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.860
2.384
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Земав Lian Li Lancool 2 Mesh-C RGB куќиште, што доаѓа со 3 вентилатор (ARGB) инсталирани од напред. ARGB-то им е поврзано (daisy chained?) на сите 3, ама не се поврзани меѓусебно и за струја па да можам со еден fan приклучок да ги поврзам во еден CASE_FAN приклучок на матичната.

Како резултат на тоа, сите 3 кулери светат, ама само еден ми врти :) Како да ги поврзам сите 3 кулери (или барем 2 од нив, бидејќи едниот кулер што веќе врти секако ми е приклучен на CASE_FAN во матичната)?

Имам само уште еден CASE_FAN slot слободен на матичната (вкупно се 3, со исклучок на CPU_FAN и CPU_OPT). На едниот CASE_FAN ми е приклучен издувниот кулер од задната страна на куќиштето што го докупив, а на другиот слот ми е приклучен едниот кулер од вградените 3 од предната страна (бидејќи мислев сите 3 ке добиваат струја преку него).
Купи го ова ќе ти заврши работа:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно