• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за конфигурација?

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
173
110
Здраво дечки, имам потреба од мислење за конфигурација која планирам да ја измешам со мојата стара конфигурација. Ќе ги вметнам и цените на новите делови (Понудени на НОВО со гаранција)

Матична плоча: Gigabyte Z590 D (8.500 денари)
Процесор: Intel Core i5-10400F (9.500 денари)
RAM: 3200 MHz, 16 GB (4.500 денари) - Нема разговарано за која марка поточно, најверојатно Kingston.

Со ова сакам да ги додадам моите делови (Купени во рок од 1/2 години):

Хард Диск: SSD Kingston 120 GB
Хард Диск: 1TB Western Digital
PSU: CoolerMaster 500W
Графичка: ATI Radeon HD 4600 Series (1 GB) [Ова секако не е купена пред 1/2 година, ова е од кога е купен компјутерот. Пред точно 11 години :LOL:]

Не копам, не сум гејмер... генерално компјутерот е за секојдневно користење, download/upload на фајлови, ситни фајлови за конвертирање, отварање на повеќе од 15 табови (Моментално имам Intel Core 2 Quad Q8300 / 2,5 GHz)

Благодарам! :)
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
232
267
Премногу пари фрлени на плоча. Искрено би ја скратил плочата на најефтина и би вложил во нвме+ подобра графичка, или доколку мислиш дека ти брка работа таа графичка би одел со 500гб нвме + 1тб ссд и би го исфрлил хдд-то.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Плочата е оверкил, не ти треба поскапа плоча од 4000 денари.
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
173
110
Премногу пари фрлени на плоча. Искрено би ја скратил плочата на најефтина и би вложил во нвме+ подобра графичка, или доколку мислиш дека ти брка работа таа графичка би одел со 500гб нвме + 1тб ссд и би го исфрлил хдд-то.

Плочата е оверкил, не ти треба поскапа плоча од 4000 денари.

Имав 2 понуди за матична плоча, напишната на постот и ASUS H410 M - 4.000 денари. Па си размислив, зошто да не подобра плоча со подобри перфоманси со можност за подобри надоградби. Плус Асус матичната има 2 слота за RAM.

Па ете би сакал да ги чујам и мислењето за оваа плоча.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,428
4,845
Ethermine
www.facebook.com
Зимај тоа што ти срце сака , бидеќи за 1 година ке посакаш да ја сменеш плочата доколку е некоја пониска класа и без ладење на мосфет секцијата.
Полесно се шитка во иднина мамојебачка плоча со 300 глупости отколку некоја осакатена играчка која што по некоја случајност ја нарекле m-ATX плоча со само 2 слота за рам.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
373
640
Мрзен Ораовец
Здраво дечки, имам потреба од мислење за конфигурација која планирам да ја измешам со мојата стара конфигурација. Ќе ги вметнам и цените на новите делови (Понудени на НОВО со гаранција)

Матична плоча: Gigabyte Z590 D (8.500 денари)
Процесор: Intel Core i5-10400F (9.500 денари)
RAM: 3200 MHz, 16 GB (4.500 денари) - Нема разговарано за која марка поточно, најверојатно Kingston.

Со ова сакам да ги додадам моите делови (Купени во рок од 1/2 години):

Хард Диск: SSD Kingston 120 GB
Хард Диск: 1TB Western Digital
PSU: CoolerMaster 500W
Графичка: ATI Radeon HD 4600 Series (1 GB) [Ова секако не е купена пред 1/2 година, ова е од кога е купен компјутерот. Пред точно 11 години :LOL:]

Не копам, не сум гејмер... генерално компјутерот е за секојдневно користење, download/upload на фајлови, ситни фајлови за конвертирање, отварање на повеќе од 15 табови (Моментално имам Intel Core 2 Quad Q8300 / 2,5 GHz)

Благодарам! :)
Јас би ја баталил таа графичка, би зел поефтина плоча и процесор со интегрирана. Заебани времиња се овие.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,550
4,258
Скопје
Многу малку веројатно ќе направиш апгрејд понатаму, мој предлог би бил Асусот Н410. Да, има два слота за рам, ама доволни ти се. Ако ептен ти затреба повеќе, ќе смениш рам плочки.

SSD-то ти е мало за 2021, подобро инвестирај ја разликата во него за некое NVMe.

Графичката е тиња, ама тоа е што е, таков е пазарот. Не е лош и предлогот да земеш процесор со интегрирана, провери резултати по YouTube како се движат.

За продавање што вика Пане, не би рекол. Многу често се бара матична за да заврши работа и да се склопи конфигурација, во случајов оваа од 4к, и за повеќе години би ја дал 2к да речеме. Тоа ти го покажува и половните плочи што се продаваат од форумов впрочем, Z77 и нагоре...
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,134
1,022
Скопје
Здраво дечки, имам потреба од мислење за конфигурација која планирам да ја измешам со мојата стара конфигурација. Ќе ги вметнам и цените на новите делови (Понудени на НОВО со гаранција)

Матична плоча: Gigabyte Z590 D (8.500 денари)
Процесор: Intel Core i5-10400F (9.500 денари)
RAM: 3200 MHz, 16 GB (4.500 денари) - Нема разговарано за која марка поточно, најверојатно Kingston.

Со ова сакам да ги додадам моите делови (Купени во рок од 1/2 години):

Хард Диск: SSD Kingston 120 GB
Хард Диск: 1TB Western Digital
PSU: CoolerMaster 500W
Графичка: ATI Radeon HD 4600 Series (1 GB) [Ова секако не е купена пред 1/2 година, ова е од кога е купен компјутерот. Пред точно 11 години :LOL:]

Не копам, не сум гејмер... генерално компјутерот е за секојдневно користење, download/upload на фајлови, ситни фајлови за конвертирање, отварање на повеќе од 15 табови (Моментално имам Intel Core 2 Quad Q8300 / 2,5 GHz)

Благодарам! :)

За тие пари комплет можеш да земеш конфигурација - ако ти се допаѓа бујрум.
Извинете што вака бесрамно ќе си го изрекламирам мојот оглас.
 
Последна промена:

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
173
110
За тие пари комплет можеш да земеш конфигурација - ако ти се допаѓа бујрум.
Извинете што вака бесрамно ќе си го изрекламирам мојот оглас.

Убава цена, но ете повеќе сум за Intel.

Го склопив веќе компјутерот со ASUS матичната, си грми :love: Ви благодарам за добронамерните совети, може слободно кЉуч на темата :)
 

Мартин1

Intern
10 февруари 2018
7
1

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,179
Членови
30,786
Најнов член
Znzir
На врв Дно