1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Мислење за конфигурација.

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од mihovkris, 24 oктомври 2019.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  975
  668
  1 Јуни 2016
  Здраво дечки.

  Сакам да склопам некоја конфигурација, онака low budget (до кај 30к, нема да се плаќа во кеш), воглавно за плескање WoW, кантер, дота/лол и можда Мetro и некои 2017 - 2018 игрици (60 фпс се доволни).
  Бидејќи сакам AMD конфигурација, го имам следново на памет:
  upload_2019-10-24_1-12-27.png

  CPU-то може ќе го сменам во Ryzen 5 3600
  Матична оваа: Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450M-DS3H AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/DVI
  SSD ова: Anhoch PC Market Online - SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 256GB PCIe 3.0 x2 1200/800 MB/s

  Графика, RX 580ка на старо веројатно (оваа е надвор од буџет, не влегува во овие 30к).

  Конфигурацијава ќе се склопува изгледа некаде јануари, па ми треба предлози/менување.
  Хард диск/тастатура/глушец/монитор имам.

  Благодарам.

  PS: Гледав и интел, и некако ме бендисува Anhoch PC Market Online - CPU Intel Core i5-9400F Coffee Lake Six Core 2.9GHz LGA 1151 9MB BOX w/o Graphics

  Чекам предлози сепак, секаква промена е добредојдена :)
   
  Последна промена: 24 oктомври 2019
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,389
  948
  8 Декември 2009
  Доколку е за гејминг или кежуал работа, немаш потреба од nvme ссд, ќе те фати нешто поефтино што можеш да ги инвестираш во поквалитетно напојување пример.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  За истите пари имаш i5 9400f за кој искрено мислам за игри е подобар и башка е 6 јадрен.Ф серијата е поевтина пошто нема интегрирарана графичка а тоа бе ти треба секако.јас го имам i5 9400f i сум презадоволен, играм игри како bf5 na max seting so DXR i фрејмовите не паднаа под 65 фпс така да нема некој ботелнек и да ртх 2060 игра игри со раутрејсинг на 1080п без проблем.
  Јас ти советувам i5 9400f и најевтиното ссд од 240гб плус хд 1тера за штобповеке пари да ти осранат за графичка. Би ти препорачал настаро да бараш gtx 1660 ili 1660ti . Nisto побрзо од тоа не ти треба за 1080p gejming na high seting za grafika duri i kaj najzahtevnite igri.
  Za ploca zemaj najevtinata koja poddrzava i5 9400f, ne tи треба скапа плоча воопшто.напојување до 2500 ден 500 w така да што повеќе пари да ти останат за подобра графичка.
   
  Последна промена: 24 oктомври 2019
  На Dimitar77, Necromancer, MadBuldog и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  975
  668
  1 Јуни 2016
  Фала дечки на одговорите.
  Ако може уште некое мислење, па да се менува кошничката отпосле.
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Само да знаеш ако е за гејминг nvme вс ssd sata нема драстична разлика. Со најевтино ссд игрите тераат многу брзо.гледај прво што појака графичка да купиш па процесор а друго не е толку битно за гејминг. Луге купуват од мерак скапи матични и слично.intel i5 9400f ти е доволен за гејминг и доста е брз за цената.Иста цена е ко рајзен 3500 а i5 9400f e 6 jadren. 4 јадрени процесори денес за гејминг не би купувал искрено.
   
  На Rukfash и mihovkris им се допаѓа ова.
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  975
  668
  1 Јуни 2016
  Планирам RX 580ка на старо да земам за графичка. Имам веќе EVO 850, може додатно некое да земам за OS само.
  Фала ти.
  Него, интелот нема да трпи од тоа што платформата побрзо им старее неголи на Ryzen?
   
 7. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Ако купуваш 580ка на старо гледај да има гаранција.
   
  На gOJDO и dLt-Ed им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,996
  12,358
  23 Јануари 2008
  Манга
  Фино е да има гаранција, ама затоа и цената ќе и биде повисока. Генерално до сега сум видел многу малку прегорени RX580-ки, од кои половина биле користени во домашни услови за гејминг, а а другата половина за мајнинг во нечовечки услови (во мали подрумски сауни полни со прашина).

  Јас би препорачал пред се да се обрне внимание на тоа во какви услови е експлоатирана картичката и без оглед на гаранција доколку е во лоши услови(експлоатирана на високи температури) да се избегне.
   
  На mihovkris и Uber- им се допаѓа ова.
 9. TIG@R

  [email protected]
  Intern

  28
  32
  6 Април 2013
  Машко
  Штом ставаш помоќна графичка не иди со овој cpu ryzen 5 3400G, не ти треба со интегрирана. За куќиштето за тие пари сите кинези се исти само јас би одел варијанта psu да биде доле. На ова мислам дека е горе.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 31 oктомври 2019
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  975
  668
  1 Јуни 2016
  Горе е, да. Куќиштето е subject of change, ова ми падна во око од прва, но може и да се смени, сепак има време.
  Благодарам.
   
 11. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Никогаш нема да знаеш колку време меморијата била оверклокувана до граница на пукање.

  Ако разликата помеѓу со и без гаранција е 1500мкд, што би одбрал?
   
  Изменето од модератор: 31 oктомври 2019
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,306
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Без гаранција.
  Само зашто има гаранција не значи дека ќе функционира повеќе.
   
 13. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Но и дека кје ти ја заменат во гарантен рок.
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,306
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  А кога ќе помине гарантниот рок?
  Графичките и нивната долговечност зависат од многу фактори.
  Во мајнинг се зависи кој алгоритам се користи. Ако се користи DAG алгоритам кој е мемориски интензивен, поголема е шансата да мемориските чипови отидат, но и за тоа има фактори како волтажа и сл.
  Затоа не можеш да се ослониш на гаранција само, зашто има случаеви кафе гаранцијата нема да ти помогне
   
 15. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Не пишувам паушално. Последнава година имам сменето под гаранција преку 30 графички и уште толку испратено кај Маниту оти немале.
   
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,306
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Па ништо не трае вечно другар. Се зависи до корисникот како ја користел и волтажа. Јас секогаш сум преферирал 850-880 мв на јадро и меморија со намалена фрекфенција.
  Од 2017 копам, само 3 графички ми се имаат расипано од 40. Другите што сум ги продал никој не ми ги вратил, иако немале гаранција.
   
 17. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Така е. Сепак јас би дал екстра 1500мкд за 580ка доколку има уште барем 6 месеци гаранција.
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,996
  12,358
  23 Јануари 2008
  Манга
  Колку % расипани графички картички си видел и колкуи од нив имале проблем со расипана меморија?


  Релативно голема доплата е 1500 денари за 6 месеци гаранција на половна RX580.
   
 19. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  319
  183
  5 Февруари 2016
  дај 1500 ( 7500 денари ) ја давам Sapphire Nitro + RX580 8GB со 6 месеци од мене гаранција
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Сакаш замена за Sapphire 390 8GB?
   
 21. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  911
  453
  5 Јуни 2007
  Машко
  Зашто на секоја ваква тема се препуцавате? Секој пат се едно исто ЛОЛ
   
 22. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  60
  69
  23 Август 2017
  Машко
  Во право си, забега муабетов.
  Да се вратиме на суштината на темава, има ли некој искуство со бандлите од Али - 1366 сокет и ксеон?
   

Сподели

Вчитување...