1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од draey, 25 Декември 2013.

 1. draey

  draey
  Gaining Experience

  186
  219
  15 Јануари 2010
  Ми треба конфигурација за дете на возрат 13 - 14 години, главна намена фејсбук и лајт гејминг. Расположливи средства до 20к без монитор. Направив една конфигурација па ми треба вашата проценка.

  - ASUS GT640-1GD3 - 4,590
  - Intel i3-3220 3.30GHz - 6,199
  - MB Gigabyte B75M-D3H LGA1155 - 3,365
  - DIMM 4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 HyperX Blu- 2,190
  - HDD 3.5" 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm WD10EZEX - 3,310

  Останато напојување, куќиште и оптички уред околу - 2,000
  Вкупно 21, 560 денари.

  Предлози, измени и мислење за конфигурацијата.
  Фала :)


   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Прво: Не ти треба и3ка. Земи Пентиум и заштеди 3000.
  Второ: Се што е испод GT 650 и HD7750 јас не го рачунам за дискретна графичка. Земи ги заштедените 3000 денари и инвестирај ги во R9 260 и слично.
  Трето: Не штеди на најбитната компонента - напојувањето. 2000-ки едвај стигаат за саглам напајање, а камоли и за куќиште и цд драјв.
   
  На poljakot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,066
  1,375
  17 Јуни 2009
  Машко
  Се што е испод 650 и HD7750 Не го сметаш за графичка? Многу високо мислење си имал за графичките. :) Според мене тоа се сосема доволни графички.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,502
  4 Септември 2008
  1. 7750 од Мебис - далеку побрза, иста цена.

  2. Pentium G3220 од Мебиус, повеќе од доволен.

  3. Матична

  4. Рам > 4GB DDR3 во Мебиус е најефтин - сингл плочка, за да можете да апгрејдувате во иднина.

  5. HDD

  6. PSU

  7. Case - нека ти вградат кулер на страничната врата, за додатно ладење...некои 300 денари кажи им, ќе помоне да се лади чипсетот и матичната - како и мемориите затоа што тоа куќиште е од тенок лим, летно време ќе биде лошо.

  Тоа е тоа...

  Неговото мислење е на место, или се зима карта од класата која ја наведе или се иде со интегрирана карта, затоа што тие под нив се 2/3 пати поспори за 1000 денари разлика - не вредат. Графичките кои ги викаш доволни, се прават само за да даваат слика - за домашни кина, т.е. колку за да даваат слика, интегрираните карти го прават потполно истото, за ич пари.
   
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 6. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Извини што упаѓам вака :D
  Дане имаш случајно такво напојување тестирано !?
  Пошто се интересирав одамна за куќиштето, ама не знаев што напојување е(колку е асално)
   
 7. draey

  draey
  Gaining Experience

  186
  219
  15 Јануари 2010
  Од прилика вака би изгледала конфигурацијата :

  ASUS HD7750-1GD5-V2 - 4.990
  CM-Chassic K350 - 3.499
  MB Gigabyte H81M-S1 LGA1150 - 2.685
  Intel Pentium Dual-Core Processor G3220 - 3.275
  HDD 3.5" 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm WD10EZEX - 3.310
  DIMM 4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 HyperX Blu - 2.190
  DVD RW +/- Samsung 24x Black SATA SH224 - 910

  Ќе тера конфигурацијата со напајањето што оди со куќиштето, бидејќи и вака е пречекорен буџетот.
  Да е до мене би одел со уште убаво напајање од CM, ама тоа е.
  Фала на сите за советите :)
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  500w, realni 400w spored mene, napajanjeto e top, t.e kukiste + napajanje momentalno cenata e best bye
   
 9. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  Po krs napojuvajne od kujkisteto na K350 nema buci kako traktor 3 dosega gi iam videno i pokristeno i plus od tie 500W prasjne dali 300W se realni moze se i fazla ama epten e nestabilno
   
 10. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Важно иде со 5 години гаранција,и е далеку подобар избор од Хантол,Делукс,Гембирд и слично..
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  e da si mi ziv i zdrav, potpolno se slaga. Sto sakate be za 3000 denari i ova e mnnogu sto go nudat
   
 12. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  3000 den ne se malku za vo mk. Bitno kujkiste e OK zdravo e ima dobar protok los kabel menacmet na faca arno e
   
 13. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Ке бучи сигурно ако не е чистено 1000 години, п.с кулер е :D
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,502
  4 Септември 2008

  Ако се земе во предвид дека куќиштето сигурно вреди едно 2.500 денари, добра зделка е...
   
 15. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,502
  4 Септември 2008
  Па подобро е од Elite, а Elite ~ 2300.
   

Сподели

Вчитување...