1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мислење за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dramallama, 24 Јануари 2013.

1. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

366
    259
    24 Јануари 2013
    Машко
    Глеам дека стариов компјутер дише на шкрги више, му ја извадив маста едно 4-5 години, па викам време е да се подновам. Ако може мислење за следново:

MB: Gigabyte Z77-DS3H
    CPU: Intel i5-3470
    RAM: 2x4GB Kingston HyperX Genesis
    GPU: Gigabyte Geforce GTX 650 Ti OC 2GB
    PSU: Cooler Master Silent Pro M 500W
    HDD: Имам од стариов компјутер WD Caviar Green 1TB (знам дека е спор, ама слабо кеш моментално да надградувам тоа, а камо ли SSD :))
    Куќиште: Сеа за сеа ова од дедо Ное што ми е Delux, шо го имаше по сите играчници, понатака планирам Corsair 300R.

Намената ќе биде лајт гејмање, секојдневна работа, чат пат Visual Studio, и некои не толку захтевни работи. Фала однапред.

На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,119
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Буџет ?
    Инаку 300R ти е многу јако кукиште за тие пари, да си го земеш тоа.

3. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

366
    259
    24 Јануари 2013
    Машко
    Освен процесор се' друго ми е купено. Не ми се даваше ништо повеќе за деловите (колку што им се цени по нашиве салони, нели). Чисто прашувам генерално мислење, и некој ако има иста (или скоро иста) конфигурација, да сподели искуства со... истата. :D

4. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

838
    1,778
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Има доволно мислења (искуства) споделено за конфигурации, за компоненти одделно...само треба да прочепкаш по темите и ќе најдиш. Исто така ќе најдиш и вакви теми, чисто онака, колку за фалење :)
    А ако сакаш мислење за конфигурацијата, еве јас ќе ти кажам. за потребите кои ги наведе погоре, ок ти е конфигурацијата.

5. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,713
    30 Мај 2010
    Процесор земи К, за секој случај.

6. Mao

Mao
    On your way to fame

1,150
    702
    5 Јуни 2007
    Машко
    dramallama kolku $$$ davash za mojot 3570K? Sakam i7 da si zeam

7. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

366
    259
    24 Јануари 2013
    Машко
    Па искрено, не планирам сеа да зимам К, 3470 ми е сосема доволно. Фала на понуда во секој случај.

8. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,237
    3,617
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Супер ти е конфигурацијата, ама и јас би ти предложил К процесор. Си земал Z77 плоча, би било фино да ја искористиш со К процесор, ако не сега, можеби понатаму ќе си играш со клокови и да извадиш повеќе од конфигурацијата.

Кај брат ми го инсталирав истиот процесор, само со B75 чипсет и цепа одлично. Понудата на KOXAKI може да ти испадне иста цена како 3470, претпоставувам има гаранција и се е во ред. Лично, би го земал тој наместо 3470, ама твоја е конечната одлука. Со среќа да си го користиш компјутерот, како и да е.

На bate mile му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,713
    30 Мај 2010
    Имаш плоча која може да издржи некој клок, затоа не штеди на процесор и земи K.
    За една година сигурно ќе сакаш да го клокнеш.

10. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    304
    26 Јануари 2012
    poubo zemi ATI 7850 malku e poskapa no e posalam od GTX 650 TI barem e 256 bitna ili ATI 6850 ako ja ima i taa ke bide podobra od ovaa sto si ja odbral i poeftina ili ako sakas NVIDIA baraj GTX 560 isto pari se

11. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

366
    259
    24 Јануари 2013
    Машко
    Размислував многу за ова, ама стварно моментално не ми се даваат 50 евра плус за нешто што у блиска иднина нема да го користам. А башка, и да не земам сега К процесор, ќе земам понатаму заедно со некоја посаглам матична, а оваа конфигурација ќе иде кај брат ми како и да е. Ваљда ќе работам до тогаш и ќе капнува по некоја паричка колку толку. :D
    Некако сум фан на Nvidia, не знам зашто, а 560 не можев да најдам, имаше само Afox во Сет, малце ми беше мех...

Сподели

Вчитување...