1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dramallama, 24 Јануари 2013.

 1. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Глеам дека стариов компјутер дише на шкрги више, му ја извадив маста едно 4-5 години, па викам време е да се подновам. Ако може мислење за следново:

  MB: Gigabyte Z77-DS3H
  CPU: Intel i5-3470
  RAM: 2x4GB Kingston HyperX Genesis
  GPU: Gigabyte Geforce GTX 650 Ti OC 2GB
  PSU: Cooler Master Silent Pro M 500W
  HDD: Имам од стариов компјутер WD Caviar Green 1TB (знам дека е спор, ама слабо кеш моментално да надградувам тоа, а камо ли SSD :))
  Куќиште: Сеа за сеа ова од дедо Ное што ми е Delux, шо го имаше по сите играчници, понатака планирам Corsair 300R.

  Намената ќе биде лајт гејмање, секојдневна работа, чат пат Visual Studio, и некои не толку захтевни работи. Фала однапред.
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Буџет ?
  Инаку 300R ти е многу јако кукиште за тие пари, да си го земеш тоа.
   
 3. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Освен процесор се' друго ми е купено. Не ми се даваше ништо повеќе за деловите (колку што им се цени по нашиве салони, нели). Чисто прашувам генерално мислење, и некој ако има иста (или скоро иста) конфигурација, да сподели искуства со... истата. :D
   
 4. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Има доволно мислења (искуства) споделено за конфигурации, за компоненти одделно...само треба да прочепкаш по темите и ќе најдиш. Исто така ќе најдиш и вакви теми, чисто онака, колку за фалење :)
  А ако сакаш мислење за конфигурацијата, еве јас ќе ти кажам. за потребите кои ги наведе погоре, ок ти е конфигурацијата.
   
 5. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Процесор земи К, за секој случај.
   
 6. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  dramallama kolku $$$ davash za mojot 3570K? Sakam i7 da si zeam
   
 7. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Па искрено, не планирам сеа да зимам К, 3470 ми е сосема доволно. Фала на понуда во секој случај.
   
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,237
  3,617
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Супер ти е конфигурацијата, ама и јас би ти предложил К процесор. Си земал Z77 плоча, би било фино да ја искористиш со К процесор, ако не сега, можеби понатаму ќе си играш со клокови и да извадиш повеќе од конфигурацијата.

  Кај брат ми го инсталирав истиот процесор, само со B75 чипсет и цепа одлично. Понудата на KOXAKI може да ти испадне иста цена како 3470, претпоставувам има гаранција и се е во ред. Лично, би го земал тој наместо 3470, ама твоја е конечната одлука. Со среќа да си го користиш компјутерот, како и да е.
   
  На bate mile му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Имаш плоча која може да издржи некој клок, затоа не штеди на процесор и земи K.
  За една година сигурно ќе сакаш да го клокнеш.
   
 10. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  poubo zemi ATI 7850 malku e poskapa no e posalam od GTX 650 TI barem e 256 bitna ili ATI 6850 ako ja ima i taa ke bide podobra od ovaa sto si ja odbral i poeftina ili ako sakas NVIDIA baraj GTX 560 isto pari se
   
 11. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Размислував многу за ова, ама стварно моментално не ми се даваат 50 евра плус за нешто што у блиска иднина нема да го користам. А башка, и да не земам сега К процесор, ќе земам понатаму заедно со некоја посаглам матична, а оваа конфигурација ќе иде кај брат ми како и да е. Ваљда ќе работам до тогаш и ќе капнува по некоја паричка колку толку. :D
  Некако сум фан на Nvidia, не знам зашто, а 560 не можев да најдам, имаше само Afox во Сет, малце ми беше мех...
   

Сподели

Вчитување...