• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за конфигурација? Што да сменам?

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Имам конфигурација, која ми е купена пред некоја година и полека, полека со тек на време си ја средив т.е додадов рам, ново куќиште, ставив нов хдд и ссд итн.

Конфигурацијата е следна:
Матична: MSI H97
Процесор: Intel I5 4460
Графичка: MSI N750TI TF 2GD5/OC - верзијата со 2 кулери
Рам: 16гб

Исто така имам ново напојување и куќиште т.е ова

Генерално компјутерот за секојдневна употреба, играње игри е океј. Ама гледам дека на поновите игри веќе не е тоа тоа и претпоставувам главен проблем е графичката.
Дали со нов процесор+матична и рам до кај 20.000 плус графичка би можел нешто подобро да добијам од ова?

Благодарам! :)
 
Последна промена:

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
164
128
Би ја продал оваа конфигурација? Ако да, колку витамини?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Секако дека со понова генерација, матична, рам, процесор и графичка ќе добиеш подобро. Само за 20.000 можеш да купиш или цела платформа (CPU+RAM+MB) или само графичка на старо, двете заедно неможеш во тој буџет.
Имаш варјаната да ја продадеш акутелнава платформа со се графичка би добил некој 12к да додадеш 20к и со вкупен буџет од 32к да бараш на старо (580 4GB само ова ќе те кошта некаде 14к) со остатокот 18к или платформа на база на i5 од 9-11 генерација или платформа на база на Ryzen 3600/2600x.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
451
1,054
Битола
Компјутерот ти е добар за гледање филмови,музика и некоја игра како ГТА Сан Андреас ЦС-го и други кои се постари т.е во времето кога никна 4th gen на интел.
За моменталните игри да ги играш без проблем би ти го препорачал следните делови:

intel Core i5 10400f
Asus H410m-k
Ram Corsair/Kingston 2x8
------------------------
AMD Ryzen 5 3600
Gigabyte B450m-DS3H v2
Ram Corsair 3200mhz 2x8 GB
Едит:
Заборавив на графичката...
со тој буџет од 20 000 можеш само да земеш комбо MB CPU RAM,за графичка во ова лудо време ќе треба да доплатиш плус 14к за да земеш nvidia 1060 3GB/RX 580 4GB
 
Последна промена:

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Би ја продал оваа конфигурација? Ако да, колку витамини?
Сеуште размислувам, не сум сигурен. Можеби околу нова година.

Секако дека со понова генерација, матична, рам, процесор и графичка ќе добиеш подобро. Само за 20.000 можеш да купиш или цела платформа (CPU+RAM+MB) или само графичка на старо, двете заедно неможеш во тој буџет.
Имаш варјаната да ја продадеш акутелнава платформа со се графичка би добил некој 12к да додадеш 20к и со вкупен буџет од 32к да бараш на старо (580 4GB само ова ќе те кошта некаде 14к) со остатокот 18к или платформа на база на i5 од 9-11 генерација или платформа на база на Ryzen 3600/2600x.
Секако би ги продал матичната, графичка, процесор се комплет.
Би сакал и AMD процесор да ставам, ама не сум запознаен со моделите па затоа и отворив тема.

Компјутерот ти е добар за гледање филмови,музика и некоја игра како ГТА Сан Андреас ЦС-го и други кои се постари т.е во времето кога никна 4th gen на интел.
За моменталните игри да ги играш без проблем би ти го препорачал следните делови:

intel Core i5 10400f
Asus H410m-k
Ram Corsair/Kingston 2x16GB
------------------------
AMD Ryzen 5 3600
Gigabyte B450m-DS3H v2
Ram Corsair 3200mhz 2x16 GB
Компјутерот работи добро.
Дури и Forza Horizon 5 на Medium ја играм со стабилни 60fps. Сепак, мислам дека ми е време да го надоградам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@Антониј.К почекај до Фебруар другарче, работите драстично ќе се сменат. Разбираме дека сега околу празнициве расположението е такво, интересно за шопинг ама ситуацијата сега е жалосна. До Фебруар ќе паднат цените и на АМД и на Интел платформите но не и на графичките. Тогаш ќе дискутираме што е во моментот најдобра комбинација за парите. Сега за сега Интел е изгубен скроз, а АМД е скап. Во Фебруар ќе поефтинат и старите платформи на Интел а ќе поефтинат и моменталните на АМД.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Секако би ги продал матичната, графичка, процесор се комплет.
Би сакал и AMD процесор да ставам, ама не сум запознаен со моделите па затоа и отворив тема.
Ако си решил сега да правиш upgrade, најди прво соодветна графичка (гледај да платиш по колку толку помалку безобразна цена, пошто секако ќе биде безобразна) па после ќе му ја мислиш за процесор.
За процесот, идеално е Ryzen 3600 ама ако неможеш да најдеш или се прескапи иди на Intel 10-12 генерација особено ако ти е претежно или само за гејминг.

EDIT : @Astro може подетални информации за цените во фебруари, ова ми е новина, за графичките си знам... за жал.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
@Антониј.К почекај до Фебруар другарче, работите драстично ќе се сменат. Разбираме дека сега околу празнициве расположението е такво, интересно за шопинг ама ситуацијата сега е жалосна. До Фебруар ќе паднат цените и на АМД и на Интел платформите но не и на графичките. Тогаш ќе дискутираме што е во моментот најдобра комбинација за парите. Сега за сега Интел е изгубен скроз, а АМД е скап. Во Фебруар ќе поефтинат и старите платформи на Интел а ќе поефтинат и моменталните на АМД.
Не е нож под грло да се смени оваа конфигурација. Мене ми врши одлична работа, ама скроз онака се сетив сега дека сакам да ја сменам, па реков да отворам тема.
Секако тоа би било наредна година. Ќе видиме... ќе биде активна темава.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
164
128
@Антониј.К почекај до Фебруар другарче, работите драстично ќе се сменат. Разбираме дека сега околу празнициве расположението е такво, интересно за шопинг ама ситуацијата сега е жалосна. До Фебруар ќе паднат цените и на АМД и на Интел платформите но не и на графичките. Тогаш ќе дискутираме што е во моментот најдобра комбинација за парите. Сега за сега Интел е изгубен скроз, а АМД е скап. Во Фебруар ќе поефтинат и старите платформи на Интел а ќе поефтинат и моменталните на АМД.
Истиов (сличен) муабет се врти веќе 5 години. Единствено што ќе падне во фебруари ќе биде куповната моќ на поединци.
Ако стварно поефтини, добиваш пиво и силбо геврек.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,122
1,689
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Имам конфигурација, која ми е купена пред некоја година и полека, полека со тек на време си ја средив т.е додадов рам, ново куќиште, ставив нов хдд и ссд итн.

Конфигурацијата е следна:
Матична: MSI H97
Процесор: Intel I5 4460
Графичка: MSI N750TI TF 2GD5/OC - верзијата со 2 кулери
Рам: 16гб

Исто така имам ново напојување и куќиште т.е ова

Генерално компјутерот за секојдневна употреба, играње игри е океј. Ама гледам дека на поновите игри веќе не е тоа тоа и претпоставувам главен проблем е графичката.
Дали со нов процесор+матична и рам до кај 20.000 плус графичка би можел нешто подобро да добијам од ова?

Благодарам! :)
Продај графичката и земи RX 570/580 до кај 7/8К. Со тоа ќе го извечеш максимумот од таа конфа. Имаш underpowered GPU и со споменатиов апгрејд добиваш 120-150% fps boost. Доволно за да изиграш све до 2020 на 1080p/high и ќе ти послужи за 2021/2022 1080p/low
Во меѓувреме збирај пари за комплетно нов build и надевај се на стабилизирање на ИТ пазарот во некоја поблиска иднина.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е нож под грло да се смени оваа конфигурација. Мене ми врши одлична работа, ама скроз онака се сетив сега дека сакам да ја сменам, па реков да отворам тема.
Секако тоа би било наредна година. Ќе видиме... ќе биде активна темава.
Не се брзај, не е сега моментот.
Мислењето е автоматски споено:

Истиов (сличен) муабет се врти веќе 5 години. Единствено што ќе падне во фебруари ќе биде куповната моќ на поединци.
Ако стварно поефтини, добиваш пиво и силбо геврек
Во Фебруари опаѓа куповната моќ во просек во светот и тогаш хардверот е најефтин. Дополнително, АМД ќе претстави 3D Cache генерација на процесори, а Интел во својот очај ќе притиснат свеживо и диво да им заживее Алдер лејк што значи 11-та генерација ќе паѓа со цена, исто така и АМД.
Мислењето е автоматски споено:

Продај графичката и земи RX 570/580 до кај 7/8К. Со тоа ќе го извечеш максимумот од таа конфа. Имаш underpowered GPU и со споменатиов апгрејд добиваш 120-150% fps boost. Доволно за да изиграш све до 2020 на 1080p/high и ќе ти послужи за 2021/2022 1080p/low
Во меѓувреме збирај пари за комплетно нов build и надевај се на стабилизирање на ИТ пазарот во некоја поблиска иднина.
RX 570 е далеку од 1080p high, единствено била пред години. Со оглед на тоа дека нема здрави 570 и 580-ки на пазаров, тоа е тешка мачка во вреќа, риски рулет со двоцефка.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,045
Скопје
Продај графичката и земи RX 570/580 до кај 7/8К. Со тоа ќе го извечеш максимумот од таа конфа. Имаш underpowered GPU и со споменатиов апгрејд добиваш 120-150% fps boost. Доволно за да изиграш све до 2020 на 1080p/high и ќе ти послужи за 2021/2022 1080p/low
Во меѓувреме збирај пари за комплетно нов build и надевај се на стабилизирање на ИТ пазарот во некоја поблиска иднина.
„земи RX 570/580 до кај 7/8К„ ? Кај се зимаат за 7/8к да идам ја 5-6 да земам?
Мислењето е автоматски споено:

Сеуште размислувам, не сум сигурен. Можеби околу нова година.


Секако би ги продал матичната, графичка, процесор се комплет.
Би сакал и AMD процесор да ставам, ама не сум запознаен со моделите па затоа и отворив тема.


Компјутерот работи добро.
Дури и Forza Horizon 5 на Medium ја играм со стабилни 60fps. Сепак, мислам дека ми е време да го надоградам.
Иначе ако ја продадеш и дособереш - имам солидно ПЦ да понудам тука

 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,122
1,689
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
„земи RX 570/580 до кај 7/8К„ ? Кај се зимаат за 7/8к да идам ја 5-6 да земам?
Мислењето е автоматски споено:


Иначе ако ја продадеш и дособереш - имам солидно ПЦ да понудам тука

Јас само давам мислење и совет..9К проценка давате на форумов.
Да не излезе некој како тебе да го коле со 12.000ден. за RX 570.
Тоа што си во дискусијава од чист финансиски аспект си е друго гледање на работите.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,045
Скопје
Јас само давам мислење и совет..9К проценка давате на форумов.
Да не излезе некој како тебе да го коле со 12.000ден. за RX 570.
Тоа што си во дискусијава од чист финансиски аспект си е друго гледање на работите.
Мислам ако секој буквално секаде си продава 570/580 ки за од 12-15к тогаш толку и е реалната цена во моментот. Стварно незнам каде има човек денес што би продал по 7-9к ? Не викам дека е фер и дека така треба - ама моментално е така - и немојте ни да се надевате по таа цена да купите..
(а дека можеше да се ринат со лопати по 4-5к - можеше ...)

А за финансиски аспект - јас не препродавам нешто поскапо од набавна - исправен компјутер по 30-40% поефтино од продавница - што сам сум го купил - со сметки и гаранција - еднаш во 5 год продавам. А он што сака да го продаде компјутерот - мислиш ќе ги „гали„ со цени - или ќе го донира ?
 
Последна промена:

Paskal89

Intern
30 ноември 2018
3
2
Моментално најдобро и најисплатливо е да направиш промена на процесор:
Продади Intel I5 4460 за 2800-3000 ден
Најди Intel I7 4790 за 5000 ден
Прати огласи и приоритет да ти биде графичка карта. Кога ќе најдеш графичката , тогаш можеш да менуваш платформа .

Зошто ако сега ја смениш целата платформа ,пак тешко ќе најдеш графичка.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
82
81
Не се брзај, не е сега моментот.
Мислењето е автоматски споено:


Во Фебруари опаѓа куповната моќ во просек во светот и тогаш хардверот е најефтин. Дополнително, АМД ќе претстави 3D Cache генерација на процесори, а Интел во својот очај ќе притиснат свеживо и диво да им заживее Алдер лејк што значи 11-та генерација ќе паѓа со цена, исто така и АМД.
Мислењето е автоматски споено:


RX 570 е далеку од 1080p high, единствено била пред години. Со оглед на тоа дека нема здрави 570 и 580-ки на пазаров, тоа е тешка мачка во вреќа, риски рулет со двоцефка.
Без разлика какви процесори ќе претстават, мислите дека на пример ryzen 5 3600 што моментално во анхоч го нема на залиха а во сетек е 14,399 денари со клуб цена, магично ќе падне на 8,000 денари нов?

За графичкиве да не дискутираме, ќе почнат пак да носат 2060-ки ќе се продаваат како нови.. Останати компоненти мање више иста цена реално.


Едит: поентава на коментаров е, ако си во план да си склопуваш сам склопи си што и да мислиш во твојот одреден буџет дека би ти траело Х години.

Во смисла буџет од 18к за да ми трае хардверот 3 години (карикирам).

Ако не почнеш нема ни да го направиш.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Без разлика какви процесори ќе претстават, мислите дека на пример ryzen 5 3600 што моментално во анхоч го нема на залиха а во сетек е 14,399 денари со клуб цена, магично ќе падне на 8,000 денари нов?

Јас имам впечаток дека барем ти разбра што напишав? Не сега, туку по 3-4 месеци, дури и напишав од која причина, не знам што не е јасно?
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
82
81
Јас имам впечаток дека барем ти разбра што напишав? Не сега, туку по 3-4 месеци, дури и напишав од која причина, не знам што не е јасно?
Разбрав да, ама ни тогаш нема цените да паднат драстично, тоа е поентата.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
Имам конфигурација, која ми е купена пред некоја година и полека, полека со тек на време си ја средив т.е додадов рам, ново куќиште, ставив нов хдд и ссд итн.

Конфигурацијата е следна:
Матична: MSI H97
Процесор: Intel I5 4460
Графичка: MSI N750TI TF 2GD5/OC - верзијата со 2 кулери
Рам: 16гб

Исто така имам ново напојување и куќиште т.е ова

Генерално компјутерот за секојдневна употреба, играње игри е океј. Ама гледам дека на поновите игри веќе не е тоа тоа и претпоставувам главен проблем е графичката.
Дали со нов процесор+матична и рам до кај 20.000 плус графичка би можел нешто подобро да добијам од ова?

Благодарам! :)
Го бираш историски најлошиот период за правење апгрејд. Искрено не ни знам шо да ти предложам пошо сите опции се тотално срање.

Ако пцто не ти е само за играње и правиш продуктивни работи со него, чекај до наредна година зен4 и раптор лејк кога ќе испаднат, тогаш би имал прилика за солидна платформа или да купиш постара платформа поевтино.
Моментално е идиотски и тешко да апгрејдаш до ддр5/12900к (особено во македонија), ам4 е на смртна постела заедно со останатите шинтел платформи.

Во никој случај не апгрејдај само платформа доколку го правиш тоа за гејминг (освен ако си примарно валорант/цсго играч и планираш да купуеш 144hz монитор).
Една варијанта е да апгрејдниш графичка а да го задржиш остатокот од системот, пример настаро 1070ка/1660ти или најпожелно 2060 ако најдиш за околу 27-31к, ќе те истурка барем за 60фпс low/medium 1080p ААА гејминг пост 2021. Оваа варијанта е глупа идеа.

Друга глупа идеа е да ја продадеш моменталнава конфигурација, да собереш околу 55-60к и да купиш лаптоп со 3050/ti или десктоп со рајзен 3600/и5 10400f и настаро графичка во рангот на 1060.
Не спомнав ни една амд поларис графичка бидејќи сите се ујдосани во ригови, тие што се продаваат сами во дивината се или расипани или по 30к... а за таа сума одеа и 1070ките кои се доста помоќни.

Трет срање предлог, доколку гејмингот ти е најбитен, продај конфигурацијата и купи си PS5.

Четврт предлог (јас вака би играл), батали апгрејд/замена тотално. Уживај во тоа што го имаш и чекај до 2025 дур не стане морално да направиш апгрејд (ради прекинот на поддршка за win10). Ако маркетот се среди во меѓувреме, тогаш апгрејдни.
 

Coach

Gaining Experience
6 декември 2020
51
66
Skopje
Убаво ти пишаа да не брзаш (највпечатливо @Astro ). Почекај посекако до Феб/Март наредна година каде треба неколку работи да се случат. Btw треба и набрзо да заврши bullrun-от кај копачите па за очекување е да имаш нешто подостапни и поефтини (не премногу ама сепак) половни графички.
Јас лично би земал Ryzen (5600x (може не влага баш во буџет ама да го спомнам) или бар 3600x) и некоја 8ГБ GPU. RX580 ќе ти заврши работа за повеќето игри (за пристојни пефромансиna 1080p, да не бараш high fps @ 1440p &144Hz)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно