• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за HP Compaq 6820s notebook?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Планирам да го купам овој лаптоп. Ме интересира дали некој го има за да ми каже мислење или да ми предложи подобра алтернатива. Битно ми е да е 17" монитор и приближно јака конфигурација.

Линк: http://www.nevada.com.mk/pd-1557231450.htm?categoryId=306

Тханкс
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Во Македонија многу тешко е да најдеш добра 17''. Или се со прејака конфигурација и прескапи или со слаб процесор.

@Kupe3 во таа конфигурација не ми се свиѓа процесорот, некако слаб ми е.

Со среќа во потрагата и пази само на тежината, да е околу 3кг, како 15.4'', немој да згрешиш да земиш од оние од 5-7кг, премногу се тешки за носење.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не сум ја приметил темава до сега, па се надевам дека не е доцна.
Како прво, се работи за одличен лаптоп со одлични перформанси. Разликата помеѓу Core Duo и Core 2 Duo тешко дека ќе ја осетиш. Доаѓа со 1 GB RAM - додај уште 1 GB и на коњ си.
Овој лаптоп имав прилика да го инсталирам и да го испрбам и лично ми се допадна. Има тастатура со посебен нумерички дел, 17" wide екран, не е тежок за носење (околу 3 кг).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Не сум ја приметил темава до сега, па се надевам дека не е доцна.
Како прво, се работи за одличен лаптоп со одлични перформанси. Разликата помеѓу Core Duo и Core 2 Duo тешко дека ќе ја осетиш. Доаѓа со 1 GB RAM - додај уште 1 GB и на коњ си.
Овој лаптоп имав прилика да го инсталирам и да го испрбам и лично ми се допадна. Има тастатура со посебен нумерички дел, 17" wide екран, не е тежок за носење (околу 3 кг).
Баш пред неколку часа разговарав со „Невада“. Го резервирав и ќе го земам во понеделник изгледа. И јас одлучив да одам со 2ГБ рам. Побитно ми беше да е 17“ отколку да има нешто појак процесор
 
M

Mr.Alien

Гостин
Со среќа да си го користиш. Нема да се покаеш, ти гарантирам.
И секако, постирај впечатоци. :bravo:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Разликата помеѓу Core Duo и Core 2 Duo тешко дека ќе ја осетиш.
Не е Core Duo, туку Core2 Duo со малку кеш, кој се вика Pentium Dual Core. Тоа значи дека ако сака, некогаш може да си го надгради процесорот за подобар.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Муабетот е за Core Duo (Yonah јадро) и Core 2 Duo (Merom јадро) за лаптоп, ако не си ја сватил поентата.
Инаку, за разликите на Core 2 Duo и Pentuim Dual Core имам постирано многу одамна. А тие разлики ми се многу добро познати, btw.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Муабетот е за Core Duo (Yonah јадро) и Core 2 Duo (Merom јадро) за лаптоп, ако не си ја сватил поентата.
Инаку, за разликите на Core 2 Duo и Pentuim Dual Core имам постирано многу одамна. А тие разлики ми се многу добро познати, btw.
Може линк до постот? Пребарав, ама има многу постови и тешко да го најдам баш твојот.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пишувано е во неколку постови. Кажи што те интересира конкретно, па ќе ти пишам, сакаш овде, сакаш на маил.......
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Пишувано е во неколку постови. Кажи што те интересира конкретно, па ќе ти пишам, сакаш овде, сакаш на маил.......
Главно ме интересира разлика во перформанси, односно дали има видлива разлика при реална работа. Јас побарав 6280ѕ со појак процесор, ама немаат. Би сакал да знам дека не пропуштам многу со земањето на овој :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Накусо:

Core Duo процесорот кој е во овој лаптоп има 533 MHz FSB и 2 MB L2 кеш.
Од Core 2 Duo серијата, зависно од моделот, некои процесори имаат 533 MHz FSB, некои 667 а некои и 800 MHz FSB.
Колку ќе осетиш разлика во перформанси зависи што ќе работиш со лаптопот. Не е за игри, тоа е дефинитивно, но сепка, понекој стар наслов ќе го натера.

Eве ти линкови со основните спецификации на Core и Core 2 процесорите

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_2_microprocessors
http://www.intel.com/products/laptop/processors/index.htm?iid=processors_body+nb_core
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
OK. фала за информациите.
Не ми е за игри, главно за кодирање/програмирање, нешто што ќе остане за по дома, после работа :)
Сегашниот Acer Travelmate 240 (Celeron 2.4GHz, 512MB Ram) веќе не ми врши работа.. спор е веќе.

Уште едно прашање... дали имам можност за надградба на процесорот понатаму? дали сум ограничен на FSB 533MHz? Потенцијални проблеми со ладењето?

Фала уште еднаш.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не е проблем надградбата, проблем е дали ќе се нафатат на тоа таму каде што ќе го купиш компјутерот.
Но ти велам, нема да имаш реална потреба за такво нешто кога е во прашање работата која наведе дека сакаш да ја вршиш на него. Ќе ти биде сосема ОК во наредните 2-3 години.
Секако, можеш да погледнеш и во повеќе продавници низ градов (види во НЕОКОМ), можеби ќе пронајдеш 6820s и со Core 2 Duo.
Изборот е твој. Разликата во цена од Core до Core 2 подобро да ја вложиш во РАМ.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас негде ко да видов дека пишуваше Pentium Dual Core на конфигурацијата од линкот и затоа те поправив:). Изгледа нешто друго сум видел, таму убаво си пишува Core Duo.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Pentium Dual Core пишува на сајтот на Nevada кон која има линк во првиот пост, а на кој е претставен овој лаптоп. Тој/таа што ги ставал/а податоците за лаптопот на нивниот сајт направил утка, и напишал Pentium Dual Core наместо Core Duo. Случајно или од незнаење....којзнае. :D
Nevermind....битно е да му помогнеме на човекот да си го поарчи парите што покорисно :bravo:.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
ОК, фала на сите, после коментариве одлучив утре да го земам. Ќе постирам мислење/прв впечаток :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
За жал во Невада испадна дека е „out of stock“.
Ќе барам на др. место. Ако некој знае каде...нека постира овде(или веќе ова станува off-topic?)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,171
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно