1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мислење за GW2750HM

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од tomi, 1 Декември 2012.

1. tomi

tomi
    Guru

9,838
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Деновиве морам да купам по 100 пат нов монитор но сакам да одам на нешто ново на пазарот кое за мене моментално е непроверено, Се работи за моделот Benq GW2750HM кој го имаа во Anhoc по цена од 13,700 денари. Се работи за Full HD Led, кој е со резолуција 1920x1080 на 27 инчен панел, дали некој го има пробано тестирано и што мислите дали вреди за парите. Моето искуство до сега има покажано дека Benq до сега се има покажано многу добро во изработката на Монитори, доста квалитетни и со реални прикажани бои, цената според мене е доста коректна, со оглед на тоа дека по набавна цена би било и поефтино. Ми треба мислење од членови кој стварно имаат познавање од оваа област, ве молам немојте со коментарите топ е супер е :) лед е не му ја мисли. :) SaleSK, Gojdo, Psyside, Kalco, Gokica и останатите мој мили пријатели очекувам ваше мислење

2. gokica

gokica
    Модератор

8,394
    10,169
    13 Јуни 2009
    За таа цена е одлична зделка ако баш ти треба 27 инчер. Всушност една од најдобрите досега во Македонија за 27 инчер со АМVA панел.

VA панелот дава одличен контраст и црна боја. Ако не мислиш да се занимаваш со апликации кои бараат огромна прецизност и униформност на бои преку голема површина и ако не ти пречи малку гоустинг при брзи пуцачини да си го земеш штом веќе си се решил за 27-ка. Јас пре би земал DELL 2412 ама ете за промена не е лоша опција воопшто од она кое може да го прочитам:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_gw2750hm.htm

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  3. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,942
    12,241
    23 Јануари 2008
    Манга
    И јас би земал Dell 2412 наместо чаршафот Benq со пиксели поголеми од веце-плочка.
    Светлосни години се разлика во однос на квалитет на приказ и во општо.

4. psyside

psyside
    Rising Star

25,148
    25,465
    4 Септември 2008
    На хартија да, во реалноста не, освем ако не се работи за примерок калибриран во фабрика пред да се пласира на пазар, т.е. модел од повисока класа - цена.

@ Tomi, за парите мониторов е сосема солиден, 27 инчи не се за потценување, а има и супориорен панел во спроедба со било кој TN и се разбира доста добра цена. Ако големината е приоритет е добар избор, несомнено....но ако се бара максимален квалитет на приказ - оштрина, стабилност на контраст, црна боја, и сатурација на белата, правилен приказ на бои - и адекватен колор мод јас би земал 24 инчен IPS панел, тука се согласувам со Гокица.

5. tomi

tomi
    Guru

9,838
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    go imav u2412 bev prezadovolen sakam da smenam zatoa i go gledam ovoj, najmnogu poradi toa sto e 27`` ne mi smeta kasnenjeto na slika kako sto vika gokica no mnogu mi e bitno kalibracijata na boite, od philips voopsto ne bev zadovolen, contrastot na 100 po default e a boite se katastrofa posebno toa go primetiv na 24 icnite modeli momentalno koristam 22 philips i sum prezadovolen od istiot, sepak na vremeto e kupen 15.000 i se raboti sa modelot 220p koj togas bese namenet kako eden od podobrite profesionalni monitori

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  6. psyside

psyside
    Rising Star

25,148
    25,465
    4 Септември 2008
    Ќе се разочараш ако си имал U2412 со било кој друг после него што не е IPS, така да мој предлог ти е да се држиш до монитори со таков панел.

На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,942
    12,241
    23 Јануари 2008
    Манга
    Ако си бил презадоволен, зошто сакаш да го смениш?
    Во однос на U2412 апгрејд може да ти биде само U2713HM. Има подобар панел, фабрички е прекалибриран и е многу, многу добар дисплеј. Колку повеќе го користам толку повеќе го засакувам.

Има катаљарда модели на Филипс, не се сите исти. Тоа што си го користел можда било шит, но не значи дека сите нивни монитори се шит.

Монитор со TN панел како тој 220p и „професионален“ во иста реченица можат да стојат само ако има негација.Тој 220P може да бил само солиден ниско-буџетен гејмерски монитор.

8. ARMac

ARMac
    Орган

5,901
    6,588
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас откако сменив од IPS на VA панел бев пријатно изненаден од контрастот и боите. Особено црната боја. Јасно може да се препознае темно сива од црна. Да си знаеш VA панели имаат поголема латенција. Секој по свој вкус, ако си сакаш IPS панели, тогаш не е за тебе.

Што се однесува до овој монитор, има MVA варијација на панел. Го има мој другар, за цената е ок иако мислам дека 1080p е мала резолуција за 27 инчи. Нема проблем со banding/clouding/uniformity. Ако го гледаш од подалеку не би ти сметала таа резолуција. Имаш добар ривју баш за овој модел незнам дали го виде али еве ти го линкот сепак.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_gw2750hm.htm

9. psyside

psyside
    Rising Star

25,148
    25,465
    4 Септември 2008
    Armac, супериорниот приказ на црна боја важи само на статични и претежно мирни слики, доколку гледаш одреден филм, деталноста на црната боја/стабилноста на контрастот иде во неповрат, затоа подобро малце послаб контраст, но да гледаш све во темните делови од игрите/филмовите.

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,943
    4,647
    8 Април 2011
    Машко
    Искрено не сум имал искуство со VA панели,но можам да кажам дека по искуството So Dell U2312HM не би одел на друг панел,и највероватно не би одел на друга фирма,nајвероватно ако ми треба поголем би зел U2713 .Dell нудат најдобар однос цена перформанси од сите други фирми,Не дека нема подобро туку цените се преголеми а кај Dell може да се каже дека моментално цениите им се бомбона за разлика од тоа што го нудат самите монитори

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,417
    12,575
    2 Август 2012
    Машко
    Ќе купиш монотор кој е невозможно да се подеси по висина?? (вушност не се подесува никако!)
    И Dell-ов кој го користам (2412) да не се подесуваше немаше да го купам па ако сака нека биде 100 пати IPS и нека покажува CRT црна....

12. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,943
    4,647
    8 Април 2011
    Машко
    Не на сите им е толку битно подесувањето на висината и слично.

13. noviot

noviot
    Intern

60
    24
    1 Февруари 2008
    Се извинувам што одам off topic на темава, само сакав кратко мислење за u2312hm, се мислам меѓу него и LG D2343P IPS Passive 3D (двата ги има во анхоч по иста цена 11980 ден), читав по ревјуа на newegg и amazon.com дека бил доста светол на минималното подесување и дека имал видлив ghosting и lag при гејмање fps-ови. Само кратко ако можеш да пишеш твое мислење би ти бил благодарен.

14. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,943
    4,647
    8 Април 2011
    Машко
    за U2312HM? јас сум презадоволен,од ФПС фум ги играл metro2033 crysis сите делови,и други FPS игри,освен кантер,не играм кантер така да не знам колку е добар за кантер.ghosting и лаг немам видено досега на овај монитор,сега на far cry 3 приметив ghosting кога возам кола,но искрено мислам дека е тоа некој ефект од играта а не гостинг пошто сум играл и NFS па немало никаков гостинг.Имав предходно TN панел од 2 мс и не приметив разлика никаква,само подобрување во боите.Но најдобро е да си го пробаш,од панел до панел има разлика,но сепак тоа е тоа воглавно,не верувам дека ке имаш проблем но ако си во можност пробајго некаде.

На noviot му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gokica

gokica
    Модератор

8,394
    10,169
    13 Јуни 2009
    Сакам само да се надоврзам.

Ако на компјутер само играте кантер и при тоа се натпреварувате до смрт на лан купете си TN и глава да не ве боли дали можело подобро.

Ако макар и 10% компјутерот го користите за други активности немате ни претстава колку ќе бидете преродени со IPS панел.

Дури и да има било каков лег, гоустинг или не знам што на хартија, во 99% од случаевите не е забележливо при играње и користење. Ама разликата во боите и приказот, во темните сцени е огромна и се се компензира.

Подобро IPS со ете на пример колку што е можно помал лег што може да се најде на пазарот отколку TN со такаречи брзина на CRT. Ама баш во секој случај.

TN би земал во предвид само ако сега во моментов сакам 120 херцен монитор за 3D па да сум во тек со техникава а и да имам бар 120 можности за приказ на фрејмови во минута па да се тешам.

16. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,943
    4,647
    8 Април 2011
    Машко
    Јас би рекол доколку се напреваруваш на кантер и го правиш то профи,најдобро еден 19 инчен CRT монитор,нема подобро од тоа за кантер

На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
  17. noviot

noviot
    Intern

60
    24
    1 Февруари 2008
    Oва ми фати око ептен од коментарите на корисниците на амазон:

"There is one problem, however, that for some will be pretty serious. Even at 0% brightness and calibrated, in a dimly lit room the minimum actual brightness achieved is around 110-120 cd/m2 depending on what review you read. In short, it's too damn bright. It will not bother everyone, bur for me it's a deal-breaker. Luckily I found someone who is not bothered by the brightness to sell to at a very minor loss. The U2412m purportedly does not have this problem (can achieve around 39 cd/m2 minimum), and I'm moving on to that monitor instead. "
    и ова исто:
    "Anti-glare hard coat. This is the monitor's achilles heel. It is almost unnoticeable when you're viewing movies or when the majority of the colors on the screen are dark. However, if the background is a solid light color (white, gray, etc.) there is a terrible haze. It gives you the impression that there is a layer of oil or filth on the screen"

сте приметиле нешто вакво кај u2312hm?

18. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,943
    4,647
    8 Април 2011
    Машко
    Ништо такво не сум приметил,јас брајтнесот го имам наместено на 60 и е тамам за мене,а беше 75% фабрички,незнам како на 0 да му смета светлината на некој ЛОЛ.тоа последното со "layer of oil or filth on the screen" неможам да го сватам како би изгледало,валда не мисли до долку како дамкли или улје?стварно незанм што е тоа,да беше од охрид ке те викнев да го видеш.Јас неможам да му најдам мана,освен мало пробивање на ледот од десната долна страна кое се губи до 70% ако намалиш осветлување на 60% но е и така мало и ретко приметливо.

Сподели

Вчитување...