• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за факултетиве

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Ај добар ден..
Вака, за некој ден се уписите па пошто сеуште немам одлучено ако може мала помош :)

Ги разгледувам Машински и Финки..
На Машински се мислам меѓу "Индустриски дизајн" и "Моторни возила"
Физиката ми иде, не сум некој експерт али со малце загревање на столчето реално можам да ја научам бидејќи имав одличен професор во средно кој буквално ги соџвакуваше од 5 страни на 1 лекциите и све што е нивната суштина.. Од друга страна пак видов дека има 3 Математики на овој смер во првите 2 години, е тука лежи проблемот бидејќи ајде нормалната Математика реално не е тешка али Алгебрата не ми беше баш најјаката страна бидејќи во средно се влечев со 3че едвај во 3та и 4та година.
Индустриски дизајн гледам дека е уствари за дизајнирање на коли,банери и слични глупости... Е сега, прашањето е дали има работа со овој смер ?
За Моторни возила веќе знам дека е добро платен и дека се бара асален кадар али за овој ми е малкуцка сумљиво :)
На Финки пак како и 70% од копуците шо се запишуваат го гледам смерот ПИТ или Примена на информациски технологии бидејќи е најлесен :D
Програмирање никогаш не ми идело ниту пак сум бил нешто заинтересиран бидејќи не се погодила ниедна асална професорка ниту во средно а ниту па во основно која ќе објасни што треба да правиш на час туку само еве ти инструкции и праи програми...
Дали би успеал на тој смер или ќе паднам како крушка ???

Благодараме на вниманието и се надевам ќе се најде некој што би помогнал :)
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
349
167
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Програмирањето во средно е смешка за било што понатаму. Уште не знам зошто го прават како што го прават, ама тиња е ептен. Рачунај тоа што се учи во средно цела година, само на Структурно Програмирање (предмет од прв семестар на финки) се поминува за 2-3 часа.

Препорака од мене - ѕирни некои туторијалчиња на нет (пр. codecademy.com за python ете) за да видиш дали ти се допаѓа вака грубо. Втора работа, уписи на финки се во четврток и петок, така да најреално малку касно ти текнало да бираш факултет. Не е како да бираш изборен во средно мајката, после очекувано е тоа да го работиш, потенцијално цел живот.

Уште една работа - тоа што си имал добар професор за физика во средно не треба да значи ништо, како и за се - бонус е ако ти се погоди добар професор.

И, дефинирај алгебра? Не можеш да речеш ми оди нормална математика, а не ми оди алебра...или нешто пропуштам?
 

Scofield

Intern
23 август 2019
41
31
Скопје, Македонија
Јас сум на финки и пишувам од искуство.
Финки нуди огромна можност за било кој да си се пронајде во ИТ индустријата. После прва година имаш можност да си бираш изборни предмети покрај некои задолжителни. Ако ти оди физика, има баш таков смер, незнам точно како се вика по новата програма-распрашај се. И таму имаш програмирање, но ќе си одиш на предавање кај саглам професори и ќе го засакаш(како јас).
Бара посветеност и работите кои ќе ги учиш се темелни. Се учи темелна основа исто како и на словенското/бугарското финки, дури и подетално. Прашај што те интересира.

Испратено од SM-N9005 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Програмирањето во средно е смешка за било што понатаму. Уште не знам зошто го прават како што го прават, ама тиња е ептен. Рачунај тоа што се учи во средно цела година, само на Структурно Програмирање (предмет од прв семестар на финки) се поминува за 2-3 часа.

Препорака од мене - ѕирни некои туторијалчиња на нет (пр. codecademy.com за python ете) за да видиш дали ти се допаѓа вака грубо. Втора работа, уписи на финки се во четврток и петок, така да најреално малку касно ти текнало да бираш факултет. Не е како да бираш изборен во средно мајката, после очекувано е тоа да го работиш, потенцијално цел живот.

Уште една работа - тоа што си имал добар професор за физика во средно не треба да значи ништо, како и за се - бонус е ако ти се погоди добар професор.

И, дефинирај алгебра? Не можеш да речеш ми оди нормална математика, а не ми оди алебра...или нешто пропуштам?
Конкретно за Алгебрата... Интегралите слабо ми идеа у средно, дали не седнував доволно да научам или што беше не знам :)
Знам дека е касно али и до сега се мислев измеѓу нив...
За професорот..Зборот ми беше дека ме научи доста Физика, значи имам добра основа и сеуште ги чувам тетратките од кај него на час така што би ми било полесно да продолжам..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Јас сум на финки и пишувам од искуство.
Финки нуди огромна можност за било кој да си се пронајде во ИТ индустријата. После прва година имаш можност да си бираш изборни предмети покрај некои задолжителни. Ако ти оди физика, има баш таков смер, незнам точно како се вика по новата програма-распрашај се. И таму имаш програмирање, но ќе си одиш на предавање кај саглам професори и ќе го засакаш(како јас).
Бара посветеност и работите кои ќе ги учиш се темелни. Се учи темелна основа исто како и на словенското/бугарското финки, дури и подетално. Прашај што те интересира.

Испратено од SM-N9005 преку IT.mk форум апликација
Па еве конкретно.. Во средно работевме нели Ц++ во Кодблок, сега ја не дека сум труп.. Имам пишувано програми и слично,имам пробувано и дома и гледано туторијали и све тоа.. Али сепак основата ми е некако слаба, дали би успеал да се снајдам ?
Тоа највеќе ме плаши.. Пошто Финки е нели програмирање и после цел живот тоа ќе го работам..
Дали ако се запишам таму би успеал да се надградам бидејќи како што реков фајде од професорите у средно немаше... Дали курс би помогнал ?
Другари идеа 6 месеци отприлика на Семос.. Колку толку научија ваљда нешто.
 

Scofield

Intern
23 август 2019
41
31
Скопје, Македонија
"Колку толку научија ваљда нешто." -Ваква работа не.
Јас презапишав структурно (C). Седнав, читнав малку од книга. Одев на предавања и вежби без исклучок. И решавав околу 2-3 саати на ден.Плус на приватни. Го положив со 7ца.
Поентата е да сфатиш како работи, и што прави во позадина. Нека не те плаши 300-500 линии код - и јас би се изгубил одма(дури и јас да сум го пишувал). Материјалот се повторуваи надоградува цело време во предметите за програмирање. И кога веќе збориме за програмирање, подели ги работите. Синтакса, логика, алгоритам. Имаш време, седни разгледај Ц/Ц++.

Испратено од SM-N9005 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
"Колку толку научија ваљда нешто." -Ваква работа не.
Јас презапишав структурно (C). Седнав, читнав малку од книга. Одев на предавања и вежби без исклучок. И решавав околу 2-3 саати на ден.Плус на приватни. Го положив со 7ца.
Поентата е да сфатиш како работи, и што прави во позадина. Нека не те плаши 300-500 линии код - и јас би се изгубил одма(дури и јас да сум го пишувал). Материјалот се повторуваи надоградува цело време во предметите за програмирање. И кога веќе збориме за програмирање, подели ги работите. Синтакса, логика, алгоритам. Имаш време, седни разгледај Ц/Ц++.

Испратено од SM-N9005 преку IT.mk форум апликација
Океј, фала ти :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,420
Каде е добро платено моторни возила?
Добро платено е изгледа кога ти наплаќаат добро?
Според мене, ако ти оди физика и механика, земај правец накај автоелектричар. Можеби ќе звучи премногу субјективно, ама обожавам луѓе во сервис што си ја знаат и сакаат работата. Уште повеќе е платено за товарни возила, дијагностика и одржување, dp филтри и egr секако.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,192
1,669
Добро платено е изгледа кога ти наплаќаат добро?
Според мене, ако ти оди физика и механика, земај правец накај автоелектричар. Можеби ќе звучи премногу субјективно, ама обожавам луѓе во сервис што си ја знаат и сакаат работата. Уште повеќе е платено за товарни возила, дијагностика и одржување, dp филтри и egr секако.
Зошто да си го троши времето на факултет за да го работи ова?
 

Melisandre

Gaining Experience
6 мај 2019
143
265
Прво, без потценување на занаетите. Дали автомеханичар, дали електричар, се си бара школо, и се дефицитарни баш од размислувањата од типот "за ова ли учев". Работата си е работа, и е и те како платена ако си ја работи човек професионално.

Друго, не се ни труди да учиш нешто што не те влече. Тоа ти е исто ко да удираш со глава во ѕид. Од километар се познава работа сработена ради реда.

Трето, ниеден факултет не може да ти гарантира вработување. Тоа е патека која ќе мораш самиот да ја направиш. Нити пак може 100% да те подготви за одреден домен, но е добар за давање насока, а и е плус во CV-то. Но таа extra mile за усовршување е твоја задача.

Направи си research, подели ги моделите кои те интересираат на категории, и во категориите наведи ги барањата за нив.
Направи го ова на хартија. Буквално направи една табела со пенкало. Ќе се изненадиш која перспектива ќе ја добиеш кога ќе ги имаш информациите поедноставени пред очи.

Последно, преиспитај си ги сопствените афинитети спрема барањата на моделите од интерес.

Со среќа.
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
96
62
Имам две другарки завршија индустриски дизајн и дома седат сега,учат графички дизајн... На пракса беа во салони за мебел. Реално, за таа струка овде баш и нема работа. Инаку предметите и полагањата и се' друго е полесно во споредба со другите смерови на машински. Сепак твоја одлука...

Јас да сум сега, нема шанси да се запишам на факултет. Би отишла за тестер во Сивус и дигитален маркетинг академијата..
 

Scofield

Intern
23 август 2019
41
31
Скопје, Македонија

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,816
1,927
механичар во тесла/мерцедес/бмв ...
Не во автосалон туку во фабрика. Може ќе конструира делови за тешка камионска индустрија. Тоа што вие не знаете работни позиции за соодветна струка, нема потреба да си играте к.рот со струката.

На крај, може ќе отвори нова фирма за нов тип превозн средства и ќе вработи програмери што добро ќе ги плаќа.

На темата:
Нема да добиеш добар совет каде да се запишеш. Тоа што сакаш да го правиш, најди начин како да го правиш. Факултетот ќе ти даде солидна основа за да го правиш тоа. Ако сакаш да бидеш програмер, биди, ако сакаш да бидеш машинец, биди тоа. Немој да правиш нешто за тоа што е добро платено, оти нема да ти лежи, ќе станеш нервозен и нема да си ептен добар во тоа. А тоа ќе те прави се понервозен (и помалку платен).
Не го следи стадото и толпата. Терај си го твојот пат. Сакаш да си агроном? Или ветеринар? Цепај таму. Што и да сакаш да си терај по тоа. Ќе си ги редиш коцките а и сами ќе се редат и ќе стигнеш кај што си сакал. Тоа ќе ти биде подобра опција (а со тек на време ако си ја сакаш работата и станеш сериозно добар во неа, ќе бидеш и сериозно добро платен).
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Да бидам искрен, и јас се мислев меѓу Информатика и Машински.
Пошто тапа ми беше стањето со примања, пишав Информатика дека има работа тука за тоа.
Но сеуште имам потајна желба да учам Машински, да будала до толку уште еден факултет да завршам :)

Иначе, ако идеш машински, после тоа правец Германија ;)
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,420
Зошто да си го троши времето на факултет за да го работи ова?
Заради тоа што од самоуки и „не ти треба школо“ автоелектричари на луѓето инструмент таблата им свети како елка за божиќ.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
Да разјаснам некои општи работи на тема средно вс факултет.

1. Факултетот без разлика кој, ти дава општо знаење за струката, ти дава некое работно искуство (претежно преку праксата и односот со колегите), поготово техничките факултети те учат да размислуваш на неконвенционален начин, учењето ти станува навика, не ти е тешко да учиш нови работи дури и после факултетот.

2. Ако искрено се посветиш на факултетот, а не само колку за да положиш, тука добиваш и способност за визија и напредок, нешто што (по мое искуство) 90% од луѓето со средно го немаат, имаш способност да решаваш покомплицирани задачи и кога ќе се соочиш со некој потежок/помалку познат проблем, нема да кажеш „не знам“, „не можам“, туку ќе се потрудиш да го сфатиш и решиш проблемот.
Дали сте свесни колку животни можности се пропуштени заради стравот од неуспех или несигурност во самите себе си ?

3. Не е исто да завршиш средно бесплатно образование на возраст од околу 18 години, и (релативно скапо, особено ако заглавиш) платено вишо образование на возраст од 22+ години. Мајндсетот кај помладите луѓе може нагло да се промени во текот на неколку години - од безгрижен самобендисан копиљ што у средно имал кецови и секоја вечер пиел, до сериозен, интелигентен возрасен човек.
Проблемите со кои си се соочувал на факултет како и работната околина (најчесто) го променуваат човекот кон подобро.

4. Да не го тупам многу, секако дека има и исклучоци, луѓе кои со средно постигнале многу поголеми успеси него ли од главнината од луѓето со факултет... Факт е дека повеќето од студентите студираат само колку за да положат, или ради реда, или само заради тоа што така им рекле од дома. Визионерството е многу важна работа, како и работната навика, интелектот, упорноста, желбата за учење итн., сите тие се важни за успешна кариера а и живот.

Иако сум машинец (енергетика и екологија), сепак немам искуство со тие два смерови (индустриски дизајн и моторни возила), така да не знам колку би ти бил од помош за овие два смера конкретно.

Со информатички факултет секако тука имаш генерално поголеми плати, ама ако работиш нешто што не сакаш само заради парите, тогаш е измачување без разлика што работиш.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,816
1,927
И уште една забелешка на тема факултет и без факултет.
Многу често има забелешки на успешноста на дропаутс. Запишете се на факултетите од каде Џобс, Гејтс и сличните излегле, само запишете се, па после напуштете.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Да разјаснам некои општи работи на тема средно вс факултет.

1. Факултетот без разлика кој, ти дава општо знаење за струката, ти дава некое работно искуство (претежно преку праксата и односот со колегите), поготово техничките факултети те учат да размислуваш на неконвенционален начин, учењето ти станува навика, не ти е тешко да учиш нови работи дури и после факултетот.

2. Ако искрено се посветиш на факултетот, а не само колку за да положиш, тука добиваш и способност за визија и напредок, нешто што (по мое искуство) 90% од луѓето со средно го немаат, имаш способност да решаваш покомплицирани задачи и кога ќе се соочиш со некој потежок/помалку познат проблем, нема да кажеш „не знам“, „не можам“, туку ќе се потрудиш да го сфатиш и решиш проблемот.
Дали сте свесни колку животни можности се пропуштени заради стравот од неуспех или несигурност во самите себе си ?

3. Не е исто да завршиш средно бесплатно образование на возраст од околу 18 години, и (релативно скапо, особено ако заглавиш) платено вишо образование на возраст од 22+ години. Мајндсетот кај помладите луѓе може нагло да се промени во текот на неколку години - од безгрижен самобендисан копиљ што у средно имал кецови и секоја вечер пиел, до сериозен, интелигентен возрасен човек.
Проблемите со кои си се соочувал на факултет како и работната околина (најчесто) го променуваат човекот кон подобро.

4. Да не го тупам многу, секако дека има и исклучоци, луѓе кои со средно постигнале многу поголеми успеси него ли од главнината од луѓето со факултет... Факт е дека повеќето од студентите студираат само колку за да положат, или ради реда, или само заради тоа што така им рекле од дома. Визионерството е многу важна работа, како и работната навика, интелектот, упорноста, желбата за учење итн., сите тие се важни за успешна кариера а и живот.

Иако сум машинец (енергетика и екологија), сепак немам искуство со тие два смерови (индустриски дизајн и моторни возила), така да не знам колку би ти бил од помош за овие два смера конкретно.

Со информатички факултет секако тука имаш генерално поголеми плати, ама ако работиш нешто што не сакаш само заради парите, тогаш е измачување без разлика што работиш.
Океј, фала ти и на тебе и на сите други што искоментираа...
Пуштив пријава за на Машински и тоа:
1. Моторни возила
2. Енергија и Екологија
3. Индустриски дизајн
Имам 79 бодови од средно па се надевам дека ќе бидам примен на некој од смеровиве...

Иначе, за Финки.. Како што реков само ради парите би го идел со сила тој факултет бидејќи не сум јас таков тип што би седнал пред компјутер и би куцал кодови по цел ден. Се друго освен кодирањето ме интересира околу нив ама па од тоа нема некој леб...

Испратено од SNE-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Во денешно време само информатика се упишува. Никој да не ти пери памет затоа што во државава ретко се наоѓа работа со пристијна плата со друг факултет бидеќи во период на распад сме. (Доктори работат за 15 илјади, Имам братучед со магистрирано на машински нема регулирана работа не е ни платен со придонеси, р'мба за 20к во една позната фирма а има просек 9 и нешто). Ако мислиш дека можеш да одвоиш 6-7 часа на ден и максимално да се посветиш без такви смешни изговори дека не си тип што би седел пред ПЦ ич не му се мисли. Откако ќе почниш да работиш сите ќе мислат дека си главен на некој нарко картел и дека дрога продаваш. Реалноста е сурова и можеби нема да ти се допаѓа ама со програмирање се заработува најмнгоу и многу полесно од сите други ако те бива. ;)
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Во денешно време само информатика се упишува. Никој да не ти пери памет затоа што во државава ретко се наоѓа работа со пристијна плата со друг факултет бидеќи во период на распад сме. (Доктори работат за 15 илјади, Имам братучед со магистрирано на машински нема регулирана работа не е ни платен со придонеси, р'мба за 20к во една позната фирма а има просек 9 и нешто). Ако мислиш дека можеш да одвоиш 6-7 часа на ден и максимално да се посветиш без такви смешни изговори дека не си тип што би седел пред ПЦ ич не му се мисли. Откако ќе почниш да работиш сите ќе мислат дека си главен на некој нарко картел и дрога продаваш ;)
Искрено.. Мислам дека малце се преувеличуваат работите околу факултетиве. Со секој факултет ќе најдеш работа, некои ќе работат по струка а некои и не.. Тоа зависи и од самите нас а и нормално, среќа треба да имаш. Јас познавам 3ца со завршен Машински... Едниот работи Ујп а сите знаеме шо плати има таму, другиот е директор у салон за автомобили и зима плата колку обичен смртник за 6 месеци а третата работи по шпедиции и тепа 600-700 евра плата..
Од друга страна пак, ако нема пари после факултетов секогаш имаш опција кон нешто друго да се насочиш и без школо да го усовршуваш...
Па пица деливери зима 400е у Доминос а камо ли некој со факултет, така да.. Пак ќе кажам, секој со својот ум и ксмет. Не му е пишано на секој да бидне директор, мора да има и амали шо ќе рмбаат во државава.
А искрено не би сакал да идам од тука.. Имам слобода, ефтино е све, нема никакви закони и казни

Испратено од SNE-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Scofield

Intern
23 август 2019
41
31
Скопје, Македонија
Во денешно време само информатика се упишува. Никој да не ти пери памет затоа што во државава ретко се наоѓа работа со пристијна плата со друг факултет бидеќи во период на распад сме. (Доктори работат за 15 илјади, Имам братучед со магистрирано на машински нема регулирана работа не е ни платен со придонеси, р'мба за 20к во една позната фирма а има просек 9 и нешто). Ако мислиш дека можеш да одвоиш 6-7 часа на ден и максимално да се посветиш без такви смешни изговори дека не си тип што би седел пред ПЦ ич не му се мисли. Откако ќе почниш да работиш сите ќе мислат дека си главен на некој нарко картел и дека дрога продаваш. Реалноста е сурова и можеби нема да ти се допаѓа ама со програмирање се заработува најмнгоу и многу полесно од сите други ако те бива. ;)
Би се надоврзал на @wolverine.
Мислам дека во Македонија, со оглед на ситуацијата, ние како младина и немаме баш некој избор за струка. Преведено: Никој не те прашува што сакаш, туку работиш за тоа што има побарувачка.
Неофицијално, во Македонија само 20% работат по струка, и само 15% работат тоа што го сакаат. Конктретно јас, сакав да упишам правен и да работам во дипломатија ама јасно ми беше дека неможам против системот уште на 23-24 години.

Испратено од SM-N9005 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно