• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за Acer, Extensa 5620-6A2G25Mi lap top

Статус
Затворена за нови мислења.

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Сакам да купам лап топ т.е да го купам Acer, Extensa 5620-6A2G25Mi, па ме интересира ваше мислење за лап топов. Инаку конфигурацијата ја има тука, Цената на лап топов е 630 евра .. па очекувам ваши мислења.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Лаптопот, компонентите му се добри, само цената некако му е малце повисока во однос на перформанси, име...
Acer како марка немам искуство, ама знам дека повеќето ги избегнуваат овие марки.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Па и не е баш висока цената. Конфигурацијата е добра за тие пари a за Acer ни јас немам искуство...еден колега користи Acer па до сега не се пожалил.

бтњ тежок е машала :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
3.02 kg да да тежок е
јас еве се мислам да порачам нешто со 17ка но гледав и 2та имаат потешка батерија но и 2та се негде околи 3.3, 3.4
али за 17 тоа е ок
но 3 за 15 е многу гледај да ти е некаде од 2,5 до 2,8
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
3.02 kg да да тежок е
јас еве се мислам да порачам нешто со 17ка но гледав и 2та имаат потешка батерија но и 2та се негде околи 3.3, 3.4
али за 17 тоа е ок
но 3 за 15 е многу гледај да ти е некаде од 2,5 до 2,8
Да се согласувам со вас тежок е малце но мислам дека за 200 грама + не ке игра некоја голема улога. Но сепак добро ке размислам фала ви
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
доколку го носиш доста полесно да ти е на тебе, некогаш и 200 грама се доста битни, а и + доколку во иднина би сакал да му ставиш појака батерија тија 200 грама можат да се зголемат

бтњ не мора да ми персираш :p
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
@MetalGear не те персирам бре :) инаку досега сум немал искуство со лап топ па затоа прашувам
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Само не кажа за која намена ќе ти е лаптопот, од тоа зависи и кои перформанси ќе ти се потребни.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Само не кажа за која намена ќе ти е лаптопот, од тоа зависи и кои перформанси ќе ти се потребни.

Наменет ке е за програмиранје т.е за проектите кои ке ми се зададат од на факултет. Значи не ке ми треба многу за играње игри, но од време на време може да инсталирам некоја понова игра. Знам дека и послаба конфигурација од оваа ке е супер за оваа намене, но веќе ако земам сакам да земам нешто посаглам.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.752
30.374
kalco.ru
Па доколку не ти е за играње конфигурацијата е солидна...а за играње не сум баш многу сигурен дека графичката е добра
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Конфигурацијата што ја наведе е таман за работа. Поскапо нешто немаш потреба, послабо не ти се исплаќа, ќе изгубиш на перформанси, а нема да заштедиш којзнае што. Единствено размисли за марката. Јас кога купував лаптоп, ACER од старт го тргнав од мојата листа.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
ме прави много постар друже не сум стар толку само 22 имам:p
иначе пиши за што ти е лаптопот па гледај на тоа обрни поголемо внимание
Офф топик
сакав да кажам со вас (сите они кои што рекоа дека е тежок) не мислев конкретно на тебе. погрешно се разбравме
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
тогаш ок ти е за тија пари да видиш по фирми во ск може да уштедиш некое евро

Финтава е што од местово кај што го земам ке ми го дадат на рати пошто се знам со газдата на пц продавницава, е сега имаше и некои фуџицу со слични конфигурации ама според мене ацер би требало да се подобри од фуџицу
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.752
30.374
kalco.ru
хммммм... не би се сложил дека ацер се бољи од фиџицу бидејќи фиџицу се со сименс, а сепак сименс е некое име

Мое мислење е ова немора да знажи дека е така и во пракса:))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
ме прави много постар друже не сум стар толку само 22 имам:p
иначе пиши за што ти е лаптопот па гледај на тоа обрни поголемо внимание

Мислеше на вас ( fiasco и ти ).. Рано ти е за ВАС :))

А за тежина се сложувам.. Тежичок е..

Инаку, иако psycho знае,правевме муабет за ова, сепак.. Правев муабет со поискусен, т.е со човек моментално во фирма ( ентер - Охрид ), и според него, acer не е некоја кој знае што марка.. Нај слабо продавани, а најмногу бројни на сервис ( читај - оштетени ) .. Така да... Лично искуство немам, ама.. незнам.. Изборот е негов..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
мy mistake :) да знам дека ми е рано но си мислам ај чоекот мисли дека сум постар :p
би ти прегложиш чим си го зимаш на рати ако ти е од таму но гледај друга фирма
гледај нешто dell hp fujitsy... земај
и јас овие неколку недели доста пратам цени квалитет
така да јас си порачав 2 (dell и hp)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Финтава е што од местово кај што го земам ке ми го дадат на рати пошто се знам со газдата на пц продавницава, е сега имаше и некои фуџицу со слични конфигурации ама според мене ацер би требало да се подобри од фуџицу

Колку гаранција би имал ако го земеш Acer-от?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Мислам дека 2 години

Па ок .. не е малку. Како и да е, иако Acer не е некоја истакната марка, сепак за таа цена добиваш солидна конфигурација.

A не е лошо да разгледаш и други понуди. На пример тука.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Значи се одлучив за Acer, Extensa 5630 т.е го купив :) овој е една серија понов од тој што го постирав. Имам 2 години гаранција и ај има оваа конфигурација : Cor 2 duo 2.0 ghz, t5800, 320 gb hd, 3gb ram, графичката е или Intel Graphics Media Accelerator X3100 или ATI Mobility™ Radeon® HD 3650 невидов добро затоа што уште не е дома инсталираат ОС.. и другото е како кај предходно постираниот модел.... аааа да и тежи 2.7 кг .. благодарам на мислењата и помошта и темоава може да се затвори позз
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно