1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за 1080p конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од mkgunner, 30 Мај 2020.

 1. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ја склопувам за другар, буџетот е 55к и се мора да се земе од Anhoch. Оваа плоча не беше во план, планирана беше Tomahawk MAX ама ја нема на лагер. Процесор го препорачав 1600AF како повеќе од доволен ама негов избор беше 3600, имаше простор во буџетот. Најголема дилема ми е 5500XT или 1660Super ама таа Gigabyte Windforce, најефтиниот модел не ми е влева сигурност. Ако имате некаква препорака за измена радо би ја слушнал.
  П.С
  Напојувањето најверојатно ќе биде некое 600W па може и препорака за него

  Screenshot_1.png
   
 2. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  983
  1,721
  20 Јануари 2015
  Машко
  1.Напојувањето е ОК, сепак за некоја стотка повеќе има RIOTORO BUILDER EDITION, 80+ 3.400 ден (Нексио)
  2. Кукиштето е ептем тапа би идел со MS CYCLOPS V за 1,529 ден ДД сторе.
  3. Предлог за матична MB Gigabyte B450M-DS3H за 4,545 ден. Не ја оправдува разликата во цена MSI B450 GAMING PLUS MAX RYZEN од 3.500 ден. во однос на Gigabyte.
  4. HDD WD или Toshiba за исти пари, немам доверба баш во Barracuda.
  5. GPU, заштедата од матичната, и евентуално од РАМ(може да пројде и со нешто поефтин РАМ) би одел на Gigabyte GeForce RTX 2060 - 21,520 ден.
  --- Споени мислења, 31 Мај 2020 ---
  Сега видов морало све од Анхоч
  PC.jpg
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Матичната е предмет на дебата најмногу заради најавената поддршка на B450 за 4th gen, сакав да добијам барем некаква сигурност со оваа знаејќи дека не сите Б450 ќе добијат поддршка за 4th gen. Што се однесува до куќиштето, апсолутно небитно му е , вика може и впакет :D плус што сите делови мора да се земат од Anhoch. На HDD не обратив многу внимание освен на брзината, ако овие што ги предложи се подобри и ги има во Anhoch ќе се земе некој од нив.
  Според мене нема потреба за 1080p да фрла толку пари, мој предлог во сртарт беше да земе половна RX580 од овде, ама не сака половна па затоа изборот падна на 1660super или 5500XT, ако имаш препорака која од овие две би било подобро :)
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  983
  1,721
  20 Јануари 2015
  Машко
  Го едитирав постот, да биде све од Анхоч, за подршка на B450 за 4th gen. сеуште не се знае, кој модели и каква подршка ќе добијат.Сепак мислам дека кога ќе му помине животниот век на 3600 (за гејмиг) едно најмалку 3-4 години ќе поминат, па тогаш сокет за Rуzen 5000 ќе биде актуелен, освен ако не изненадат интел во меѓувреме.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  ДА, сигурно нема 3600 да застари во наредни барем 4 години ама ете бидејќи 4th gen е на прагот па каква таква поголема сигурност даваат gaming моделиве ваљда
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  одлична ти е конфата не губи време освен ако не ти е интересно, нека ја зима другарот
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ќе се зема секако само ми беше важно што ќе кажете и дали има подобра опција :)

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 8. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  41
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  1660 супер дефинитивно. За истите пари со 5500xt е едно 20% подобра.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Конфигурацијата земена, после прва инсталација необичен проблем. Компјутерот гаси наеднаш како да има прекин во снабдување со струја само при инсталација, било која рандом игра. Кога истата ќе ја играш, конкретно PES2019 се на макс нема никаков проблем, нема ни преоптеретување на CPU, GPU, RAM, HDD
  Температурите во нормала CPU, GPU макс 65, нема бучење на кулер нити на процесор нити на графичка, наеднаш гаси. Се сомневав во напојување ама нема логика да не гаси во gaming, а да гаси на инсталација, или пак напојувањето нема доволно снага на +5v (4+4 пински конектор) на процесорот што пак нема логика затоа што истиот не е клокнат и не прегрева. Некој да имал сличен проблем?

  MB: MSI Gaming Plus Max
  CPU: Ryzen 5 3600
  GPU: Saphire Nitro + RX5500XT 8GB
  RAM: 2x8GB Kinsgton Hyper X XMP 3200
  PSU: CoolerMaster MasterWatt Lite 500W 80plus
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  774
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog

  Како ти е подесен рамот? јас слични проблеми имав и испадна ради xmp профилот било
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  На default плочата го сетира на 2400, само тоа го наместив на 3200 колку што е рамот, друго е се ок, не менувавме ништо.
  Чудно е што ако има проблем со рам ќе вади плав екран или па ќе рестартира па некаков ерор ќе даде. Ова ништо, едноставно гаси како да си го извадил кабелот од напојувањето.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Остај ти тоа „само тоа го наместив 3200“.
  Гаси XMP па после ќе бараме друго чаре.

  XMP е страшна превара, именуван е да мислиш дека не е клокање и демек е некаков стандард, а нема везе, клокање е, и не е никаков стандард и многу често праи секаков вид на проблеми.
   
  На Speedster и mkgunner им се допаѓа ова.
 13. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,381
  1,009
  1 Јуни 2016
  Јас терам со XMP пуштено на мојата плоча и еве нема мака од февруари наваму.
  Но можеби секоја плоча различно. Обиди се, не губиш ништо.
   
 14. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Исклучен беше XMP, проблемот бил во Gaming Mode опцијата во Bios. Само го исклучив тоа и сега нема проблем, зошто незнам.
  Нов апдејт на Bios нема да пробам

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...