1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење околу конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од * ILE *, 24 Септември 2012.

 1. * ILE *

  * ILE *
  Intern

  58
  20
  14 Декември 2010
  Планирам малце да се пдновам со нова конфигурација,деловите што планирам да ги земам се претежно од Анхоч и Сет.Комјутерот претежно ке се користи за фотошоп,видео обработка(одвреме навреме) и се разбира по некоја игричка:)
  Можите да давате мислење за се што мислите околу конфигурацијата.

  MB Gigabyte Z77-DS3H LGA1155 DDR3 1600MHz SATA3 USB3.0 Ultra Durable4 DVI/HDMI/VGA - 5995den.

  CPU Core i5-2320 Quad 3.0GHz LGA 1155 6MB BOX - 10815 den.

  DIMM 4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 Hyper X T1 x2 - 3000 den

  Sapphire ATI PCX HD 7750 1GB GDDR5 HDMI(3D)/DVI/DP - 6035 den.

  CoolerMaster Silent Pro M 600W RS600-AMBAD3-EU Silent Pro 600W 80plus w/135mm Fan -(SET) 5790 den

  HDD 1TB WesternDigital 7200rpm 64MB Cache SATA-3 Caviar Black WD1002FAEX -(SET) 7000 den.

  CM Chassic RC-600-KKN1-GP Gladiator 600 w/ Blue Led fan ,on/off swith (SET) 3290 den.

  41925 Denari
  __________________________
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  За тоа што планираш да го користиш ти се исплати да доплатиш уште 5500 за i7 2600K.
  Земи си SSD(Crucial M4 или OCZ Vertex 4) и хард-диск WD Blue. Ова ќе те кошта уште 4000 денари.
  RAM-от не вреди 1500 по парче, 1200 денари максимум.

  Се на се ако имаш уште 150 евра ќе имаш драстично побрз систем.
   
  На gremlin и * ILE * им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  У случај да немаш, земи само SSD, у случај да немаш ни за SSD, пак е супер конфигурација.

  Ако не играш игри, земи 5750 DDR5 од Мебиус, за некои 4400, и со разликата во пари, и некој денар плус земи си SSD.
   
  На gremlin и * ILE * им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако не е некој играч тогаш i7 3770 со интегрирана графика брка многу работа...
   
 5. shifty

  shifty
  Модератор

  1,009
  1,316
  5 Септември 2009
  MB Gigabyte B75M-D3V- 3.680 ден. @Anhoch (плочава е повеќе од доволн да послужи за подлога на nonOC платформа)

  CPU Core i5-3550 Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB BOX - 11.935 ден. @Anhoch (макс турбо фреквенција 3.7Ghz)

  4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 Hyper X Genesis - 1.375 ден. @Anhoch
  4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 Hyper X Genesis - 1.375 ден. @Anhoch

  Sapphire HD7770 1GB GDDR5, 128bit - 7.910 ден. @Mebius (во ценовниот ранг нема многу избор)

  128GB Vertex 4 Series SSD, SATA 3 - 6.770 ден. @Mebius (доколку можеш да си го дозволиш ќе ја осетиш добрата страна на SSD-ињава)

  WD 2.5 TB 64MB SATA, Caviar Green WD25EZRS - 6.430 ден. @Mebius (овој диск би ти служел за складирање на податоци)

  PSU 460W Gigabyte Superb Real Power - 2.895 ден. @Anhoch (со оглед на компонентиве ќе врши работа напојувањево)

  CM Chassic RC-600-KKN1-GP Gladiator 600 - 3.290 ден. @SET
  CM case fan R4-S2S-12AK-GP - 180 ден. @SET
  (претпоставувам дека куќиштево оди со 1x12cm вентилатор, предложив +1 вентилатор да има проток на воздух од предниот и од задниот дел на куќиштето).

  45.840 ден. (ценава е повеќе од 42к, доколку си тесен на буџет тргни го или SSD-то од конфигурацијава и стави го дискот кој ти го предложи или пак остави го SSD-то и купи си понатака диск за складирање на податоци).
   
  На * ILE * му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  992
  388
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Максимум / минимум буџет?
   
 7. * ILE *

  * ILE *
  Intern

  58
  20
  14 Декември 2010
  Сега засега до 45000 ден

  Сега засега ке остани вака а за во иднина обавезно SSd i i7-KA

  Фала многу за предлогот, ќе размислам за SSD и да видам дали ќе имам измени во буџетот.
  Но ова напојувањето малце ме замисли,пробано ти е ?
   
 8. shifty

  shifty
  Модератор

  1,009
  1,316
  5 Септември 2009
  Јас лично го немам користено, меѓутоа читав review-а по нет за истово. Мислам дека ќе ти биде и повеќе од доволно, системот ваков како што е дали ќе дојде до 240W под максимално оптеретување. Конфигурацијата која ти ја предложив ти го надминува буџетот за ~800 ден. т.е. излагање на кафе :p ако можеш да си ја дозволиш таа сума не му се мисли многу.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ако си ограничен со буџетот тогаш наместо Caviar Black земи Caviar Blue, малку ќе изгубиш во перформанси но незначително. Подоцна кога ќе земеш SSD ќе имаш и побрз и подоверлив сториџ. Можеш и поефтино напајање, а ако не си хардкор гејмер нема потреба од графичка, со интегрианата ќе можеш да уклучиш и некоја игра.
  Разликата во пари обавезно да оди за Core i7 3770(со или без К).
   
 10. alekxandar

  alekxandar
  Intern

  72
  48
  8 Јуни 2012
  Машко
  Незнам дали утре ке има некој попуст од Нептун и Анхоч за време на отварањето на CityMall.
  Гледам многу луѓе од тие фирми активни тука на форумот, па може да пуштат некоја инсајдерска информација ако имаат :)
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  611
  166
  29 Септември 2010
  Во ејпл 10 посто попуст ке има чисто информативно
   
 12. alekxandar

  alekxandar
  Intern

  72
  48
  8 Јуни 2012
  Машко
  Дај кажете мислење дали е во ред ценава што ја имам ставено: http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1116930?searchID=1056909&Idx=4
  Бидејќи сум програмер со 3-4 Visual Studio-ја отворени во исто време, ми треба многу повеќе рам од тоа што ми го нуди лаптоп-ов и затоа го продавам.
   

Сподели

Вчитување...