• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење и совети за Lightroom аматер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Пред некоја година прв пат чепкав LR, па сега заради некои проблеми со недоволно добар сетaп на GCAM (тазе инсталација) сакав да средам една фотка која што пред едит изгледаше вака,

PXL_20210903_000251482.NIGHT (3).jpg

После едитирање во LR, го добив ова,

gcam night mode Arnova kola partizanska edit (1 of 1).jpg


Прашањето ми е дали може изгорениот дел кај маркетот, скроз да се среди, (иако веќе делува многу подобро) или зависи од динамичкиот опсег на фотката? ако е така како можам да знам каде е лимитот, има ли некој сетинг што ќе ми го прикаже тоа? фала.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,326
2,963
Ресен
Слика од било кој извор (мобилен, апарат, ДСЛР) ако стартната експозиција е лоша, не можиш да ги повратиш пикселите. Како што сам кажа, што повеќе динамички опсег, тоа подобро.

Помага RAW форматот бидејќи има повеќе информации од JPG и затоа нуди поголема слобода за едитирање, кај мобилни никогаш немам тестирано.

Во Lightroom, горе десно имаш две триаголничиња кои прикажуваат на сликата кој делови од неа се темни (сина боја) или светли (црвена боја). Можиш малку да ги средиш ама не и да ги вратиш и најдобро е со Higlights и Shadows да поиграш.

2021-09-04_06h35_34.jpg
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
RAW + LR, ми делува oсетно подобро одличен HDR има сензорот @RAW.

gcam arnova edit from RAW partiznaska kola (1 of 1).jpg
Мислењето е автоматски споено:

Едит, Сакав пореално да биде прикажана претходнава фотка, ама горе на 2-та триаголника кои ги обележа ти јавуваше дека има делови кои се проблематични, после додатен едит, дојдов до ова, скоро цела фотка е без плаво, (клипување ваљда е тоа?) додадов и малце сатурација, и дојде бонбона по мој вкус, е сега од технички аспект вие ќе кажете :D

gcam arnova edit from RAW partiznaska kola 4 (1 of 1).jpg

@mdeni, како последнава? за муабетот од вчера :D
 
Последна промена:

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,326
2,963
Ресен
Клипингот е ок и не треба да го избегнуваш (нити можиш во екстремни случаи без филтри), посебно не во Лајтрум или Фотошоп бидејќи ако претераш, се мешаш во контрастот и динамиката на сликата.

За мој вкус и ако тргниме од тоа дека сакаш реалност, последната слика е едино подобра од првата само заради ескпозицијата, верувам најдалеку од вистинската сцена, темните делови се пресветли а со тоа доаѓа и шумот, оштрината е ептен вештачка.

Има некое “перде“, не знам како го имаш добиено, нешто слично како слаб контраст кога има.

Шта се мени тиче, третата слика ми е најдобра/природна, би одзел сатурација.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сакам реалност од аспект на детали, и пластелин/noise reduction, за бои поготово вака убави не ми е фрка, со оваа малце си поиграв ама изумив дека не е stock software RAW него GCAM кој веќе има малце додадена сатурација, ми даваше скоро 0 плаво па затоа додадов многу црна, го бележеше софтверот дека е тоа проблемот, па мислев дека треба да се следи и го направив тoa.

Би рекол дека за нијанса додатно подигнати сенки на втората би била килер, вака е баeѓи реална, во живо секако не сe гледаат толку убаво сенките на колите доле.

Оштрина никаква не додадов, самиот програм додаваше малце намалување на шум, кој јас го намалив, затоа што преферирам детали, и органски изглед сем боите, малце шум ми делува по уметнички.

Фала ептен за помошта се согласувам со тебе
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,011
3,727
Не сака Псај реалност, сака да тестира динамички опсег. Гледам во последнава конечно се вратиле изгорените бели лисја. (Од мобилен на плажа гледано...) :) Така да океј е сликата. Ама и самата сцена е мех за проценка. За тоа треба сцена како катедралата, со ем сенки ем осветлено од сонце. Тука единствена тешка работа се лисјата од дрвото кај сијалицата, другото е боза.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,601
Shadows / Highlights е слајдерот кој ти треба.
Паралелно со гледање во Histogram

За вистинско редуцирање на шум ти треба Neat Image плагинот (за Фотошоп) кој ќе редуцира шум во лума или хрома (или во двете)

Вака во Фотошоп
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сепак после препораки и сугестии се одлучив за овој едит како финален, репрезентацијата на сцената е едно 90% биску до реалноста.

@aleksuperior ова е тоа што ти го спомнав, ако утнеш сатурација или баланс на бела се средува, ама детали да додадеш не можеш.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Едит, Заборавив да се заблагодарам на @Oktar, @Sharlovski & @mdeni за помошта и советите, доста замарање им мавнав, како и @FLEGMA за учество во темава.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно