1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мислења за монитор Philips

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Fatal1ty_, 9 Мај 2012.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
  2. gokica

gokica
    Модератор

8,578
    10,744
    13 Јуни 2009
    Филипс како Филипс, стандард. Не е лошо за тоа што го плаќаш ама не очекувај дека ќе прави чуда. Сметај дека ќе ти понуди многу малку можности за било какви сетирања и подесувања на слика. Овие модели се такви, за офис компјутери, продажни шалтери итн. Малку може да ти биде светол дури и со намален брајтнес и бојата е малку „сува“ наместо „жива“.

Не знам дали правиш замена или за нова конфигурација ти е. Ако мислиш на долговечност да речеме дека генерално задоволува ама за кодирање поголем монитор е поасален и futureproof избор на денешницава. АКо многу работиш со бои при вебдизајн тогаш повторно би ти рекол барај друго.

На StalkeR и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  3. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
  4. StalkeR

StalkeR
    Unbeatable

4,212
    4,085
    5 Декември 2009
    Машко
    Го имам истиот монитор, и за 5200 денари ( колку што го купив лани) ми брка добра работа. Многу ретко играм, и тоа кога играм, играм Кантер.. :)

И да, се сложувам со мислењето на гокица погоре. ;)

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
    А 3 монитори за eyefinity? Најдобар избор?

Средна цна да не бидат по 15 000 еден.
    ДОкај 8000 парче.

6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
    Нема такви монитори? добри за тоа што го барам

7. gokica

gokica
    Модератор

8,578
    10,744
    13 Јуни 2009
    Можеш да земеш било кои условно. Зависи само колку ти пречи ширината на рамката на мониторите. Во суштина колку помала толку подобро. Драјверите денес имаат механизам за компензација на „црните точки“ но лично за мене не е доволно. Идеални се 3д лед телевизорите кои се со многу тесни рамки ама е солено нели.

Самсунг има релативно добра но скапа опција:

http://www.samsung.com/us/computer/monitors/LS23MUQHB/ZA

Една од најидеалните опции во Македонија ако се земе во предвид цената се DELL 23/2412-ки кои имаат многу потесна рамка од низа модели и уште поважно, имаат многу слична боја и сетинзи од кутија па така шансите да бидеш задоволен со сликата се поголеми отколку ефтини ТН панели кои знаат поприлично да се разликуваат еден од друг понекогаш иако се ист модел.

3 Х Dell 2412 со својата резолуција и релативно тесна рамка, со одлична фабричка калибрација е мојот фаворит ама не е во дадениот ценовен ранг од твоја страна. :D

Најидеално:

Или ова:

:D

Јас лично ќе почекам подобри времиња.

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
    Фала ти гокица.
    Дебелина на рамка ми смета кога е во прашање eyefinity,апи пошто сакам да пројдам поефтино нема да гледам толку на тој детал пошто сепак и ефтино и практично нема нигде.

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,948
    27,622
    4 Септември 2008
    За Eyefinity пред се ќе ти требаат 2 карти, па после све друго, или во најмал случај како минимум една 7950/7970.

10. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,910
    26,282
    28 Февруари 2008
    Машко
    Јасно ми е тоа дека треба CF али сепак идеата ми е таква па си се информирам. ;)

Слични теми
  1. nullx
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    1,879
Вчитување...

Сподели

Вчитување...