1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислења за монитор Philips

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Fatal1ty_, 9 Мај 2012.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Филипс како Филипс, стандард. Не е лошо за тоа што го плаќаш ама не очекувај дека ќе прави чуда. Сметај дека ќе ти понуди многу малку можности за било какви сетирања и подесувања на слика. Овие модели се такви, за офис компјутери, продажни шалтери итн. Малку може да ти биде светол дури и со намален брајтнес и бојата е малку „сува“ наместо „жива“.

  Не знам дали правиш замена или за нова конфигурација ти е. Ако мислиш на долговечност да речеме дека генерално задоволува ама за кодирање поголем монитор е поасален и futureproof избор на денешницава. АКо многу работиш со бои при вебдизајн тогаш повторно би ти рекол барај друго.
   
  На StalkeR и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Го имам истиот монитор, и за 5200 денари ( колку што го купив лани) ми брка добра работа. Многу ретко играм, и тоа кога играм, играм Кантер.. :)

  И да, се сложувам со мислењето на гокица погоре. ;)
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А 3 монитори за eyefinity? Најдобар избор?

  Средна цна да не бидат по 15 000 еден.
  ДОкај 8000 парче.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нема такви монитори? добри за тоа што го барам
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Можеш да земеш било кои условно. Зависи само колку ти пречи ширината на рамката на мониторите. Во суштина колку помала толку подобро. Драјверите денес имаат механизам за компензација на „црните точки“ но лично за мене не е доволно. Идеални се 3д лед телевизорите кои се со многу тесни рамки ама е солено нели.

  Самсунг има релативно добра но скапа опција:

  http://www.samsung.com/us/computer/monitors/LS23MUQHB/ZA  Една од најидеалните опции во Македонија ако се земе во предвид цената се DELL 23/2412-ки кои имаат многу потесна рамка од низа модели и уште поважно, имаат многу слична боја и сетинзи од кутија па така шансите да бидеш задоволен со сликата се поголеми отколку ефтини ТН панели кои знаат поприлично да се разликуваат еден од друг понекогаш иако се ист модел.

  3 Х Dell 2412 со својата резолуција и релативно тесна рамка, со одлична фабричка калибрација е мојот фаворит ама не е во дадениот ценовен ранг од твоја страна. :D

  Најидеално:

  [​IMG]

  Или ова:

  [​IMG]

  :D

  Јас лично ќе почекам подобри времиња.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фала ти гокица.
  Дебелина на рамка ми смета кога е во прашање eyefinity,апи пошто сакам да пројдам поефтино нема да гледам толку на тој детал пошто сепак и ефтино и практично нема нигде.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  За Eyefinity пред се ќе ти требаат 2 карти, па после све друго, или во најмал случај како минимум една 7950/7970.
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јасно ми е тоа дека треба CF али сепак идеата ми е таква па си се информирам. ;)
   
Слични теми
 1. nullx
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,879
Вчитување...

Сподели

Вчитување...