• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислења за конфигурација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

oddboxer

Intern
30 септември 2020
5
1
Здраво сите, јас имам конфигурација што планирам да ја надградам, што мислите за овие делови (за 1080p gaming)?
Mobo - Gigabyte B450M H
CPU - Ryzen 5 3600
GPU - RX 6800
RAM - 1x16 2666MHz + 1x8 2666MHz
PSU - Gigabyte 750W (full modular)
HDD - 1TB Toshiba (тука ми се поголеми работи)
SSD - 120GB Kingston (тука ми е OS и помали апликации)
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,010
1,753
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Нема што до надоградуваш, ова е доволно и за 1440p гејмнинг не за 1080p.
Ако сакаш можеш само downgrade да направиш за 1080p, при што можеш да ја продадеш графичката за мало богатсво. ;)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,561
10,794
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мемориите само отскокнуваат во приказнава. Ти требаат две исти во Dual Channel со брзина минимум 3200 CL16 или 3000 CL15
Ама за 1080p гејминг не сум сосем сигурен дали ова ќе дојде до израз. Види некое видефце на Јутуб со споредба.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Cpu-to e fail, bottleneck ke pravi. Stsvi ili 5600x ili odi so intel varijanta za isti pati
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
435
388
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
+1 за побрз РАМ со добри тајминзи, и можеби едно 240гб ССД за игрите на него да ти се за побрзо да ти се лоадираат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
+1 за побрз РАМ со добри тајминзи, и можеби едно 240гб ССД за игрите на него да ти се за побрзо да ти се лоадираат.
Суштински ништо нема да добие со пониските латенции на рам. Процесорот не му е добар избор.

Се слагам за ССДто, само и 250гб е мало, му треба минимум 500гб.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Нема да има bottleneck, процесорот е одличен за гејмање. Процесорот може да крепи и 3080 за до 144fps еспортс.

Рамот бар 3200. Има сериозни пенали за бавен рам на ризен, што ќе ги осетиш во 1% и 0.1% lows, како и во multithreaded workloads. Бар 3200 да е. Или да го земеш тој ама ако знаеш дека се клока (генерално сите одат до 3200) освен некои микрон чипови.
Не знам какво е напојувањето, ама би го сменал за 600-650W поквалитетно. 500W ти се доволни за оваа конфигурација.
Бар 250 SSD, 120 ќе ја наполниш со првиот апдејт.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Нема да има bottleneck, процесорот е одличен за гејмање. Процесорот може да крепи и 3080 за до 144fps еспортс.
How Much CPU Does the GeForce RTX 3080 Need?


За 144FPS+ со RTX 3080 треба 10700/9900 (F, K, KF). Ќе му треба секако подобар gaming CPU за да го извади максимумот од RX6800. И не гледам зошто, ако веќе фукне 1000+ евра на графичка картичка да се ограничи со медиокритетен процесор кој не е за гејминг. Во секој R5 3600 не е воопшто добар избор затоа што i5 10400F е подеднакво добар или подобар за гејминг, а чини 3500-4000 денари помалку, пари кои може да ги инвестира во поголемо, поквалитетно и побрзо SSD.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Kaj имам кажано глупости извини? 359 FPS во Strange Brigade се малце? Или 144fps во SOTTR? Колку FPS му требат според тебе :)
Баш и во артикалот што си го линкнал пишува, и цитирам:
"If you're thinking about purchasing the RTX 3080, we still maintain that having a good CPU is important, meaning at least a six-core Intel or AMD Ryzen processor."
Артиклот е пишуван во времето на зен 2, не зен 3, што значи дека 3600 (6 core AMD Ryzen processor) е добар пик за 3080 според авторот, не?
Процесорот беше best buy гејминг процесор буквално до пред 4 месеци!

Си ја заборавил најважната слика :)

1615622358196.png

168FPS average низ 9 игри со 3080, ништо повеќе не му треба, поготово ако е на буџет.
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Kaj имам кажано глупости извини?
I stand corrected, немаш глупости кажано, извни. Само не е точно дека е доволен за 144FPS. Во 99% од времето вади 122FPS."If you're thinking about purchasing the RTX 3080, we still maintain that having a good CPU is important, meaning at least a six-core Intel or AMD Ryzen processor."
Артиклот е пишуван во времето на зен 2, не зен 3, што значи дека 3600 (6 core AMD Ryzen processor) е добар пик за 3080 според авторот, не?
Процесорот беше best buy гејминг процесор буквално до пред 4 месеци!
Не знам според кого R5 3600 пред 4 месеци бил best buy gaming CPU, ама пред 4+ месеци R5 3600 беше поефтин од 10400F, сега е многу поскап и во никој случај не е поисплатлив од 10400F.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
I stand corrected, немаш глупости кажано, извни. Само не е точно дека е доволен за 144FPS. Во 99% од времето вади 122FPS.
Последнава слика вика 168FPS на 1080п ултра низ 9 игри, што е повеќе од доволно за 144Hz. I 122 да беа, пак ќе беше доволно.

Не знам според кого R5 3600 пред 4 месеци бил best buy gaming CPU, ама пред 4+ месеци R5 3600 беше поефтин од 10400F, сега е многу поскап и во никој случај не е поисплатлив од 10400F.
Тоа оставам на авторот да си процени. 10400f е исто супер CPU во мид сегмент, доволно за неговиот use case. Ама луѓе си сакаат AMD. И ја и ти би биле таман со некој поефтин интел ама сме на АМД сеа.
Тука имаш фактор upgrade пат, ФОМО фактор...
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Последнава слика вика 168FPS на 1080п ултра низ 9 игри, што е повеќе од доволно за 144Hz. I 122 да беа, пак ќе беше доволно.
112fps минимален фрејмрејт во 1% од времето, додека 9900К вади 130fp или 16% повеќе. Тоа значи дека секако R5 3600 не е кадарен за RTX 3080.

Тоа оставам на авторот да си процени. 10400f е исто супер CPU во мид сегмент, доволно за неговиот use case.
10400F е исто добар или подобар за гејминг од R5 3600, а е многу поефтин. Токму затоа и му го предложив на авторот, кој не знам дали воопшто ја прати темава. Значи 10400F и 10700F се подобар избор. Со првиот ќе заштеди пари(4500 денари), а со вториот ќе добие +16% FPS што е значително со оглед дека вкупната цена на системот ќе му се зголеми за помалку од 3-4%(или 5000 денари). Па така Ryzen 5 3600 е во секој случај неисплатлив и несоодветен како за гејминг, така и за се останато. Во моментов тој процесор е најлош можен избор кој може да се направи за парите. Не знам зошто упорно го форсираш, можеби затоа што си AMD fanboy или чисто за да аргументираш со мене, но во секој случај со негова препорака нема да му направиш добро на авторот и на оние кои читаат.


Ама луѓе си сакаат AMD.
Од каде па сега ова? Авторот воопшто не посочи такво нешто. А според моето лично искуство во МК, луѓето најчесто го сакаат она што е најисплатливо. Во играчниците гејмерите 90% преферираат Intel. Во моментов опремуваме играчница со нови компјутери со i9 10gen затоа што клиентите сакаат да играат исклучиво на Intel процесори.

И ја и ти би биле таман со некој поефтин интел ама сме на АМД сеа.
Се согласувам дека би биле таман и со поефтин Intel и со поефтино AMD, но никаква врска нема тоа со Ryzen 5 3600. Моментално сум на 5900X од ентузијастички побуди (да си играм со хардвер), а не затоа што не ми бркал работа поефтиниот Intel.
Тука имаш фактор upgrade пат, ФОМО фактор...
Ако се однесува на мене, upgrade path не ми е никаков репер.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дечкото не ни кажа дека ќе вози 144хз ама нејсе. Јас реков до 144хз 3600ката ќе му е таман. Ите како е кадарен за RTX 3080.

Не знам зошто упорно го форсираш, можеби затоа што си AMD fanboy или чисто за да аргументираш со мене, но во секој случај со негова препорака нема да му направиш добро на авторот и на оние кои читаат.
Не го форсирам, ти форсираш. Јас коментирав на неговиот избор. Значи, ОП го стави 3600 на вага. Ти рече глуп е процесорот, ќе има bottleneck, јас дојдов и реков нема да има и дека процесорот е топ, на што ти одговори "Глупости". Следи си го текот те молам пред да ме обвинуваш за нешто. 3600 е одличен чип како за продуктивност така и за гејминг, со супер upgrade пат. Може да го најде и на старо за добра цена, ќе биде и ладен и ефикасен. Ама ај, let's go with фенбој, ја и 99% од ревјуерите на светот.

Ако се однесува на мене, upgrade path не ми е никаков репер.
Ама темава не се однесува на тебе. Ти имаш latest and greatest. Дај им шанса на дечките да се надеваат дека утре и они ќе возат 5900x...

Дечкото праша дали е конфигурацијата добра. Конфигурацијата е добра и ќе му брка работа, и ќе максува игри и ќе ги игра на 144Hz (ако игра) тие што се играат на 144Hz, и ќе му игра утре на 1440п ако апгрејдира.
Од кај знаеш, може го мерка на старо, може го нашол на попуст? Еве ја сакав да го даам мојот 3700x за 15.000 денари, што е подобар value од било кој процесор на пазаров моментално.

Мене ми е интересно како секогаш е бољи процесорот што го имаш на лагер :)

PS: Кај него реленвантен момент е и овој, пошто глеа 6800
View: https://www.youtube.com/watch?v=JLEIJhunaW8
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не знам што е поверојатно, дека вие ќе се убедите меѓусебе или дека 15 годишниот ОП ќе купи и ќе се врати а веќе една недела не е присутен :)
Не пробувам да убедам никому. Само изнесувам факти. Ако некој си го сфати како убедување, нека препрочита.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
Здраво сите, јас имам конфигурација што планирам да ја надградам, што мислите за овие делови (за 1080p gaming)?
Mobo - Gigabyte B450M H
CPU - Ryzen 5 3600
GPU - RX 6800
RAM - 1x16 2666MHz + 1x8 2666MHz
PSU - Gigabyte 750W (full modular)
HDD - 1TB Toshiba (тука ми се поголеми работи)
SSD - 120GB Kingston (тука ми е OS и помали апликации)
Ако можеш да си дозволиш RX 6800 со овие цени што ги имаме, сигурно можеш да си дозволиш и *многу* подобра матична плоча... Од поевтините матични што ги има кај нас, минимум ASRock B450 Pro4 или Tomahawk Max (се друго подобро е плус) а ако остане кусур, CPU минимум 5600х. Јесте и 3600ката е добра, ама барем ќе бидеш доста future-proof... За РАМ-от веќе беше спомнато погоре, нема што да се додаде.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@oddboxer Теорија е ова или? Графички сега пари во WC шоља се за гејмери.

Земи смени го тоа 120гб ссд за 970 nvme.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,631
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно