• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислења за еден хостинг оператор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Dingo

Intern
9 август 2012
229
32
Скопје
Dingo's setup  
OS
Windows 7
Вака, имено се работи за zemi.mk и планирам да преминам од сегашните кај овие.
Па сакам да прочитам мислења од Вас доколку имате искуства со земи.мк?
Какви се серверите, да не паѓаат? Вака според цените и тоа што го нудат ми се топ, нудат ефтино но и нудат големи бројки (простор, месечен трансфер).
И моменталните каде што сум ми се во ред, ама цената ми е поголема а просторот и месечниот трансфер ми е помал, па затоа се мислам да мигрирам.
Наскоро и генеричките домејни ќе ги понуделе, па ќе ми дојде таман за мојот домејн.

Секако, доколку знаете и сте задоволни и од некој друг хостинг оператор што нуди слично на овие од земи.мк (односно ниска цена, а задоволителен трансфер и простор), споделете го :)

Благодарам однапред.
 

vetaarvomagla

Intern
29 мај 2011
6
1
Земи.мк не сум ги користел никогаш. Гледам дека за таа цена даваат 200ГБ сообраќај. Малку ми се сомнителни.
Имаше голем број на компании кои брзо пропаднаа.
Кој хостинг го користиш моментално? Јас сум имал убаво искуство со ихост.мк. Прилично се флексибилни.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Dingo

Intern
9 август 2012
229
32
Скопје
Dingo's setup  
OS
Windows 7
Земи.мк не сум ги користел никогаш. Гледам дека за таа цена даваат 200ГБ сообраќај. Малку ми се сомнителни.
Имаше голем број на компании кои брзо пропаднаа.
Кој хостинг го користиш моментално? Јас сум имал убаво искуство со ихост.мк. Прилично се флексибилни.
Па ги контактирав денес, и рекоа дека да 200 им е трафикот, не било печатна грешка.
Релативно нови се, 2015та година ако добро сфатив и имаат дозвола и за .мк домејните да регистрираат.
Иначе моментално на иХост.мк сум. Да задоволен сум, но цената си го прави своето. Кај овие за помалку пари, добивам и повеќе
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,155
За хостинг услугите незнам ама ако ти значи јас купив еден домен и еден префрлив кај нив без никакви проблеми.
Кај вие нема ДДВ затоа што не се обврзници (сеуште) и тоа беше главната причина што го префрлив кај нив доменот од претходниот регистрант каде морав на сумата за продолжување да платам плус ДДВ.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Во земи.мк долги години сме во веб дизајнот. Со управување со веб хостинзи се занимаваме подолг период па земи.мк дојде како органски развој во нашето делување.

Овде сме да направиме разлика во македонскиот онлајн простор. Креиравме сопствен систем за менаџирање со .мк домени (другите користат WHMCS), со тоа кажано не планираме никаде да одиме :)

Сметаме дека составивме реалистичен ценовник за нашите услуги кои се во корелација со странските компании од овој сектор. Регистрацијата на домени се врши по цена од 699 денари што е уште еден показател за насоката во која имаме план да се развиваме. Економични но сепак услуги кои ќе ги задоволат потребите и стандардите на корисниците.

За сите кои сакаат да го тестираат нашиот веб хостинг може да не контактирате на [email protected] со што ќе ви биде креиран тест акаунт во период од 30 дена, бесплатно.

За корисниците на it.com.mk пред некој месец беше креиран и промотивен купон „ITCOMMK10“ со кој регистрацијата на .мк домени се врши по цена од 629 денари и е сеуште активен.

Секое добро.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Dingo

Intern
9 август 2012
229
32
Скопје
Dingo's setup  
OS
Windows 7
Само едно праашње! мора да е македонски хостинг провајдерот?
Па да :) Пред се` ми е за техничката подршка :D Јас некогаш не можам на македонски да се разберам (т.е. да објаснам), а не пак на англиски :D

За хостинг услугите незнам ама ако ти значи јас купив еден домен и еден префрлив кај нив без никакви проблеми.
Кај вие нема ДДВ затоа што не се обврзници (сеуште) и тоа беше главната причина што го префрлив кај нив доменот од претходниот регистрант каде морав на сумата за продолжување да платам плус ДДВ.
А како одеше префрлањето? Мислам каква беше процедурата со претходниот оператор?
 
W

Whisky Vishera

Гостин
@DynamicMK без разлика дали е темплејт или не, сајтот ви е еден од подобрите корпоративни сајтови од овој вид во македонија. одлично имплементиран брендинг. за услугата и сервисот неможам да коментирам, но се надевам дека е ок.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: caki

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,708
Мислења
830,953
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно