• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mислења за е-бизнис...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

angelce

Intern
13 јуни 2008
26
0
Zdravo do site,

treba da pravam proekt za na fakultet vo vrska so e-commerce. Me interesiraat Vashite mislenja vo vrska so toa sto bi mozelo da donese dobra zarabotuvacka tuka kaj nas vo Makedonija preku e-commerce. neshto kako predlozi za koja kompanija bi mozela da go napravam proektot, ili za nekoja virtuelna kompanija, ne e vazno. Vazno e da se napravi nesto so koe bi se postignal uspeh i profit tuka na nasite prostori.

Go cenam sekoj sovet i mislenje.
Pozdrav
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
На форумот имаш категорија е-бизнис тамо има интересни теми можеш да најдеш нешто што ти треба на пример мислам дека имаше тема " Како можам да заработам online " има повеќе.
Поздрав.:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@angelce

Ако го разбрав добро прашањето, ти очекуваш да добиеш од некого бизнис идеја. Ако е така, тогаш знај дека тоа кај нас и секаде во светот носи пари. И тоа многу пари. Многу работи се денес така настанати од проекти на факултети.
Поентата ми е, значи не очекувај од некого да добиеш квалитетна бизнис идеја. Повеќето, ако не и сите, ако имаат некоја бизнис идеја ќе гледаат тие самите да ја употребат за нивни цели, профит.

Мое мислење е ти, тука, да дадеш твоја бизнис идеја или повеќе, а ние да ти помогнеме да ги развиеш истите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

angelce

Intern
13 јуни 2008
26
0
Imas pravo,
Jas se izvinuvam, ne mislev da iskoristam nikogo, nemam mnogu poznavanje od e-biznis pa samo sakav da dobijam nekoja ideja.
Sepak fala na odgovori :D ke probam so idejata za trgovsko drustvo za prodazba na nekoi konretni prozivodi.
Pozzdrav
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не, немаш потреба да се извинуваш. Само ти кажувам како јас мислам дека одат работите.

Е сега да те насочам во врска со идејата, значи ова е мое мислење, не значи дека така треба.
Значи вака, една фирма за да продава производи on-line ќе и треба веб страница.
Веб страницата треба добро да изгледа, бидејќи ја преставува самата фирма.
Треба да се обрне внимание и на безбедноста, од аспект на безбедноста од напади на самата страница и безбедност на клиентите кои прават on-line нарачки (приватност, чување на приватни податоци, безбедни трансакции и слично).
Производите, податоците за нив, сликите, треба да се точни т.е. она што ќе го добијат клиентите. Да се одбере добар сет на производи кои би биле добри, интересни. Пример: на страницата да има можност за нарачка на маица на која ќе биде испечатено она што ќе го направи клиентот on-line, односно да има можност за цртање на маицата, додатоци и слично.
Од аспект на маркетингот, ќе треба промоција во сите сфери (во зависност колку има буџет), попусти за on-line купувања, попусти за редовните клиенти, одредени подароци, промоции и слично.
Испитување на мислењето на клиентите за да се унапредат производите и продажбата.
Редовно ажурирање на производите.
Се надевам со нешто ти помогнав. Ова е нешто набрзина наапишано сега (ептен ми се спие), кажи ми нешто поконкретно за идејата што ја имаш и колку што можам ќе ти помогнам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,750
Мислења
856,673
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно