Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислења за Dell Vostro 3520 I7-1255U

tedoz

Intern
31 декември 2017
5
1
Се мислам да го земам лаптопов, па ме интересира вашето мислење.
Лаптопов сакам да го користам како work-station.

CPU: 12th Generation Intel(R) Core( TM) i7-1255U (12MB Cache, up t o 4.7 GHz, 10 cores)
RAM: 16GB (8GBx2, DDR4 2666MHz)
SSD: 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive (only 1 slot available)
GPU: Intel® Iris® Xe Graphics with shared graphics memory
Display: 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display
Camera: 720p at 30 fps HD camera, single-integrated microphone
COMMS: 802.11ac 1x1 WiFi and Bluetooth
Ports:
2 USB 3.2 Gen 1 port
1 USB 2.0 port
1 Audio jack
1 HDMI 1.4 port
1 Flip-Down RJ-45 port 10/100/1000 Mbps
1 SD 3.0 card slot
Battery: 4-Cell Battery, 54WHr (Integrated)
Weight: starting from 1.69 kg
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
зависи за што ќе се користи, бизнис класа на лаптоп е, ќе врши работа за програмирање и слични програми, ќе те служи за adobe, ама за гејминг имаш подобри опции за овие пари.
U класа на процесор е големо не за мене, користам лаптоп и преферирам H класа на процесори и колку и да не гејмаш убаво e да си има солидна дедицирана графичка.

Како и да е целата комбинација на лаптопов и неговите делови ми се all over the place, има 120hz монитор (good for gaming), ама па подржан е со U процесор и XE Iris интегрирана, Процесор 12 генерација со DDR4 2666mz...
Искрено личи како во фабрика да имале вишак делови и незнаеле шо да праат со деловиве и земале склопиле laptop.
 
Последна промена:

tedoz

Intern
31 декември 2017
5
1
зависи за што ќе се користи, бизнис класа на лаптоп е, ќе врши работа за програмирање и слични програми, ќе те служи за adobe, ама за гејминг имаш подобри опции за овие пари.
U класа на процесор е големо не за мене, користам лаптоп и преферирам H класа на процесори и колку и да не гејмаш убаво да си има солидна дедицирана графичка.

Како и да е целата комбинација на лаптопов и неговите делови ми се all over the place, има 120hz монитор (good for gaming), ама па подржан е со U процесор и XE Iris интегрирана, Процесор 12 генерација со DDR4 2666mz...
Искрено личи како во фабрика да имале вишак делови и незнаеле шо да праат со деловиве и земале склопиле laptop.
Воопшто не ми е за гејминг, само за работа.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
317
259
Се мислам да го земам лаптопов, па ме интересира вашето мислење.
Лаптопов сакам да го користам како work-station.

CPU: 12th Generation Intel(R) Core( TM) i7-1255U (12MB Cache, up t o 4.7 GHz, 10 cores)
RAM: 16GB (8GBx2, DDR4 2666MHz)
SSD: 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive (only 1 slot available)
GPU: Intel® Iris® Xe Graphics with shared graphics memory
Display: 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display
Camera: 720p at 30 fps HD camera, single-integrated microphone
COMMS: 802.11ac 1x1 WiFi and Bluetooth
Ports:
2 USB 3.2 Gen 1 port
1 USB 2.0 port
1 Audio jack
1 HDMI 1.4 port
1 Flip-Down RJ-45 port 10/100/1000 Mbps
1 SD 3.0 card slot
Battery: 4-Cell Battery, 54WHr (Integrated)
Weight: starting from 1.69 kg
Пиши до која цена, ке добиеш повеке сугестии така.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
Имам поени од нов договор у А1, и лаптопов би ме коштал 500 евра, еве што имаат моментално: Лаптопи, PC и таблети favorable buying at our shop
ова е мојот совет, земи за поените шо има за 0 ден (некој телефон) огласи го на реклама 5 и со кешот купи си саглам лаптоп, овој лаптоп не вреди 56500 денари во ниеден случај...
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Искрено личи како во фабрика да имале вишак делови и незнаеле шо да праат со деловиве и земале склопиле lapto
Не само што личи туку така и е, кај сите производители не само кај овој, чистат ѓубре од магацини и се продава по нездрави цени.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.021
5.225
Скопје
12та генерација процесор и DDR4, USB3 Gen 1, USB2... Мене ова не ми се допаѓа, и она со графичката на тој панел.

ова е мојот совет, земи за поените шо има за 0 ден (некој телефон) огласи го на реклама 5 и со кешот купи си саглам лаптоп, овој лаптоп не вреди 56500 денари во ниеден случај...
И јас би играл вака ако можеш и имаш нерви.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не му треба графичка за работа, нити пак му фали нешто со U процесорот,
јас работам на компјутер нон-стоп, билдање доќери, кубернетси, глупости, виртуелки, aws-и, webpack-ови ако треба - и сето тоа можам и на стариот да го завршам со Core i7-7600U и 16GB ram.

екранот стварно е тапа на Dell-ов
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Овој ти е daily driver или не? Не те разбрав...
сега ми е полу-дејли пошто имам нов од работа, па тој го користам за приватно или коа не сум го зел службениот со мене.

nightly :D
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.021
5.225
Скопје
не му треба графичка за работа, нити пак му фали нешто со U процесорот,
јас работам на компјутер нон-стоп, билдање доќери, кубернетси, глупости, виртуелки, aws-и, webpack-ови ако треба - и сето тоа можам и на стариот да го завршам со Core i7-7600U и 16GB ram.

екранот стварно е тапа на Dell-ов
Тоа се е точно, и на послаб ќе заврши работа.

Муабетот е што лаптопот го ценат на 56к или слично, а не вреди за тоа и има чудни делови. На толку скап лаптоп да немаш барем USB 3.2 Gen 2 не иде, да немаш USB C со ист спек не иде, или Thunderbolt 4 на пример.
Да ставиш екран со висок рифрешрејт и интел ајрис, не иде. 250 нитс, потпросечно.
DDR4 со 12та генерација не дека нема да работи, но за 56к би требало да има DDR5.
Батеријата онака, просек.

Тоа е забелешката од мене, дека некако чудни делови за цената. Таман работа дека нема да може да сработи на него. Туку дека сигурно има нешто подобро за тој буџет. Ограничувачки фактор е што е преку оператор, па со доплатата излегува поприкладно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.500
Членови
35.564
Најнов член
songzhu
На врв Дно