• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mirc на Ubuntu преку terminal

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Вака имам едно прашање до вас. Сакам терминалот да го користам за chat поточно наместо мирц. Е сега инсталирав една програма irssi за мирцање ама одкако ќе влезам во каналот на пример #macedonia не знам како да одберам некоја личност за да почнам да мирцам со неа. Ако знае некој ве молам нека пиши како се прави тоа или па ако постои друг мачин за комуницирање преку терминал нека објасни.
Поздрав до вас
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
да да точно тоа го барав. Фала многу другарче !!!!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,627
1,078
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Иначе just for the record ... mirc е програм ... протоколот/сервисот/системот е IRC - internet relay chat :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
845,829
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно