• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Miracast поврзување

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Имам ТВ што подржува Miracast.
Воедно имам и Intel куќиште со Win 10 што подршува WiDi протокол,
Единствено ми е потребно некој компонент
(преферирам USB иако не исклучувам ни PCIe)
бидејќи со сегашниот PCI Wireless адаптер на PC
не најдов решение да го поврзам телевизорот.

Некои препораки за од нашиве продавници?
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,206
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
гугл хромкаст во невада (futureshop.mk)
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
873
965
Најверојатно проблем е wi-fi картицата. За да работи wi-di мора да е интел картичката и i3,5,7 процесор. Можеш да пробаш ако најдеш.

Најелегантно решение ти е предлогот на Xeon, мада на форумов @efto продава chromecast 2 по пониска цена.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Не се разбравме изгледа...
Телевизорот веќе ја има таа опција.
Така да се што треба да се стори е на страната на PC.
Колку што прочачкав по net го најдов software-то за WiDi,
коешто ми рече дека графичката не подржува, исто и WiFi адаптерот на PC.
Ја извадов старата графичка.
Сега евентуално да пробам утре да купам некој WiFi stick (USB) што ќе поддржува WiDi.
Претпоставувам дека треба на пакувањето да ја има ознаката на следната сликичка :
download.jpg
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,739
3,628
Ако ти е за гледање филмови и јутуб, на Win10 си има опција врз филмот десен клик > Cast to TV.

Или Plex Media Server на PC и си стримаш после на ТВ-то.

За јутуб се инсталира овој додаток во Хром Google Cast и си ги пушташ видеата на ТВ со клик врз дугмето горе десно:
https://chrome.google.com/webstore/detail/google-cast/boadgeojelhgndaghljhdicfkmllpafd?hl=en
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@olikomerc Ја нема опцијата кај мене со десен клик.
Фала на информациите до сите.
Иначе ме интересира следново:
Дали е можно router да глуми истовремено и WiFi картичка?
(поврзан е со LAN со компјутер па логично би било нели после сетирања да може)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Се извинувам ја имало опцијата и кај мене...
Набрзина што забележав е дека не подржува AVI фајлови,
додека поддржува .mpg фајлови.
Најверојатно прашање на Windows поддршка.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Кодеци ти фалат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
На Microsoft на страната нема codecs за Media Player за Windows 10,
а од друга страна искрено да ти кажам не ми се download-ира.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
K-lite mega pack
Тука имаш се што ти треба.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ве молам да се држиме до темата...
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Неможе,
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ок тогаш... Најдов USB Asus и се инсталира некако само на Win 10
Арно ама WiDi не сака да се инсталира со тој stick...
Некако ставив некој непознат driver и еднаш се поврзав преку Miracast.
Потоа се направи автоматски update на USB-то, и се дисконектира телевизорот.
Ме интересира следново : На кој начин да направам да не се прави автоматски update на driver-от ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Се снајдов некако со auto update ќе гледам да се снајдам и со поврзување...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Примитивно прашање :
Дали може следниве Intel Wi-Fi Products да се поврзат на PC Motherboard
Intel Dual Band Wireless-AC 8260 ;
Intel Dual Band Wireless-AC 7265 ;
Intel Dual Band Wireless-N 7265 ;
Intel Dual Band Wireless-AC 7260 and
Intel Dual Band Wireless-N 7260 ?
Не толку примитивно прашање :
Доколку можат каде би можеле да се набават продуктите во МаКедонија???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
за намената земав HDMI кабел од GearBest кој не се погоди (ама тоа е нерелевантно)
пак се навраќам за трајно решение да поврзам со Miracast (ќе намалам еден кабел да ми шета)...
прашањето ми е: после година дена најде некој решение ???
му успеа со некоја WiFi картичка што се продава кај нас ???
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,582
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно