• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mining и Продажба

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ninobass

Intern
13 мај 2021
3
1
Здраво,

Сакам да започна со mining и тргување со крипто валути.

Прочитав доста статии тука, но не најдов конкретен одговор, дали кј нас може легално да се тргува, односно да се прави mining на пример преку nicehash и тие средства да се префрлат на моја сметка.

Доколку е се легално како би изгледала таа процедура?

Фала на времето
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Легално е да се мајнова во наша држава, легално е да се тргува со крипто, нема смисла моментално да инвестираш во копање, купи си крипто.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

ninobass

Intern
13 мај 2021
3
1
Легално е да се мајнова во наша држава, легално е да се тргува со крипто, нема смисла моментално да инвестираш во копање, купи си крипто.
Немам во план во моментот да инвестирам дополнително за копање, бидејќи имав среќа на почеток да земам 3080ка па планот ми беше со неа да почнам. Но доколку би сакал да повлечам средства како е кај нас тоа регулирано?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,121
Неврленд
Немам во план во моментот да инвестирам дополнително за копање, бидејќи имав среќа на почеток да земам 3080ка па планот ми беше со неа да почнам. Но доколку би сакал да повлечам средства како е кај нас тоа регулирано?
Буразерче, ја несум кадарен за ваа тематика, ама едно ми е јасно дека со една картица само за кафенце ќе печалеш. Копачите прават ригови со по 6-8 графички. Ригови (можина).
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
222
217
Немам во план во моментот да инвестирам дополнително за копање, бидејќи имав среќа на почеток да земам 3080ка па планот ми беше со неа да почнам. Но доколку би сакал да повлечам средства како е кај нас тоа регулирано?
Најлесно пред неколку години беше со Nicehash, сега незнам како е. Пресметај си колку ќе ти носи графичката дневно а колку ќе ти трошат и графичката и компјутерот нон-стоп да ти работат: WhatToMine

За повлекување пази во кое крипто ќе ти платат и колку се трансакциите на таа мрежа (BTC, ETH, LTC, ...).

За продажба најефтино и без проблеми ќе поминеш со луѓе тука на форумот што ќе ти сменат за кеш за 3-5% провизија.

Во врска со регулација на крипто кај нас не е сјајно, уште не се готови регулациите, ама од тоа што се предлага секој што работи со крипто државата го гледа како финансиски терорист, ево подетален документ во друга тема.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Немам во план во моментот да инвестирам дополнително за копање, бидејќи имав среќа на почеток да земам 3080ка па планот ми беше со неа да почнам. Но доколку би сакал да повлечам средства како е кај нас тоа регулирано?
Со една 3080ка се вади солиден профит, ама треба и термални падој да менваш, ако ти е на PC за играње спушти си некој мајнер поврзи со валет и терај
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,121
Неврленд
Со една 3080ка се вади солиден профит, ама треба и термални падој да менваш, ако ти е на PC за играње спушти си некој мајнер поврзи со валет и терај
И колку би вадил месечно со минусирана струја и тие пермални падови?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

ninobass

Intern
13 мај 2021
3
1
Најлесно пред неколку години беше со Nicehash, сега незнам како е. Пресметај си колку ќе ти носи графичката дневно а колку ќе ти трошат и графичката и компјутерот нон-стоп да ти работат: WhatToMine

За повлекување пази во кое крипто ќе ти платат и колку се трансакциите на таа мрежа (BTC, ETH, LTC, ...).

За продажба најефтино и без проблеми ќе поминеш со луѓе тука на форумот што ќе ти сменат за кеш за 3-5% провизија.

Во врска со регулација на крипто кај нас не е сјајно, уште не се готови регулациите, ама од тоа што се предлага секој што работи со крипто државата го гледа како финансиски терорист, ево подетален документ во друга тема.
Фала за одговорот,
ако се такви условите за повлекување зошто тогаш воошто да се започне кога според законот што сакаат да го донесат ќе ме сметаат за „терорист“
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Знам оти многу се способни да регулират крипто во нашата златна држава а и знам многу се замарат со то
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
222
217
Фала за одговорот, ако се такви условите за повлекување зошто тогаш воошто да се започне кога според законот што сакаат да го донесат ќе ме сметаат за „терорист“
Не знам дали се заебаваш или стварно буквално ме свати, поентата ми беше дека кога регулациите се драконски најдобро е да немаш никаква работа со крипто пред државата.

А тие што мораат да си покажат дека имаат крипто (на пример крипто компании) се попаметни и си прават регулаторна арбитража, си основаат седиште во држави со најповолни закони за крипто.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Не знам дали се заебаваш или стварно буквално ме свати, поентата ми беше дека кога регулациите се драконски најдобро е да немаш никаква работа со крипто пред државата.

А тие што мораат да си покажат дека имаат крипто (на пример крипто компании) се попаметни и си прават регулаторна арбитража, си основаат седиште во држави со најповолни закони за крипто.
Кратко кажано ќути си дупи си
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Да се направи риг за 450.000 денари од појаките карти, колку графички може да се земат со тие пари? Колку ETH може да копаат месечно колку пари ке вади месечно со сегашната вредност на ETH, и колку струја ке трошат. Молам за одговор од искусните минери
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,779
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Да се направи риг за 450.000 денари од појаките карти, колку графички може да се земат со тие пари? Колку ETH може да копаат месечно колку пари ке вади месечно со сегашната вредност на ETH, и колку струја ке трошат. Молам за одговор од искусните минери
Нема графички.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@BaDcopY ги земаш тие 450к идеш купуваш биткоин или етериум додека сe DOWN на берза и потоа си пушташ моцарт или цеца и гледаш како кога ќе рипне од 2600 на 4000 и одеднаш стануваш МИЛИОНЕРЧЕ.
Се друго сега моментално ти е загуба т.е да купуваш карти не се исплати.
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
@BaDcopY ги земаш тие 450к идеш купуваш биткоин или етериум додека сe DOWN на берза и потоа си пушташ моцарт или цеца и гледаш како кога ќе рипне од 2600 на 4000 и одеднаш стануваш МИЛИОНЕРЧЕ.
Се друго сега моментално ти е загуба т.е да купуваш карти не се исплати.
Те разбирам, но не ми одговара да бидат заробени парите, важно ми е да добивам приходи месечно или на 2 месеци. Бидејки со тие пари ке вртам други пари, со тие други. Зборот ми беше тука и на уште 2 работи треба да правам обрт мора да циркулираат со тоа што ако има загуба на 1 место другите 2 покираат. Се надевам ке ми одговори некој за графичките
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Те разбирам, но не ми одговара да бидат заробени парите, важно ми е да добивам приходи месечно или на 2 месеци. Бидејки со тие пари ке вртам други пари, со тие други. Зборот ми беше тука и на уште 2 работи треба да правам обрт мора да циркулираат со тоа што ако има загуба на 1 место другите 2 покираат. Се надевам ке ми одговори некој за графичките
Викаш дека до Декември ке го извајш тој пола милјон?
Оти ако не го извајш ке треба да копаш алт коини а ко ке се префрли хашрејто од етх на алт коините профито ке падни, сега напрај си ја ти математиката
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
@gOJDO директоре одговори му на @BaDcopY што како и воедно напрај си бизнис со човекот
На гојдото му е во интерес да му го шитни мајнеро шо го има за 9700 евра, не вервам дека ке му биди гајле дали ке ги извај парите или не, а неможам ни да го кривам оти бизнис си е бизнис на крај краева сите сакат да напрат профит

EDIT: Не го зборам ова оти мразам мајновање или крипто, напротив, но не сакам да видам некој да фрли 450к и на крајо да види дека не е баш така како шо мислеше и да крева кредити
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Neka poceka uste malce i ke ima ubaj rigovi za 5000e so 3080ki ili 3070ki.
Sve nad 5000e e mackanje oci i voeno profitiranje.
Конечно да дојдиш да кажиш ко шо е шефе, мене никој не ме верва мора ти да напраш интервенција :D
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
168
89
На гојдото му е во интерес да му го шитни мајнеро шо го има за 9700 евра, не вервам дека ке му биди гајле дали ке ги извај парите или не, а неможам ни да го кривам оти бизнис си е бизнис на крај краева сите сакат да напрат профит

EDIT: Не го зборам ова оти мразам мајновање или крипто, напротив, но не сакам да видам некој да фрли 450к и на крајо да види дека не е баш така како шо мислеше и да крева кредити
Ќе ги извај парите, и не само тоа него и ќе ги триплицира. Особено профитабилно ќе е после Нова година копањето со графички. Така да не 9700 ами 19 400 вреди да се даде за риг.
 

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,478
1,007
Ќе ги извај парите, и не само тоа него и ќе ги триплицира. Особено профитабилно ќе е после Нова година копањето со графички. Така да не 9700 ами 19 400 вреди да се даде за риг.
зошто после нова година?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,149
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно