• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mining и Продажба

• Ја почнал/а темата

ninobass

Intern
13 мај 2021
3
1
Здраво,

Сакам да започна со mining и тргување со крипто валути.

Прочитав доста статии тука, но не најдов конкретен одговор, дали кј нас може легално да се тргува, односно да се прави mining на пример преку nicehash и тие средства да се префрлат на моја сметка.

Доколку е се легално како би изгледала таа процедура?

Фала на времето

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
544
370
На гробишта
Легално е да се мајнова во наша држава, легално е да се тргува со крипто, нема смисла моментално да инвестираш во копање, купи си крипто.

• Ја почнал/а темата

ninobass

Intern
13 мај 2021
3
1
Легално е да се мајнова во наша држава, легално е да се тргува со крипто, нема смисла моментално да инвестираш во копање, купи си крипто.
Немам во план во моментот да инвестирам дополнително за копање, бидејќи имав среќа на почеток да земам 3080ка па планот ми беше со неа да почнам. Но доколку би сакал да повлечам средства како е кај нас тоа регулирано?

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Немам во план во моментот да инвестирам дополнително за копање, бидејќи имав среќа на почеток да земам 3080ка па планот ми беше со неа да почнам. Но доколку би сакал да повлечам средства како е кај нас тоа регулирано?
Буразерче, ја несум кадарен за ваа тематика, ама едно ми е јасно дека со една картица само за кафенце ќе печалеш. Копачите прават ригови со по 6-8 графички. Ригови (можина).

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Најлесно пред неколку години беше со Nicehash, сега незнам како е. Пресметај си колку ќе ти носи графичката дневно а колку ќе ти трошат и графичката и компјутерот нон-стоп да ти работат: WhatToMine

За повлекување пази во кое крипто ќе ти платат и колку се трансакциите на таа мрежа (BTC, ETH, LTC, ...).

За продажба најефтино и без проблеми ќе поминеш со луѓе тука на форумот што ќе ти сменат за кеш за 3-5% провизија.

Во врска со регулација на крипто кај нас не е сјајно, уште не се готови регулациите, ама од тоа што се предлага секој што работи со крипто државата го гледа како финансиски терорист, ево подетален документ во друга тема.

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
544
370
На гробишта
Со една 3080ка се вади солиден профит, ама треба и термални падој да менваш, ако ти е на PC за играње спушти си некој мајнер поврзи со валет и терај

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Со една 3080ка се вади солиден профит, ама треба и термални падој да менваш, ако ти е на PC за играње спушти си некој мајнер поврзи со валет и терај
И колку би вадил месечно со минусирана струја и тие пермални падови?

• Ја почнал/а темата

ninobass

Intern
13 мај 2021
3
1
Најлесно пред неколку години беше со Nicehash, сега незнам како е. Пресметај си колку ќе ти носи графичката дневно а колку ќе ти трошат и графичката и компјутерот нон-стоп да ти работат: WhatToMine

За повлекување пази во кое крипто ќе ти платат и колку се трансакциите на таа мрежа (BTC, ETH, LTC, ...).

За продажба најефтино и без проблеми ќе поминеш со луѓе тука на форумот што ќе ти сменат за кеш за 3-5% провизија.

Во врска со регулација на крипто кај нас не е сјајно, уште не се готови регулациите, ама од тоа што се предлага секој што работи со крипто државата го гледа како финансиски терорист, ево подетален документ во друга тема.
Фала за одговорот,
ако се такви условите за повлекување зошто тогаш воошто да се започне кога според законот што сакаат да го донесат ќе ме сметаат за „терорист“

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
544
370
На гробишта
Знам оти многу се способни да регулират крипто во нашата златна држава а и знам многу се замарат со то

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Фала за одговорот, ако се такви условите за повлекување зошто тогаш воошто да се започне кога според законот што сакаат да го донесат ќе ме сметаат за „терорист“
Не знам дали се заебаваш или стварно буквално ме свати, поентата ми беше дека кога регулациите се драконски најдобро е да немаш никаква работа со крипто пред државата.

А тие што мораат да си покажат дека имаат крипто (на пример крипто компании) се попаметни и си прават регулаторна арбитража, си основаат седиште во држави со најповолни закони за крипто.

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
544
370
На гробишта
Не знам дали се заебаваш или стварно буквално ме свати, поентата ми беше дека кога регулациите се драконски најдобро е да немаш никаква работа со крипто пред државата.

А тие што мораат да си покажат дека имаат крипто (на пример крипто компании) се попаметни и си прават регулаторна арбитража, си основаат седиште во држави со најповолни закони за крипто.
Кратко кажано ќути си дупи си

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,076
Членови
29,622
Најнов член
eyeris