1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Minimum requirements за 1080p

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mr.Jack, 27 Март 2013.

 1. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Кои се минималните побарувања на хардвер за да може на ПЦ да се гледаат 1080p видеа без сецкање, замрзнување и слично?

  Знам дека треба подобар монитор за да се добие ефектот.

  Кои се најбитните делови за ова? Процесор и графичка? Само тие два требаат за да може без сецкања да се гледа?

  http://geeknizer.com/1080p-minimum-requirements/ нешто од гугл ако помага

  конкретно мислам на 1080p bluray филмовите што ги има по торентите (.mkv), не 1080p стримови на YT
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,508
  14 Мај 2008
  Машко
  Секој модерен чип, било да е графичка, процесор, AIO чипсет за мобилен итн, може да вози 1080p без да се испоти.

  За постари конфигурации може само да се боцне некоја модерна графичка, било каква и ќе може да тера.

  Кога велам модерен, мислам на све што е од 2011 па навака.
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  598
  2 ноември 2012
  јас на pentium d 3ghz со radeon x1550 без пробеми може да се гледа 720p а за 1080p сецка, ама не секогаш
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  Било кој дуал кор од поновата генерација па дури и постарата, Core 2 duo, или Pentium G/Celeron 1155 чиспет како пример...

  Графичка од "новите" AMD 5450- Nvidia GT210.
  Нема шанси без проблеми да е...брат ми има далеку појака конфигурација и на 720п не е мазно.
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Јас имам Pentium 3ghz и Sapphire Radeon 4650, со 720p немав никакви проблеми, со 1080p цел компјутер кочеше. Сепак, во VLC има опција да се користи графичката за декодирање на видеата и откако ја одбрав таа опција немам никаков проблем. Уште да се снајдам некако да го средам тоа и со YouTube, и ќе го терам компјутеров уште десет години :eek:
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Скоро сите Core2Duo процесори или барем над 2,4 GHz, уствари кој и да е процесор од последниве генерации.

  Ако е слаб процесорот, може со поновиве графички пришто треба да се подеси во плеерот DXVA акцелерацијата да иде на товар на графичката како што кажа ekonomist.
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  665
  24 oктомври 2011
  Машко
  за 1080p c2d + gt210.
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,624
  7,694
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас на Athlon x2 64 - 5600+ со GT210 немам никакви проблеми дури ни со BD дампови од 30 гига. Пред оваа графичка имав GT240 таму пошто играв PES со гости, и со неа беше подобро на пример seek кога правиш, побрзо се одвиваше сето тоа, а со GT210 е нешто поспоро, али кога ќе се напунат баферите нема разлика.
   
  На olikomerc и Mr.Jack им се допаѓа ова.
 9. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Јас на П4 3.0 Ghz и X1650 гледам 720 без никаков проблем.
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Celeron G550 со интегрираната картичка без проблеми ги тера 1080p видеата. Досега колку стриминзи за фудбал изгледав, од мерак. А колку е ефтин...
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. goxymaxy
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  827
 2. Kapkata
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,023
 3. linksys
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  850
 4. Mr.Jack
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,199
 5. FLEGMA
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  1,875
Вчитување...

Сподели

Вчитување...