• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мини туторијали

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da gi gledame kompjuterskite podatoci:

Ideme : Start -- Run --- Dxdiag
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da go napravis tvojot PC da izgleda pentium V VI ...

Mozes da gi izmenis ovie podatoci -----> intel pentium (R) 4 2.4 Ghz
Ides : Start - Run - Regedit - HKEY_LOCAL_MACHINE - HARDWARE - DESCRIPTION - SYSTEM - CentralProcessor - ProcessorNameString Kliknes ovde i gi smenis tie podatoci !
I posle gledajte ja razlikata.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da go unistime reportor Don't send , Send Erorr -

Idemo My Computer

Desen klik Properties

Pa Advanced

I "error reporting button"

Klikni Disable error reporting

Klikni OK

Klikni povtorno OK
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da piseme so Maus

Idemo start>Accessories>Accessibility>On-Screen Keyboard I ke vi izleze mala tastatura vo koa ke mozete da gi pritisnete bukvite so maus.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da baras CracK ili Serial so Google?

1) Idi ne www.google.com
2) Pisuvaj go imeto na programot
3) Posle imeto gi pisuvas ovie sifri 94FBR

ili C6J3
ili GTQ62
ili FP876
ili D3DX8

4) I posle pritisni "Search"/Baraj ili "Enter".....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da promenis IP adresa?!
Otvoretete nov dokumet vo Notepad

pisete go ova

echo ipconfig/flushdns
ipconfig/flushdns
echo ip config/release
ipconfig/release
echo ipconfig/renew
ipconfig/renew
i Save as po ime Ip.Bat vo Desktop.
I otvoretete ja IP.bat i ke vi se promeni IP adresata.
Mene mi raboti :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Kako da go Hakuvas passwordot wo Windows Xp.:

Idete Start>Run>cmd

tamu pisete:
net user ime na userot lozinka
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
94FBR
ili C6J3
ili GTQ62
ili FP876
ili D3DX8
барем објасни им на луѓето зошто е тоа

имено тоа се делови од сериали кои беа он најраспостранети
и воедно скоро секоја варез страна ги имаше

94FBR мислам дека беше од лиценца на windows

и друже не мора толку постови да билдаш
се можеше да ставиш во еден пост
убаво среден и добар за преглед
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Да се согласувам со MetalGear многу поубаво и прегледно би било ова во еден пост, не за џабе постои „измени“ копче.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
668
672
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Одличен топик!

Не ке биде лошо да дадеш малце објаснување. Пример, сакам да симнам нешто од rapidshare, ставам урл, стискам даунлоад и ништо не се дешава. Да ти кажам право не бев изненаден, но би сакал да знам како тебе ти успева да симињаш од тие сајтови.

Поздрав,
Димитар
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Kako da promenis IP adresa?!
Otvoretete nov dokumet vo Notepad

pisete go ova


i Save as po ime Ip.Bat vo Desktop.
I otvoretete ja IP.bat i ke vi se promeni IP adresata.
Mene mi raboti :D

Ова нема да работи кај секој и е чиста глупост, истото ќе го постигнете ако направите Дицејбл и пак енејпл на интернет конекцијата

Kako da go Hakuvas passwordot wo Windows Xp.:

Idete Start>Run>cmd

tamu pisete:
net user ime na userot lozinka
Ова не е реален хак ниту ќе е. Ова работи само ако веќе сте логирани на администраторски јузер и сакате да ја смените лозинката, а во прво место како ќе ја најдете лозинката ако веќе сакате да ја смените ? Збунувачки нели :))

T3H4cK3r!, обиди се сите овие да ги средиш во еден пост, вака ама ништо не се разбира, иначе браво за трудот.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
T3H4cK3r! се е тоа убаво но немој вака ти се молам.

Секој може да отвори тема мини туторијали и да пишува од се по нешто што знае... подобро потруди се повеќе и напиши некој туторијал за некоја категорија, објаснето се убаво како зошто и т.н. темата ќе биде затворена затоа што може да се развие дискусија и на крај да се добие непрегледност од тоа се што има во овој мини туторијал.

Благодарам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно