Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mindset на македонските работодавци во ИТ светот

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.253
32.059
roka.mk
Интензивно разгледувам огласи за работа периодов (сакам да се одморам од фриленс малце) и наидов на еден феномен, а тоа е никој не наведува плата кај нас. Сите те прашуваат кои се моите очекувања.
Сметам дека платата е круцијалнаи треба да биде јасно назначена. На ниеден оглас за us или ru пазар (и тие ми се опција) не се случува оглас да нема наведено плата (дали месечна дали годишна).
Што е проблемот со умовите на македонските работавачи што не го наведуваат тоа? Дали е некоја финта да кажеш помалце од она што го предвидел па да ќари некое евро.
Што мислите може ли тоа да се промени или тешко?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
834
740
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Интензивно разгледувам огласи за работа периодов (сакам да се одморам од фриленс малце) и наидов на еден феномен, а тоа е никој не наведува плата кај нас. Сите те прашуваат кои се моите очекувања.
Сметам дека платата е круцијалнаи треба да биде јасно назначена. На ниеден оглас за us или ru пазар (и тие ми се опција) не се случува оглас да нема наведено плата (дали месечна дали годишна).
Што е проблемот со умовите на македонските работавачи што не го наведуваат тоа? Дали е некоја финта да кажеш помалце од она што го предвидел па да ќари некое евро.
Што мислите може ли тоа да се промени или тешко?

Пред некое време ми пишува рикрутер од Сивус да ме праша дали сум заинтересиран за една позиција. Му кажувам слободно нека сподели инфо. Ми праќа опис за работата без никакво инфо за рејнџот на месечната плата и ме прашува кога сум слободен за интервју. Му кажувам дека обично не идам на интервју без да имам претстава колкав им е буџетот за позицијата. Кога се транспарентни, и јас а и тие ќе заштедат залудно потрошено време ако планираниот буџет не ми одговара. Чоекот ми враќа дека тоа зависело од тоа како ќе се покажам на интервју. Му кажав дека без таа информација немам намера да се појавам на интервју. Ми кажа дека ќе проверел и ќе ми кажел. ете го цела година сеуште проверува.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
789
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
тотачно нетранспаренто
цела година сум на тој пазар на трудот и сите идат на таа финта

ако кажеш малку не си сериозен,
ако кажеш многу си надвор од буџет,
ако им погодиш што им е во глава
(дека живееш со родители или со пензионери па ќе си self-sustainable) ондак ќе има уште интеррвјуа

никој никому тука не штеди на време и пред се нерви

а да и секако ако е надвор од муабет пари...
поише се интерсериаат како минуваш слободно време одколку да знаат што можеш да сториш за Нив како бизнис...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
не е ова само Македонски thing, баш ретко се тие што даваат јавно рејнџ од старт, за Америка мораат по закон да го дадат на оглас :) Европа и остали ретко каде даваат буџет во сам оглас, ако прашаш повеќето ќе кажат на првиот муабет (ретко на пишана комуникација) ама има доста ни тоа што нема.

Има по нет на сто места муабети на темава (на линкедин редовно, на редит и сл) .. затоа постојат сајтс како glass door и сл, за да добиеш некоја слика како се движат стварите.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.253
32.059
roka.mk
Слика имаме ние знаеме колку да бараме, ама сакам да видам они колку нудат. Нели е по ок така?
не е ова само Македонски thing, баш ретко се тие што даваат јавно рејнџ од старт, за Америка мораат по закон да го дадат на оглас :) Европа и остали ретко каде даваат буџет во сам оглас, ако прашаш повеќето ќе кажат на првиот муабет (ретко на пишана комуникација) ама има доста ни тоа што нема.

Има по нет на сто места муабети на темава (на линкедин редовно, на редит и сл) .. затоа постојат сајтс како glass door и сл, за да добиеш некоја слика како се движат стварите.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Слика имаме ние знаеме колку да бараме, ама сакам да видам они колку нудат. Нели е по ок така?
не викам дека не е :)

ама ми беше дека не е до нашиве само, туку е HR ствар глобална .. редовно има караници на темава по Линкедин, Редит и сл места коа ќе се начне темава
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Пред некое време ми пишува рикрутер од Сивус да ме праша дали сум заинтересиран за една позиција. Му кажувам слободно нека сподели инфо. Ми праќа опис за работата без никакво инфо за рејнџот на месечната плата и ме прашува кога сум слободен за интервју. Му кажувам дека обично не идам на интервју без да имам претстава колкав им е буџетот за позицијата. Кога се транспарентни, и јас а и тие ќе заштедат залудно потрошено време ако планираниот буџет не ми одговара. Чоекот ми враќа дека тоа зависело од тоа како ќе се покажам на интервју. Му кажав дека без таа информација немам намера да се појавам на интервју. Ми кажа дека ќе проверел и ќе ми кажел. ете го цела година сеуште проверува.
Буквално истото искуство го имам и јас со нашите фирми.
Имам аплицирано и отидено на куп интервјуа за ИТ низ мојава кариера.
Скоро непостоечки се огласите со веќе наведен рејнџ на плата. Но гледам мал прогрес каде што искочија сајтови и почнаа одредени фирми да листаат плати во огласите.

Инаку имам едно чудо „одбиени“ позиции после изгубено време за 2-3-4 интервјуа за на крај да понудат пониска или иста плата.

Стандардно прашање ми е сега прво да ми дадат рејнџ, пред да почнеме интервју процес. Скоро никогаш не ми пратиле. Или не можело тоа туку така да се одреди, ќе зависело од мојот перформанс на интервјуата...
Или како во случајот погоре, да прашаат па ќе ми кажеле... Стил „да разгледаме ќе се вратиме“ :ROFLMAO:.

Од мој агол обидите биле ако успееш сам да се упукаш у колено со барање lowball плата, и да те „ќарат“ за ефтино. Ако кажеш повисока има висок ризик тука да заврши процесот и воопшто не се пазарат. Никако не си :).

Едно од посмешни прашања што сум добил било: за колку помала плата би работел првите три или шест месеци?

П.С. треба една тема да отвориме за интервју искуства и такви дебилни HR процеси низ МК фирми.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.554
1.670
Од друга страна, трендот во приватниве фирми беше (и сеуште е, незнам само дали позасилено од порано или исто) другиот до тебе да не знај колку плата земаш.
Демек ради дискреција, бон-тон, не било пристојно да се зборува за нечии примања, бла-бла и слични паламудења!
Ко да одиме на работа за слава, а не за пари.
Во суштина, ова со „дискрецијата“ е за да можат за иста работна позиција (доколку се потребни повеќе лица за таа позиција) да вработат исто квалификувани кадри за различни плати, односно колку што можат за помалку :)

Се разбира дека и јас, како и сите други што барале и бараат работа, при читање на оглас (или некаково инфо) за работна позиција, прво што ни е на ум е платата, како еден од главните и пресудни критериуми за дали сум или колку сум заинтересиран за работата....
Мислењето е автоматски споено:

Буквално истото искуство го имам и јас со нашите фирми.
Имам аплицирано и отидено на куп интервјуа за ИТ низ мојава кариера.
Скоро непостоечки се огласите со веќе наведен рејнџ на плата. Но гледам мал прогрес каде што искочија сајтови и почнаа одредени фирми да листаат плати во огласите.

Инаку имам едно чудо „одбиени“ позиции после изгубено време за 2-3-4 интервјуа за на крај да понудат пониска или иста плата.

Стандардно прашање ми е сега прво да ми дадат рејнџ, пред да почнеме интервју процес. Скоро никогаш не ми пратиле. Или не можело тоа туку така да се одреди, ќе зависело од мојот перформанс на интервјуата...
Или како во случајот погоре, да прашаат па ќе ми кажеле... Стил „да разгледаме ќе се вратиме“ :ROFLMAO:.

Од мој агол обидите биле ако успееш сам да се упукаш у колено со барање lowball плата, и да те „ќарат“ за ефтино. Ако кажеш повисока има висок ризик тука да заврши процесот и воопшто не се пазарат. Никако не си :).

Едно од посмешни прашања што сум добил било: за колку помала плата би работел првите три или шест месеци?

П.С. треба една тема да отвориме за интервју искуства и такви дебилни HR процеси низ МК фирми.
Да, навистина ова е генералното искуство што преовладуваше во последниве...не знам, ете 10 или 20 години.
Ама со постојаново иселување (одлив на „мозоци“, а јас би додал и „мускули“ - пошто салам мајстор незнам дали ни остана во Македонија?) дали сеуште е истото однесување на овие т.н. „газди“?
Пошто, се помалце остана жив свет во државава, а па работоспособен...не знам дали работо и способен треба во иста кованица да ги ставам, ама си велам не сме белким до толку дојдени?
Она што сакам да посочам е, ќе почни ли да им доаѓа ум на работодавачите? („газди“ некако ми звучи ко за животни, па не сакам да го употребувам често)

Јас лично последниве години не сум барал работа и не сум бил по интервјуа, па затоа некои од членовите овде, со посвежи примери од последниве година-две би биле померодавни со нивните искуства за сегашната состојба со односот работник-работодавач.
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.253
32.059
roka.mk
Јас бев на 4 итерјуа за 3 недели. Ниеден од нив не ми кажа колку они нудат туку колку јас сум очекувал.

Јеботе кажи од-до па да размислам дали ми одговараш или не.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.554
1.670
Јас бев на 4 итерјуа за 3 недели. Ниеден од нив не ми кажа колку они нудат туку колку јас сум очекувал.

Јеботе кажи од-до па да размислам дали ми одговараш или не.
Многу малку се сменило.
Жалосно.

Испратено од телефоно
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
Баш ме заинтересира темава :D
Бидеќи никаде не сум работел у мојов живот. Па да видам како се понашаат нашиве фирми тука.
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
438
578
Исто и јас бев на интервју (фабрика), и добив исто прашање.
- За колкава плата би работеле кај нас?

Поискусни сте, што би рекле вие на вакво прашање?
Не прифаќаат одговори од типот, плата за мотивација, или плата што ќе ме бодри за подобра рaбота. Туку стрикно бараат бројка.
 
Последна промена:

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.274
789
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Генерално за штедење време
при прво интервју на поставено прашање што би прашале Вие
човек треба да се извини за тоа што е директен и
да рече само колкав е range на budget за работната позиција за која се разговара

Цел занает е човек како да го продаде на одредено време занаетот што го знае...
а дефинитивно според мене неодредувањње на range на плата
е само (без навреда) HR да имаат повеќе "пазар муабет"
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
745
490
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-12400F
Motherboard
ASUS PRIME B660M-A D4
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus M.2 + Western Digital 4TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston HyperX FURY™ 32GB
Video card
ASUS Dual GeForce RTX™ 3050 OC Edition 8GB
Case
Cooler Master K350
OS
Windows 11 Pro x64
Јас бев на 4 итерјуа за 3 недели. Ниеден од нив не ми кажа колку они нудат туку колку јас сум очекувал.

Јеботе кажи од-до па да размислам дали ми одговараш или не.
Октомври- ноември бев на неколку интервјуа ,плата никој не понуди, сите прашуваат за колку би прифатил работа. После ова никој не ме бараше :ROFLMAO:
Toa e така бидејќи има луѓе што работат само како да не се дома , и работат за без пари .
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
Кај нас максимум зависно што барате во државава е од 20 до 30к , а има и пониско...се над тоа треба да се јебете во газето... да ми извините на муабетот.
Тука на форумов има учени луге програмери акери кракери и други работи кои тука кај нас џабе се објаснувате со нашиве со тие познавања кои ги имате бидејќи и оните не знаат колку треба да ви дадат затоа што јебига може твоето знаење да е повеќе од шефот и газдата на фирмата ама дур има овци има и волна.Јас работам цел живот аргат и со најниска плата можна џабе имаш стаж и знаење 16 години или 30 години затоа што ти кога ќе дојдеш во друга фирма ти си нова дунда за клецкање и те прават дека ништо не знаеш по автоматизам, иако може да им предаваш на 90% од тие тамо што работат.
Они очекуваат ти да ја земеш работата на други 8 души и да ја носиш на грб и затоа што ти си новиот херој во фирмата кој треба да му се вади маста бидејќи нели нов си свеж си и спремен да го јадеш моментот кога директорот ќе почне да употребува зборови како ИНСТЕИВИ БОНУСИ и други работи кој за да ги земеш мора да си ги изработиш , а јас моето мислење според БОНУС е нешто гага на платата + каде што самиот газда ти дава плус денар некој за тоа што си се покажал или сработил , а не јас да идам да го изработам тој бонус и жолчката да ми излезе за тој бонус.
Друг дел и проблем кај нас е што ние како македонци си се газиме еден со друг место да сме заедно спремни сме очите да си ги извадиме и затоа пропаѓаме и се тоа доведува до молзење на народот за најевтина можна работна рака и затоа кај нас фирмата вика АКО САКАШ РАБОТИ АКО НЕ ИМА И ДРУГИ КОИ ЌЕ ГО РАБОТАТ ТОА ЗА ПОМАЛЦЕ.
Се дур ова е вака се е џабе некои луге се пресреќни што имаат работа и ова го знам како е имам другари кои се сами со 2 деца чуваат и други работи и се мачат цел живот.
Така да ако не фатиш нешто на страна плус да сработиш приватно да земеш некој денар со 20 или 30 илјади ништо не правиш , а ова го кажувам затоа што јас така преживувам месец за месец иначе со плата само ништо не правиш.
Е сега на форумот тука пак ќе кажам има стручњаци за нивната област кои очекуваат 1000 2000 3000 4000 5000 евра плата тоа кај нас тешко другари не викам дека нема ама многу тешко затоа што газдите тука сакаат уште од старт да те камшикуваат и покажат дека они се газди и дека ти од нив зависиш и затоа подобро е ако можете терајте фреее ленс и земајте си по 1000 2000 3000 евра месечно затоа што тука кај нас тие пари треба гз , дунда , уста , нос , уши сите дупки да си ги продадете и да поджачкувате некој стап со лижење секој месец за да земете таква плата.
Ова ви го пишува работник теренец кој цел живот го работи тоа и во го дава како пример , можно е долго но морам некаде да се издувам од нервоза и се извинувам однапред ако сум оштетил некој :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.400
14.623
Јас бев на 4 итерјуа за 3 недели. Ниеден од нив не ми кажа колку они нудат туку колку јас сум очекувал.

Јеботе кажи од-до па да размислам дали ми одговараш или не.
Ама не. Мајндсетот не е дали они ти одговараат тебе или не. Него ти молиш за работа, ти кажи колку очекуваш па они ќе ти кажат дали им одговараш или не.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Јас бев на 4 итерјуа за 3 недели. Ниеден од нив не ми кажа колку они нудат туку колку јас сум очекувал.

Јеботе кажи од-до па да размислам дали ми одговараш или не.
Не сакаат да ти ја дадат таа „моќ“, да ја наречам, за ти да одбереш од рејнџот. Сакаат да имаат фул контрола и да те дриблаат до кај можат. Невидено нешто е, од его трипови губат страшно добри кандидати само поради ова.

Какви не ветувања сум слушал ако ти понудат па... ќе ти ја покачиме платата за брзо, ќе има почесто ревју на плата, ова е дур си на почеток/тренинг, сите почнуваат од тука, дрн дрн јариња. И све на ЌЕ :ROFLMAO:.

Буквално ова е што Астро го напиша:
Ама не. Мајндсетот не е дали они ти одговараат тебе или не. Него ти молиш за работа, ти кажи колку очекуваш па они ќе ти кажат дали им одговараш или не.
 

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
790
261
Скопје
Буквално истото искуство го имам и јас со нашите фирми.
Имам аплицирано и отидено на куп интервјуа за ИТ низ мојава кариера.
Скоро непостоечки се огласите со веќе наведен рејнџ на плата. Но гледам мал прогрес каде што искочија сајтови и почнаа одредени фирми да листаат плати во огласите.

Инаку имам едно чудо „одбиени“ позиции после изгубено време за 2-3-4 интервјуа за на крај да понудат пониска или иста плата.

Стандардно прашање ми е сега прво да ми дадат рејнџ, пред да почнеме интервју процес. Скоро никогаш не ми пратиле. Или не можело тоа туку така да се одреди, ќе зависело од мојот перформанс на интервјуата...
Или како во случајот погоре, да прашаат па ќе ми кажеле... Стил „да разгледаме ќе се вратиме“ :ROFLMAO:.

Од мој агол обидите биле ако успееш сам да се упукаш у колено со барање lowball плата, и да те „ќарат“ за ефтино. Ако кажеш повисока има висок ризик тука да заврши процесот и воопшто не се пазарат. Никако не си :).

Едно од посмешни прашања што сум добил било: за колку помала плата би работел првите три или шест месеци?

П.С. треба една тема да отвориме за интервју искуства и такви дебилни HR процеси низ МК фирми.
Треба да им направиме Hall of Fame на фирмите во МК и како се извршуваат интервјуата и анонимно објавување на плати како што постои на Glassdoor, Fishbowl и сличните сајтови. Можеме и да почнеме да ги додаваме македонскиве фирми на истиве сајтови. И плус, меѓу HR „професионалците„ има страшни бисери .:)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Треба да им направиме Hall of Fame на фирмите во МК и како се извршуваат интервјуата и анонимно објавување на плати како што постои на Glassdoor, Fishbowl и сличните сајтови. Можеме и да почнеме да ги додаваме македонскиве фирми на истиве сајтови. И плус, меѓу HR „професионалците„ има страшни бисери .:)
Дефинитивно, ко многу малце од напове фирми ги има по тие сајтово или па и тие што ги има се со по едно две ревјус … до нас е пак тоа што не се користат такви алатки па да имаме поголем увид/притисок на работите
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.253
32.059
roka.mk
Joberty се обидуваат такво нешто да направат. Ме спамираа на линкдин еден куп чупчиња да се придружам во ревјуата на компаниите.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.480
5.727
Среди го ЛинкедИн, постирај таму контент, лајкај, коментирај... Па кога они ќе те бараат, тогаш можеш да кажеш не зборам со вас додека не ми кажете најниска плата. Или „дајте прво да видиме дали се бендисуваме, па после за пари“... И прв кажување сума ни со пиштол. Chicken game :)
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.275
1.454
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Исто и јас бев на интервју (фабрика), и добив исто прашање.
- За колкава плата би работеле кај нас?

Поискусни сте, што би рекле вие на вакво прашање?
Не прифаќаат одговори од типот, плата за мотивација, или плата што ќе ме бодри за подобра рaбота. Туку стрикно бараат бројка.
1-million-dollars-c19e4d810a.jpg

Мислењето е автоматски споено:

Интензивно разгледувам огласи за работа периодов (сакам да се одморам од фриленс малце) и наидов на еден феномен, а тоа е никој не наведува плата кај нас. Сите те прашуваат кои се моите очекувања.
Сметам дека платата е круцијалнаи треба да биде јасно назначена. На ниеден оглас за us или ru пазар (и тие ми се опција) не се случува оглас да нема наведено плата (дали месечна дали годишна).
Што е проблемот со умовите на македонските работавачи што не го наведуваат тоа? Дали е некоја финта да кажеш помалце од она што го предвидел па да ќари некое евро.
Што мислите може ли тоа да се промени или тешко?
Не знам дали може да се нарече финта малце премногу значење добива така.
Класична стратегија на “дечково е добар, ама ако се андерселне, на коњ сме“.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.239
829
јас немам искуство во оваа област за барање работа,
но од мое 25 год искуство во друга област,сменив 10тина фирми од што не можев да се помирам со ниската плата.

едно е размислувањето на таканаречен "газда" +5 мил. на сметка и ти со твоето размилување кој бараш работа.
спремен е да не ти даде пари,да го рескира биснисот само ако го фати инает.
твојата преговарачка позиција и неговата се земја и небо.
буквално те гледа како стока

не барајте/очекувајте голема плата кај македонски газди.
избегнувајте големи фирми...

треба и среќа и знаење,џабе ти среќа кога немаш знаење,прашање на време е кога ќе кикснеш
среќата е тесно поврзана со знаењето.

треба многу искуство во преговарањето за подобра плата.

зависи на каков карактер ќе налеташ,дали газдата визија или нема,
многу фактори се во игра
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.109
Мислења
974.641
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно