• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mind Reader :)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Па се зафркавав со ова последниве неколку дена и не кај успеав да го завршам.
Ова чудо "чита мисли. Од група букви одбирате една и потоа ви дава неколку групи каде му кажувате дали фрупата ја содржи вашата бројка. И на крајот ви ја "годи" бројката.
Можи е малку n00b-ски ама то е то.
Еве го фајлот:

Погледнете го атачментот Mind Reader.zip

btw Сакам да ги слушнам вашите критики.:)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Iako ide so princip na eliminacija na brojkite i toa dodeka ne se pogodi tocniot broj................ne go pogodi brojot sto go zamisliv:LOL::LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Не е баш така пронципот на работа, а за тоа што не погоди ти имаш некаде стиснато грешно. Тестирано е за секој број посебно.:))
Try again.:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Брао бе добар програмер си :p
хаха добро програмче е ова :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Интересно :bravo:

Инаку.. Принципот не е со елиминација.. Ова е чисто математички трик..
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ja ova go praev so karti porano gi zaebavav decata :))
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Cisto matematicki,probav da mu ja otkrijam fintata,nesto otkriv ama...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Поиграј си и ќе откриеш. Просто е.:)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Друже не на твојата програма,туку на Тракилаки.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Друже не на твојата програма,туку на Тракилаки.
Ако мислиш за првата што тој ја наведе, не е негова :))
Со години ја знам веќе.. Во секој случај.. Интересна е..
Имаше и уште една слична тема на форумов, со многу слична зафрканција на таа.. Таму има објаснување за тоа на кој принцип уствари работи..
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Доста оф топик.Друже не сум до толку,пишува таму кој ја направил,туку мислев на неѓовиот пример.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
луге.истата прорама ја имаше на натпревар по информатика(програмирање) и ја решив за помалку од 5мин.
работи на многу лесен принцип.
бројките за кои ве прашува програмата дали вашиот број е таму се одберени и неможе да бидат било кои.и да,на принцип со елиминација се добива тоа што треба :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Многу интересна работа се овие "читачи на мисли".
Проста матеметика, а сепак не воочливо.
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
Очигледно е дека е математика во прашање само ме интересира како би работела со броеви од 0 до 100 (не до 15 само), или има до утре да проверува во која подгрупа е бројот.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Очигледно е дека е математика во прашање само ме интересира како би работела со броеви од 0 до 100 (не до 15 само), или има до утре да проверува во која подгрупа е бројот.
епа за да работи до 100 требе посебно да се изберат броевите во секоја од групите.и ако е тоа добро направено не би требало да бара до утре :)
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
На онаа првата од trakilaki во секој случај добиваш број делив со 9 па така сите броеви деливи со девет го имаат истиот знак :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно